Προς το περιεχόμενο

vox vt 50 watt line out?


kostasbono

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμιτες!

Ειμαι κατοχος ενος ενισχυτη vox vt 50 watt,και ως ασχετος με τα ηλεκτρονικα,

θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος για line out εξοδο(απο καποιον ηλεκτρονικο

εννοειται),η,αν η εξοδος για  external speaker μπορει να δουλεψει χωρις να κοβει το ηχειο του ενισχυτη,χωρις φυσικα να κινδυνεψει το μηχανημα..

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το speaker out είναι για σύνδεση εξωτερικής καμπίνας και δεν πρέπει να σκεφτείς καν να το συνδεσεις σε line in από κονσολα , καρτα ηχου κτλ. Ο συγκεκριμένος δεν εχει phones εξοδο για ακουστικά? Από εκεί μπορείς λογικά να κάνεις δουλειά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

Ισως δεν το εθεσα σωστα..Θελω line out για μονιτορ.Εχω ηδη μονιτορ αλλα θα ηθελα να απαλλαγω απο γερανο και μικροφωνο.Το ξερω οτι το external ειναι για καμπινα,οπως επισης και για την εξοδο ακουστικων.Το προβλημα ειναι οτι και τα δυο αυτα,απομονωνουν

το ηχειο του ενισχυτη,που εγω θελω να παραμενει στο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα κατάλαβα τι θες. Λογικά όταν βάζεις το βύσμα των ακουστικών ενεργοποιείται από το jack ένα ρελε ή κάτι τέτοιο που κόβει τον ήχο στο ήχειο. Αν ανοίξεις τον ενισχυτή και τον δεις κάλα κάπου θα μπορεις να το εντοπίσεις και να το βγάλεις απο τη μέση. Μου φαίνεται παντως για πολύ εύκολο mod. Αν δεν ξέρεις καθόλου τι να κάνεις καλύτερα ρώτα καποιον φίλο σου με παραπάνω γνώσεις να σε βοηθήσει.

Πάντως αν ανοίξεις το σασί βγαλε μια καλή φωτογραφια στην περιοχή του phones jack και ποσταρε τη εδώ , λογικά οι DIY γκουρου τoυ φορουμ θα μπορούν να σε βοηθήσουν.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει κάποιο ρελέ...όλο το παιχνίδι γίνεται στο τζακ.Έχει ένα μικρό έλασμα μέσα που μόλις μπει το βύσμα ανοίγει το κύκλωμα και κόβει το ηχείο.Λογικά πάνω στο τζακ θα έχει παραπάνω από δύο καλώδια.Αρα μάλλον πρέπει να βρεις ποια είναι ''των ηχείων'' και αφού τα ξεκολλήσεις να τα ενώσεις.Έτσι θα παίζει το ηχείο ανεξάρτητα από το αν έχεις ή όχι συνδεδεμένα τα ακουστικα.

Α μιλάω πάντα μόνο για τα ακουστικά.για την έξοδο μεγαφώνου αλλάζουν τα πράγματα γιατί μετά μπλέκονται οι αντιστάσεις των ηχείων οπότε δεν ξέρω τι παίζει εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια..

το monitor ειναι active...αλλα η εξοδος των ακουστικων λογικα δεν θα εχει

πολυ αδυναμο σημα?

Αφου το εχτερναλ σηκωνει καμπινα,λογικα δεν θα ηταν καλυτερη λυση?

Αλλωστε η σειρα vt εχει και 50 watt με διπλο ηχειο..

Συγνωμη αν σας κουραζω παιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μπορείς να στείλεις speaker level σήμα στην line in είσοδο του active monitor.

Λογικά μια χαρά θα δουλέψει και το phones out, το πολύ πολύ να ανεβάσεις λίγο παραπάνω τον ενισχυτή του μόνιτορ σου. Γιατι δεν το δοκιμάζεις να δείς πώς θα ακούγεται? Ενα line καλώδιο χρειάζεσαι (όχι κιθάρας) με μεγάλα καρφιά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν εχει λουπα και εχει το monitor σου line out τοτε στελνεις σημα απο την εξοδο της λουπας στο line in του monitor και απο το line out του monitor στο return της λουπας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι ειδα δεν εχει λουπα ο 50αρης. Μονο με μοντα θα παρεις σημα απο τα ακουστικα χωρις να κλεινει σο speaker του ενισχυτη. Τωρα ποσο ευκολο ειναι αυτο δεν ξερω μ αυτους τους modeling ενισχυτες - εγω προσωπικα δεν θα το πειραζα. Ισως εαν παρεις κατι σαν μικτακι (http://www.thomann.de/gr/boss_ls2_line_selector.htm) ή να συνδεσεις την κιθαρα πρωτα στο monitor εαν αυτο εχει εξοδο line out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου