Προς το περιεχόμενο

Zenkudo/Dumkudo - Dumble type overdrive


dolphi_f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους,

ετυχε να αγορασω ενα Overdrive του Tanabe, το Dumkudo , το οποιο ειναι ενα φανταστικο πενταλι. Μοιαζει σαν ειναι ειναι ενα επιπλεον καναλι στον ενισχυτη με φοβερο sentivity kai sustain, δεν ειναι για ομως heavy καταστασεις.

Εχει κανεις αγορασει το πεταλι ?

ρωταω γιατι το volume tou ειναι υπερβολικα δυνατο οταν ανοιξεις full το gain, τοσο που πρεπει να ειναι τελειως κλειστο οταν παιζεις με full drive.

Εστειλα εμαιλ στον Γιαπωνεζο αλλα δεν εβγαλα ακρη. Φυσικα με λιγο drive παει μια χαρα.

Κανεις αλλος με Zenkudo η Dumkudo ?

 

  http:

dumk_zen.jpg.093d5e75ca063bbd25e775fd6235c3a6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω το πεταλι, αλλα εχω ενα τευχος του guitarist που περιεχει review για το zenkudo. Δεν αναφερει τιποτα για την ενταση εκει. Παντως παιρνει καλες κριτικες. Στα αρνητικα αναφερει οτι εαν δοκιμασεις το green mode αμφιβαλλουν αν θα ξαναχρησιμοποιησεις το red και blue mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει το Zenkudo πριν από καιρό και ναι, το volume που μπορεί να βγάλει είναι όντως πολύ. Δε νομίζω πάντως ότι είναι το μόνο πετάλι που είναι σχεδιασμένο έτσι. Μπορώ να θυμηθώ π.χ ότι και το Fuzz Factory ή το OCD είχαν εξίσου "ear bleeding" διαθέσιμο volume. Δεν είναι δλδ κατασκευαστικό λάθος. Τώρα σε ποιον χρησιμεύει αυτό το output είναι κάτι που ποτέ μου δεν κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερικές παρόμοιες περιπτώσεις είναι όντως υπερβολικό αλλά χρησιμεύει - έχει χρησιμεύσει και σε εμένα - για να πουσάρει λαμπάτους που έχουν ήδη κομπρεσσάρει επειδή παίζουν δυνατά, πχ. σε σκηνή. (Το πετάλι δεν το έχω παίξει)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η λογική του μεγάλου output είναι για χρήση του πεταλιού ως booster με το gain του χαμηλά, αλλά και πάλι σε σχέση με το μέσο πετάλι, τα προαναφερθέντα έχουν υπερβολικά υψηλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω το πεταλι, αλλα εχω ενα τευχος του guitarist που περιεχει review για το zenkudo. Δεν αναφερει τιποτα για την ενταση εκει. Παντως παιρνει καλες κριτικες. Στα αρνητικα αναφερει οτι εαν δοκιμασεις το green mode αμφιβαλλουν αν θα ξαναχρησιμοποιησεις το red και blue mode.

 

Σωστα φιλε makispoll, το πρασινο mode ειναι το κατι αλλο: μεταμορφωνει τον JTM45 μου σε αλλη κατηγορια ενισχυτη  :)

Ευχαριστω θα ψαξω να βρω αυτο το τευχος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει το Zenkudo πριν από καιρό και ναι, το volume που μπορεί να βγάλει είναι όντως πολύ. Δε νομίζω πάντως ότι είναι το μόνο πετάλι που είναι σχεδιασμένο έτσι. Μπορώ να θυμηθώ π.χ ότι και το Fuzz Factory ή το OCD είχαν εξίσου "ear bleeding" διαθέσιμο volume. Δεν είναι δλδ κατασκευαστικό λάθος. Τώρα σε ποιον χρησιμεύει αυτό το output είναι κάτι που ποτέ μου δεν κατάλαβα...

Μηπως φιλε dgilmour εχεις ακομα το Zenkudo ? εισαι Αθηνα  ? ελεγα μπας και μπορουσαμε να τα συγκρινουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η λογική του μεγάλου output είναι για χρήση του πεταλιού ως booster με το gain του χαμηλά, αλλά και πάλι σε σχέση με το μέσο πετάλι, τα προαναφερθέντα έχουν υπερβολικά υψηλό.

 

Συμφωνώ αλλά δεν μιλάω για το ρόλο τους σαν boosters. Aναφέρομαι στην άποψη (την οποία συμμερίζομαι απόλυτα) πως για να δώσει τον καλύτερο εαυτό του ένα βρωμοπέταλο πρέπει παράλληλα να "εξιτάρει" - από λίγο έως σε ένα πολύ σεβαστό βαθμό - το front end του ενισχυτή, και αυτό το έχω διαπιστώσει και ο ίδιος σε περιπτώσεις που πίστευα ότι δεν χρειαζόταν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως φιλε dgilmour εχεις ακομα το Zenkudo ? εισαι Αθηνα  ? ελεγα μπας και μπορουσαμε να τα συγκρινουμε ?

 

Sorry, δεν το έχω πια γιατί δεν ήταν του γούστου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου