Προς το περιεχόμενο

Διαφορές ενός laptop και ενός Apple Powerbook?


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

SPY, πάρε MAC. Ο Jase ήδη πήρε ένα και αύριο θα πάει στον Marathon να του δείξει τα βασικά.

To MAc κάνει μόνο για punk...αποφασίστε!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Παιδιά, πρέπει να καταλάβετε ότι το MAC είναι το real deal ενώ το PC είναι η "τσέχα". Ναι, πιο φτηνά, υποτίθεται ότι είναι το ίδιο πράμα αλλά εγώ είμαι επαγγελματίας και θέλω στο live (ομιλία μπροστά σε 500 άτομα) να νοιώθω τη σιγουριά που με κρατάει καθαρό και στεγνό όλη μερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την αξιοπιστία ενός μακ που έχει πάνω 5 μουσικές εφαρμογές και ΤΕΛΟΣ, με αυτήν ενός πισί που έχει τις ίδιες 5 μουσικές εφαρμογές, άλλες 15 σπασμένες μουσικές εφαρμογές, και άλλα 30 προγράμματα σπασμένα ή shareware από ftiaxnoumekiemeislogismiko.com, τα οποία 30 τα βγάζουμε πότε πότε και τα αντικαθιστούμε με άλλα, καταλήγοντας σε ένα σύστημα που έχει περάσει από 40 κύματα  (γιατί τρέχα γύρευε πόσο σωστά λειτουργούν τα uninstall των shareware)

 

ωστόσο παραδέχομαι πως και τις 5 βασικές μόνο να βάλει κανείς στο πισί, θα καταλήξει ένα κλικ λιγώτερο αξιόπιστο από το μακ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, πρέπει να καταλάβετε ότι το MAC είναι το real deal ενώ το PC είναι η "τσέχα". Ναι, πιο φτηνά, υποτίθεται ότι είναι το ίδιο πράμα αλλά εγώ είμαι επαγγελματίας και θέλω στο live (ομιλία μπροστά σε 500 άτομα) να νοιώθω τη σιγουριά που με κρατάει καθαρό και στεγνό όλη μερα.

Νομίζω ότι για μένα που είμαι χομπίστας, τα PC αρκούν: πιστεύω ότι δεν είμαι σε θέση να αξιοποιήσω πλήρως ένα MAC ή - αν θες - να "ακούσω" τις διαφορές του από ένα PC. Όμως για τον συνειδητοποιημένο επαγγελματία που δεν μπορεί να ανεχτεί τα απανωτά crash-αρίσματα των Vista και των XP (φαντάσου να σου συμβεί στη μέση παρουσίασης με Powerpoint), τα MAC είναι μονόδρομος. That said, έχω δει φοβερούς χρήστες υπολογιστών που στα χέρια τους ένα ταπεινό PC "τρέχει" καλύτερα από το ακριβότερο MAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει "σκληρο" ή "άβολο" πληκτρολόγιο, όλα είναι θέμα σετάπ.

Οι ΔΙΑΦΑΝΟΙ ΦΡΥΝΟΙ παιζουν με PC και ακουγονται ΑΨΟΓΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για μένα που είμαι χομπίστας, τα PC αρκούν: πιστεύω ότι δεν είμαι σε θέση να αξιοποιήσω πλήρως ένα MAC ή - αν θες - να "ακούσω" τις διαφορές του από ένα PC. Όμως για τον συνειδητοποιημένο επαγγελματία που δεν μπορεί να ανεχτεί τα απανωτά crash-αρίσματα των Vista και των XP (φαντάσου να σου συμβεί στη μέση παρουσίασης με Powerpoint), τα MAC είναι μονόδρομος. That said, έχω δει φοβερούς χρήστες υπολογιστών που στα χέρια τους ένα ταπεινό PC "τρέχει" καλύτερα από το ακριβότερο MAC.

 

Οποιος εχει καλο αυτι ας σκυψει στο μηχανημα του να ακουσει. To BSD (FreeBSD, NetBSD) που βαραει στην καρδια των MAC το φτιαχνουν ανθρωποι με Τσεχες.

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει "σκληρο" ή "άβολο" πληκτρολόγιο, όλα είναι θέμα σετάπ.

Οι ΔΙΑΦΑΝΟΙ ΦΡΥΝΟΙ παιζουν με PC και ακουγονται ΑΨΟΓΟΙ

 

Τα'πες ολα. Τελος.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον τα mac διαφέρουν από τα PC σε software, αφού φοράν σχεδόν το ίδιο hardware. Όντως το λειτουργικό με το μηλαράκι θεωρείται πιο αξιόπιστο, αλλά για μένα η Apple το έχει ψιλοχάσει το παιχνίδι, αφού μπορώ να βάλω το λειτουργικό της σε οποιονδήποτε υπολογιστή x86...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ήταν έτσι φίλε..... θα αλλάζαμε μαγνήτες σε μια μεξικάνα και θα γινόταν custom shop. Ό,τι και να κάνεις, θα παραμείνει μεξικάνα. Καλή μεν, Μεξικάνα δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pc-mac ολα κολλανε.

εχω δει κ τα δυο να "παγωνουν" μεσα σε κλαμπ

 

σιγουρα στο pc-laptop που θα εχεις για live δεν ειναι να κανεις πειραματα,οπως εγκατασταση παιχνιδακια,χαζο προγραμματακια αλλα μονο τα audio προγραμματα.

 

ετσι το εχω στημενο το "turbo x" μου κ τα "σπαει" παντα μεσα σε αντιξοες συνθηκες(καπνος,ποτα,subwoofers κατω απο το λαπτοπ-ο,τι χειροτερο για το σκληρο δισκο) για 1.5 χρονια  τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου