Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ενός laptop και ενός Apple Powerbook?


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν αλλάξτε τον τίτλο αφού συνεχίστηκε το θέμα.

Δεύτερον τα Apple είναι άκρως επαγγελματικά μηχανήματα. Εκτός από τη σταθερότητα του λειτουργικού, σε ένα φορητό κυρίως μηχάνημα παίζουν ρόλο πολλά άλλα πράγματα που δεν χρειάζεται να αναλύσω (θερμότητα, εργονομία, ποιότητα κατασκευής, βάρος κλπ) και συνεπώς δεν υφίσταται ούτε κατά διάνοια σύγκριση με τα άλλα φορητά του εμπορίου (p.x acer, klp).

Τρίτον όποιος δεν έχει δουλέψει σε mac αλλά εκφράζει απόψεις με βάση όσα έχει ακούσει είναι πραγματικά κρίμα.

Όσα ειπώθηκαν περί σύγκρισης ταχύτητας ενός pc και ενός apple δεν χρειάζονται σχολιασμό επίσης. (βλέπε Mac Pro).

Σαφέστατα τα προϊόντα της Apple είναι αρκετά τσιμπημένα, για πολλούς βέβαια αξίζουν τα λεφτά τους (συμπεριλαμβάνομαι σε αυτούς).

Τα Windows κολλάνε και crasharoun διαρκώς, κάτι που στα mac είναι απίθανο να συμβεί. Αν όμως είσαι λίγο ψαγμένος, μπορείς να το αποφύγεις και να έχεις ένα ικανοποιητικά σταθερό μηχάνημα με Windows (τα Vista δεν συμπεριλαμβάνονται:)). Τέλος να τονίσω, πως διαφωνώ και με όσους θέλουν ΜΟΝΟ mac και τίποτα άλλο. Σε ορισμένα πράγματα και τα Windows είναι μια χαρά. Όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις των χρηστών, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα. ;)

 

Περήφανος χρήστης mac και Windows

cu

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να προσθέσω πως αν και πλέον μπορείς να βάλεις Leopard σε PC μετά από κάποιες περίεργες διαδικασίες (παράνομα πάντα), το αποτέλεσμα δεν είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικό, αφού παρουσιάζονται πολλά κολλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Mistral, εμένα δεν μου ακούγεσαι και πολύ περήφανος που χρησιμοποιείς Windows. Μάλλον σαν αναγκαίο κακό τα παρουσιάζεις, παρά σαν λύση ισότιμη με τα Μήλα.

Γιατί αν τα πράγματα είναι όπως τα παρουσιάζεις και τα Mac είναι καλύτερα σχεδιασμένα και κατασκευασμένα, ταχύτερα και σταθερότερα, τότε τί ακριβώς συζητάμε;

 

Επίσης διαφωνώ σε αρκετά από τα σημεία του post σου αλλά δεν έχει νόημα να κάνουμε και πάλι αυτή την κουβέντα, έχει γίνει άλλωστε δεκάδες φορές στο παρελθόν.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε Mistral, εμένα δεν μου ακούγεσαι και πολύ περήφανος που χρησιμοποιείς Windows.

...

 

.... όπως ο evris -ας πούμε- που είναι περήφανος για την τσέχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν τα πράγματα είναι όπως τα παρουσιάζεις και τα Mac είναι καλύτερα σχεδιασμένα και κατασκευασμένα, ταχύτερα και σταθερότερα, τότε τί ακριβώς συζητάμε;

 

βρίσκεις ευκολώτερα πειρατικό λογισμικό για πισί  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνω λίγο off-topic :-)

 

Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω αυτές τις μέρες το logic pro 9 σε macpro ,τα νέα??..To logic συνεχίζει να χρησιμοποιεί τον έναν από τους 8 πυρήνες όπως και στην έκδοση 8,με αποτέλεσμα ο ένας πυρήνας να υπερφορτώνεται πολυ εύκολα .Η apple είχε προτείνει κάποιες διαδικασίες ρουτίνας που φαίνεται οτι σε πολλούς δεν λειτουργούν σωστά (http://support.apple.com/kb/HT3161),το πρόβλημα είναι οτι δεν διαμοιράζονται οι διεργασίες.

 

Θα λυθεί με το snow leopard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και απο τα δύο, ένα Toshiba και ένα MacBook.

 

Τα MacBook είναι πιο όμορφο, με το αλουμίνιο και το μηλαράκι, η μπαταρία του κρατάει πολύ περισσότερο και έτσι δεν χρειάζεται να κουβαλάω το τροφοδοτικό σε κάποιο ραντεβού, παρουσίαση ή στο μπαλκόνι μου, το touchpad κάνει πιο πολλά πράγματα και έτσι δεν χρειάζεται να κουβαλώ ποντικό και αμα θέλω τρέχει και Windows.

 

Είναι βέβαια ακριβούτσικo, αλλά όχι πολύ περισσότερο απο ένα αντίστοιχο καλό Sony. Δεν θα τα σύγκρινα με ένα TurboX προφανώς.

 

Σχετικά με τα κολλήματα, νομίζω ότι είναι κυρίως ιστορίες του παρελθόντος, αρκει να έχει κανείς ένα "προσεγμένο" μηχάνημα και όχι γεμάτο με κάθε λογής "σαβούρα" ή σπασμένα προγράμματα και κανένα λειτουργικό δεν έχει πρόβλημα.

 

Τα Windows 7, που τα έβαλα στο Toshiba για δοκιμή, μοιάζουν να είναι αρκετά στιβαρά, καλλίτερα απο τα Vista και εξ ίσου ευχάριστα αισθητικά με το MacOS.

 

Νομίζω ότι η επιλογή είναι θέμα γούστου ...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist καμία σχέση φίλε μου.

Σίγουρα τα mac τα έχω λατρέψει, πλέον κάνω τις δουλειές μου εκεί, αλλά για εργασίες για παράδειγμα (κυρίως Office) χρησιμοποιώ windows περισσότερο από θέμα συνήθειας (συντομεύσεις στο πληκτρολόγιο κλπ) και επειδή τα στήνω σχετικά καλά και έτσι αποφεύγω τα συνεχή κολλήματα αν και δεν είναι λίγες οι φορές που μου την δίνουν.

Όταν κλείνοντας έγραψα πως δεν αντέχω αυτούς που λένε "Mac και μόνο mac" ήταν ακριβώς για να προλάβω το δικό σου το post :)

Απλά, είδα γραμμένα κάποια πράγματα παραπάνω τα οποία τα βρήκα πέρα για πέρα αναληθή και θεώρησα πως έπρεπε να ειπωθούν τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση. Τα Windows δεν είναι αναγκαίο κακό, απορώ γιατί έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα.

Αν έχεις χρησιμοποιήσει mac και συνεπώς έχεις άποψη, σεβαστή και καλώς κάνεις και διαφωνείς. Ορισμένα πράγματα όμως είναι αντικειμενικά και κοινώς αποδεκτά (όπως βάρος, ποιότητα κατασκευής, , εργονομία κλπ) και η Apple καλώς ή κακώς έχει τα ηνία.

 

@Angelos

Συμφωνώ περί Windows 7, έχω τα 64bit RC, μετά την ανανέωση των drivers της κάρτας γραφικών εξαφανίστηκαν και τα freezarismata. Αισθητικά πολύ όμορφα, καμία σχέση με τα Vista, ελαφριά και γρήγορα σχετικά αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω πως έχουν αντιγράψει όλες τις ανέσεις των Leopard (βλέπε Expose vs Aero).:)

 

Φιλικά

cu

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και τι πειράζει που αντιγράφει ο ένας τον άλλον ? Αν μια ιδέα είναι έξυπνη και χρήσιμη, καλά κάνουν και την αντιγράφουν.

 

Ποτέ δεν συμπάθησα αυτό το "... εμείς το κάναμε πρώτοι !"

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου