Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια σε αγορά Stratocaster...


Vegeterian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ στις αγγελίες θα σε "στείλω" αλήθεια από ποιά πόλη είσαι?

 

Απο Μακρακώμη 30 Χιλιόμετρα απο Λαμία για Καρπενήσι... Οπότε καταλαβένεις οτι μαγαζί με όργανα δεν υπάρχει, ουτε κάν στη Λαμία δεν υπάρχει ενα μαγαζί σοβαρο βασικά. Πόσο μάλλον στη Κωμόπολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσησα λοιπόν να πάρω την Αμερικάνα μιάς και είδα το Θέμα αγορα Stratocaster στο φόρουμ. Πολλά τα λευτά αλλα με λίγο υπομονή πιστεύω θα τα καταφέρω. Ωστόσο όμως σκεύτομαι να βάλω στη Affinity που έχω μαγνήτες μεταχειρησμένους απο Stratocaster Μήπως και πλησιάσω λίγο τον ήχο της. Έχω δεί μερικες ευκαιρίες στίς αγγελίες και σκέυτηκα πώς είναι μια καλή ιδέα μη πάει και χαμένη η παλιά μου κιθάρα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το διάβασες?

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176182.0

 

Για εμένα αν θες να πάρεις καινούργια πάρε μια Μexico classic Player 60' που φοράει και τους Custom 69' μαγνήτες!

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw_sb.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw3sb.htm

 

Αν πας για Used έχουν διαμάντια οι αγγελίες

 

edit: άργησα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είσαι δύσκολη περίπτωση .. απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις πρόθεση να κάνεις ταξιδάκι για κιθαρότσαρκα (δοκιμές κλπ) .

 

Με τις strat λίγο πολύ είναι κάποια συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να κοιτάμε για να αποφασίζουμε .

Σχήμα και πάχος μπράτσου , radius ταστιέρας , μέγεθος τάστων , είδος hardware , κλειδιά , μαγνήτες , φινίρισμα σώματος και μπράτσου και τέλος και σημαντικότερο : εμφάνιση  ;)

 

βρες τι σου αρέσει και τι όχι στη squier , πως θα ήθελες να είναι και αν έχεις δυνατότητα δοκίμασε κιθάρες φίλων και γνωστών δίνοντας προσοχή στα specs της κάθε μίας .

κάπως έτσι θα έχεις μια εικόνα για το πως θέλεις να είναι η καινούρια σου κιθάρα .

Αν μπορείς ξέχνα και λίγο το american ή mexico. ποτέ δεν ξέρεις ...

 

μπορεί και να μπερδευτείς περισσότερο βέβαια  :P  

 

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είσαι δύσκολη περίπτωση .. απ'ότι κατάλαβα δεν έχεις πρόθεση να κάνεις ταξιδάκι για κιθαρότσαρκα (δοκιμές κλπ) .

 

Με τις strat λίγο πολύ είναι κάποια συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να κοιτάμε για να αποφασίζουμε .

Σχήμα και πάχος μπράτσου , radius ταστιέρας , μέγεθος τάστων , είδος hardware , κλειδιά , μαγνήτες , φινίρισμα σώματος και μπράτσου και τέλος και σημαντικότερο : εμφάνιση  ;)

 

βρες τι σου αρέσει και τι όχι στη squier , πως θα ήθελες να είναι και αν έχεις δυνατότητα δοκίμασε κιθάρες φίλων και γνωστών δίνοντας προσοχή στα specs της κάθε μίας .

κάπως έτσι θα έχεις μια εικόνα για το πως θέλεις να είναι η καινούρια σου κιθάρα .

Αν μπορείς ξέχνα και λίγο το american ή mexico. ποτέ δεν ξέρεις ...

 

μπορεί και να μπερδευτείς περισσότερο βέβαια  :P  

 

 

 

Το θέμα είναι οτι δε ξέρω τι πρέπει να κοιτάξω σε μια κιθάρα και τι να προσέξω. :(

Όσο για το θέμα παιξήματος πιστεύω οτι το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω είναι να κατέβω μια μέρα αθήνα και να δοκιμάσω κιθάρες για να βρώ τη μου κάθετε καλύτερα στο χέρι. Αλλά αυτό απετεί χρόνο που μου λείπει αυτη τη περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς δεν ήξερε απ'την αρχή ... δεν είναι κακό  :)

 

ίσως καλύτερα να κάνεις υπομονή για εκείνη τη βόλτα

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα συνηθίζονται φίλε μου στο χέρι... εγώ αυτό πιστεύω! :)

πάρε ότι σου αρέσει και όπως είναι θα μάθεις σε αυτό! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα συνηθίζονται φίλε μου στο χέρι... εγώ αυτό πιστεύω! :)

πάρε ότι σου αρέσει και όπως είναι θα μάθεις σε αυτό! ;)

 

 

Έχει μια δοση αλήθειας αυτό που λες.

Βέβαια καλό είναι να δοκιμάζουμε το όργανο που θα πάρουμε αλλά με κάποιες κιθάρες είναι δύσκολο να πεσεις έξω. Και αν στο φινάλε δε σου κάνει την στέλνεις πίσω στον Θωμά και παίρνεις τα λεφτά σου πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά.

Εγώ πήρα με κλειστά ματια μια American standard strat HSS και ενθουσιάστηκα καθώς ήταν καλύτερη απο ότι περίμενα. Έκτοτε είναι η βασική μου κιθάρα και δεν την αλλάζω με τίποτα. Το ίδιο έκανε και ένας φιλος που δεν έβρισκε πουθενά να δοκιμάσει μια deluxe roadhouse strat , την πήρε με προοπτική αν δε του κάνει να την γυρισει πίσω.

Εννοείται βέβαια ότι την κράτησε και την χρησιμοποιεί αποκλειστικά εδώ και πολύ καιρό.

 

Γνώμη μου είναι αφού δεν μπορείς να κάνεις δοκιμές κτλ. πάρε την αμερικάνα που έχει standard ποιότητα και δεν θα το μετανιώσεις. (και να το μετανιώσεις δε χάθηκε και ο κόσμος) ;)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ότι θές, όμως εγώ θα αγόραζα στα τυφλά την G&L.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου