Προς το περιεχόμενο

Τα συγχαρητηρια που δεν ακουμε ποτε!


al6sjackson!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να κάνουμε και λίγο πλάκα..

 

Προτείνω να δώσουμε συγχαρητήρια και σε όσους δεν το ''ψάχνουν'' και παίζουν με ό,τι έχουν.

Επίσης και σε όσους παίζουν με ότι κιθάρα βρούν μπροστά τους, και δεν ξέρουν τι θα πεί intonation...Άλλους 2 ξέρω εδώ μέσα (εκτός από εμένα), τον Jazzjoker και τον ΕΖ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαντάσου πόσο απρόσιτη είναι η περιγραφή μίας πραγματικά ζόρικης δουλειάς (από αυτές που ΑΠΑΙΤΟΥΝ μεταπτυχιακά στις Λόνδρες) στο μη-ειδικευμένο κοινό, και μάλιστα μέσω της τηλεόρασης η οποία είναι δεδομένο ότι απευθύνεται σε αναλφάβητους* (ή περίπου).

 

* εκτός αν οι φίλοι εννοούν την "ξένη" τηλεόραση, οπότε περιμένουμε διευκρινήσεις.

Εye, δεν ξέρω γιατί έχεις κολλήσει τόσο πολύ σε κάτι τόσο άσχετο όσο τα μίντια και το γνωστό τσίρκο που επικρατεί. Περιμένεις προηγμένες συμβουλές πάνω πχ. στο πρωτόκολλο εκκόλαψης αξενικών νυμφών λαυρακιού, στο fuel efficiency των κινητήρων της Φόρμουλα 1, στους αλγόριθμους των plugins της Waves, τη χημική σύνθεση του Avastin για τον καρκίνο ή τον τρόπο κατασκευής ενός κβαντικού υπολογιστικού τσιπ σε κανένα μεσημεριάτικο τρας σόου? Εγώ μιλάω γενικά για την μεταλαμπάδευση ουσιαστικής, πολύτιμης και εξειδικευμένης γνώσης για να φτάσεις σε αυτά, και ναι, τα μεταπτυχιακά είναι ένα βήμα προς αυτή την κατεύθυνση - η τηλεόραση (??!?) όχι. Επίσης, είναι στο χέρι του καθένα να αξιοποιήσει μια σωστή πληροφορία και να έχει τη στοιχειώδη αξιοπρέπεια να μην περιμένει έτοιμη, άνοστη και μηδενικού ενδιαφέροντος μασημένη τροφή.

 

Αφού επιμένεις όμως, θα σου απαντήσω ότι ο σκηνοθέτης του It Might Get Loud απέτυχε στη προσπάθειά του να κάνει μία ταινία που δε θα είναι "πανηλίθια ταινία αποκλειστικά για κιθαροgeeks", κάτι που προκύπτει ΚΑΙ από το πόσο λίγοι τελικά την είδαν.
Αφ'ενός την είδαν (και την βλέπουν στα σπίτια τους) όλο και περισσότεροι, αφ'ετέρου κρίνεις την καλλιτεχνική επιτυχία της από το πόσοι ήταν? Το κάνεις αυτό με όλα τα καλλιτεχνικά δημιουργήματα?

 

Αλλά, εσύ παρουσιάζεις την καλλιτεχνική του (και όχι μόνο) αποτυχία σαν επιλογή: για πες μου ένα παράδειγμα ταινίας με κιθαρίστες ή μουσικούς που να μεταφέρει όντως πολύτιμη γνώση στους έστω κιθαροgeek θεατές της; Μήπως δεν υπάρχει;

Φυσικά όχι γιατί δεν είναι αυτός ο σκοπός. Θα ήταν το άκρον άωτον της κιλ-μι-νάου βαρεμάρας. Ούτε καν εγώ δεν θα πήγαινα να τη δω. Έχεις δει εσύ καμία ταινία για το ποιο Agfa APX είναι καλό για ασπρόμαυρες χαμηλού φωτισμού? Ή για το αν το μαχόγκανι είναι καλογιαμεταλ?

 

 

Γίνεται ατελείωτο πινγκ-πονγκ η συζήτηση & άσχετη με το αρχικό θέμα, και προτιμώ εκ μέρους μου να τη σταματήσω εδώ πριν εκφυλιστεί περισσότερο.  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και σε όσους παίζουν με ότι κιθάρα βρούν μπροστά τους, και δεν ξέρουν τι θα πεί intonation...Άλλους 2 ξέρω εδώ μέσα (εκτός από εμένα), τον Jazzjoker και τον ΕΖ ;D ;D

 

βάλε και εμένα και το SpyrosCh

 

είμαστε 5 μέχρι τώρα λοιπόν..  ;D

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε και εμένα και το SpyrosCh

είμαστε 5 μέχρι τώρα λοιπόν..  ;D

Τελικά κάτι άρθρα περί setup και intonation...είναι για κάτι κοροϊδα σαν τον Superfunk!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εye, δεν ξέρω γιατί έχεις κολλήσει τόσο πολύ σε κάτι τόσο άσχετο όσο τα μίντια και το γνωστό τσίρκο που επικρατεί.

 

Έχω "κολλήσει" με τα media διότι μιλούμε για τα media.

 

Επίτρεψέ μου μία ανασκόπηση της συζήτησης: ένας άνθρωπος (όχι αδικαιολόγητα) θεωρεί ότι το να επιμένει στην αναζήτηση καλύτερου εξοπλισμού, χρήζει κάποιων συγχαρητηρίων. Αρκετοί θεώρησαν ότι αυτό δεν ισχύει, καθώς ο καταναλωτισμός (έστω ελέω καλλιτεχνικών ανησυχιών) δεν είναι κάτι το που χρήζει επαίνων. Μάλιστα, προχωρούν στο να συνδέσουν αυτή την αντίληψη με την εν' γένει αντίληψη που υπάρχει σε πολλά ελληνικά φόρουμ, ότι το να ξοδεύεις για τις κιθάρες σου είναι κάποιο είδος ενασχόλησης με τη μουσική. Εγώ προχώρησα να θυμίσω ότι αυτή η αντίληψη α) προϋπάρχει του ιντερνετ (μέσω περιοδικών ειδικού τύπου, β) έχει βρει τη χαρά της σε φόρουμ που βρίθουν ενθουσιωδών ερασιτεχνών και χομπιστών.

 

Ο υπαινιγμός, είναι ότι ο στείρος καταναλωτισμός είναι δημοσιογραφικό κατόρθωμα και ότι πολλά μέσα ενημέρωσης (αλλά για διαφορετικούς λόγους το καθένα) ενισχύουν αυτή την αντίληψη. Έτσι, μέσω αυτού του εύκολου άλματος, καταλήγουμε να συζητούμε για την ουσιαστική προσφορά αυτών των μέσων ενημέρωσης, του κοινού που τα παρακολουθεί και πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

 

Οπότε, όπως κατανοείς, η παρακάτω τοποθέτηση...

 

Γίνεται ατελείωτο πινγκ-πονγκ η συζήτηση & άσχετη με το αρχικό θέμα, και προτιμώ εκ μέρους μου να τη σταματήσω εδώ πριν εκφυλιστεί περισσότερο.  :)[/size]

 

...δεν με εκφράζει ποσώς. Τέσσερα άτομα μου έστειλαν π.μ. με ιδιωτικές τοποθετήσεις επί των θεμάτων που συζητήθηκαν, το επίπεδο είναι κόσμιο... δεν βλέπω κάτι το αξιόμεμπτο στην εξέλιξή της, εκτός ίσως από την - πάντα άκυρη κατά τη γνώμη μου - ιδέα ότι μπορεί να είναι "εκτός θέματος", το οποίο ισχύει μετά τη τρίτη σελίδα για όλα τα thread "γνώμης", τα οποία όμως επιτρέπονται από τους κανονισμούς.

 

:)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Έχω "κολλήσει" με τα media διότι μιλούμε για τα media.

 

Επίτρεψέ μου μία ανασκόπηση της συζήτησης: ένας άνθρωπος (όχι αδικαιολόγητα) θεωρεί ότι το να επιμένει στην αναζήτηση καλύτερου εξοπλισμού, χρήζει κάποιων συγχαρητηρίων. Αρκετοί θεώρησαν ότι αυτό δεν ισχύει, καθώς ο καταναλωτισμός (έστω ελέω καλλιτεχνικών ανησυχιών) δεν είναι κάτι το που χρήζει επαίνων. Μάλιστα, προχωρούν στο να συνδέσουν αυτή την αντίληψη με την εν' γένει αντίληψη που υπάρχει σε πολλά ελληνικά φόρουμ, ότι το να ξοδεύεις για τις κιθάρες σου είναι κάποιο είδος ενασχόλησης με τη μουσική. Εγώ προχώρησα να θυμίσω ότι αυτή η αντίληψη α) προϋπάρχει του ιντερνετ (μέσω περιοδικών ειδικού τύπου, β) έχει βρει τη χαρά της σε φόρουμ που βρίθουν ενθουσιωδών ερασιτεχνών και χομπιστών.

 

Ο υπαινιγμός, είναι ότι ο στείρος καταναλωτισμός είναι δημοσιογραφικό κατόρθωμα και ότι πολλά μέσα ενημέρωσης (αλλά για διαφορετικούς λόγους το καθένα) ενισχύουν αυτή την αντίληψη. Έτσι, μέσω αυτού του εύκολου άλματος, καταλήγουμε να συζητούμε για την ουσιαστική προσφορά αυτών των μέσων ενημέρωσης, του κοινού που τα παρακολουθεί και πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα.

Σε ευχαριστω αφανταστα για το τελευταιο σχολιο σου διοτι με γλυτωνει απο τον κοπο να γραψω με πολλα λογια οτι ηθελα να πω.Καθισα επι περιπου ενα μισαωρο και διαβασα προσεκτικα ολα τα σχολια σας(εκτος απο το 3ο του trolley γιατι απλα δεν την εχω ακουσει αρκετα ωστε να φτασω σε αυτο το Υστατο σημειο της φιλοσοφιας του και ετσι απλα,κουραστικα.... :)

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας με καποιους συμφωνω,με τους περισσοτερους διαφωνω και υπαρχουν και αυτοι που μπηκαν απλα για να σπασουν πλακα η να μου την "πουν".Γι'αυτο νιωθω οτι ειναι καιρος να ανακεφαλαιωσω.

Το θεμα μου δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχεση με το gas.για 19 χρονων γνωριζω θαρρω τον εαυτο μου οσο θα τον γνωριζω και στα 30 μου.Σαν αυτογνωστης με 8εωρω ωριμο και πολυ μακρυα απο καταναλωτισμους και αηδιες.Δεν ξεκινησα το αρθρο ουτε για να δηλωσω τη χαρα του να αγοραζω πραγματα(που σαφως συμβαινει στον καθε λογικο ανθρωπο)ουτε για να γινω παραδειγμα της υπερπληροφορισης των media(συγγνωμη το ξερω οτι δεν επρεπε να φτασω εδω αλλα εχω και εγω να μιλησω)!Αν ειχα την ευκαιρια να ξαναγραψω το αρθρο μαλλον δεν θα εγραφα τιποτε για τις αγορες και θα εγραφα για το ψαξιμο π.χ. στο youtube διαφορων οργανοπαιχτων για τροπους,τεχνικες η οτιδηποτε αλλο παιζουν.Και να πω και κατι?επειδη υπαρχουν και οι αουγκανοι που δεν με νιωθουν,ας καταλαβουν οτι ακομα και το να ακους ενα δισκο ειναι το "ψαξιμο" για το οποιο μιλαω!δεν ακους ενα τραγουδι απλα για να το ακουσεις η για την πλακα.Αν ειναι ετσι κλασε καλυτερα!

Οσον αφορα τον επαγγελματισμο και τα μυστικα,ναι τα εχω ακουσει και εγω αυτα,ομως οπως πιστευω στην τιμη που υποτιθεται οτι εχουν οι αντρες μεταξυ τους ετσι πιστευω οτι υπαρχει και τιμη αναμεσα σε συναδελφους η και σε newbies στα επαγγελματα,γιατι αν με ρωτησει καποιος κατι περι εξοπλισμου η περι τεχνης η περι παιξιματος και το ξερω,τοτε γιατι να μην του το πω?Δεν θα ημουν εγωιστης,αντικοινωνικος και πανω απο ολα μ*****ς?Κατα τη γνωμη μου ναι.Δεν πιστευω ο hendrix να εδιωχνε οποιονδηποτε "κατωτερο" του του μιλουσε....εννοοειται ομως οτι πολλοι αλλοι το εκαναν.καταληγω στο οτι οι γνωμες διυστανται για τον εξης λογο,υπαρχουν οσοι εχουν το hippy πνευμα και οσοι εχουν το πιο αριστοκρατικο.Αφου λοιπον επρεπε να διαβασω ολα τα σχολια που ελεγαν στην ουσια οτι το thread μου ηταν απολυτως useless και οτι στην ουσια κοιταζω στο 1 απο την κλιμακα του 10,τοτε θα σας ρωτηςω κατι που συχνα βλεπουμε ολοι σε σχολια στο youtube.αφου δεν σας αρεσε γιατι μπηκατε στον κοπο να απαντησετε?και μαλιστα περιφρονητικα?δεν θα επρεπε τοσο προχωρημενοι ανθρωποι να μην ασχολουνται καν με noiz και διαφορα τετοια?και για την απλη πληροφορια σας κυριε trolley θα βαλω τα δυνατα μου να βγαλω ενα τει μουσικης(πολυ κατςτερων γνωσεων απο αυτες της κλασσικης που ηδη κατεχω)ενω ξερω οτι η απορροφηση σαν επαγγελμα θα ειναι δυσκολη,κι ομως θα κανω οτι αγαπω.Δεν θα γινω φωτογραφος σαν επαγγελμα,και να παιζω καλη κιθαρα,στην ουσια ομως απλα σαν hobby,και να bashαρω νεαρους με αονειρα και θεληση.Αλλα σε καταλαβαινω.Η φωτογραφια κατι πρεπει να εχει και να αλλαζει τα μυαλα οποιουδηποτε κολλησει με αυτη,το ξερω απο την κοπελα μου.Μονο που πρεπει να κατανοησετε οτι σαν φωτογραφοι δεν ειστε ουτε ανωτεροι ουτε πιο "καλλιτεχνες" απο οποιονδηποτε αλλο.Και αν οι αποψεις μου σας φαινονται πεζες τοτε μην με αποκαλειτε ποιητη αλλα απλα "ιστορικο" που λεω τα πραγματα ως εχουν.ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω αφανταστα...

 

Η ευθύνη για την ενδιαφέρουσα συζήτηση που κατεγράφη, δεν ανήκει μόνο σε μένα, αλλά σε όλους όσους συμμετείχαν. Σε ευχαριστώ πάντως για την τιμή του να μου απαντάς προσωπικά.

 

Για την ιστορία - και ως έμμεση απάντηση στο υπόλοιπο ποστ σου - σε διαβεβαιώνω ότι η στα 30 σου θα έχεις εντελώς διαφορετική εικόνα και αντίληψη για τον εαυτό σου από αυτή που έχεις τώρα. Το ξέρω ότι ακούγεται σαν κλισέ, αλλά όποιον και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει, και είναι αλήθεια.

 

Συγχαρητήρια στη φίλη σου που ασχολείται με τη φωτογραφία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευθύνη για την ενδιαφέρουσα συζήτηση που κατεγράφη, δεν ανήκει μόνο σε μένα, αλλά σε όλους όσους συμμετείχαν. Σε ευχαριστώ πάντως για την τιμή του να μου απαντάς προσωπικά.

 

Για την ιστορία - και ως έμμεση απάντηση στο υπόλοιπο ποστ σου - σε διαβεβαιώνω ότι η στα 30 σου θα έχεις εντελώς διαφορετική εικόνα και αντίληψη για τον εαυτό σου από αυτή που έχεις τώρα. Το ξέρω ότι ακούγεται σαν κλισέ, αλλά όποιον και να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει, και είναι αλήθεια.

 

Συγχαρητήρια στη φίλη σου που ασχολείται με τη φωτογραφία.

 

 

Ευχαριστω πολυ και θα ηθελα να ξερεις οτι δεν κρατω κακια σε οποιον εχει διαφορετικη γνωμη απο μενα.κρατω σε οποιον ομως λεει το οτιδηποτε χωρις να εχει δηλωσει οτι ειναι η ταπεινη του γνωμη.Ποσο μαλλον οταν γινεται εις βαρος μου λογω μιας παρερμηνειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου