Προς το περιεχόμενο

έκανα γκάφα ή παλεύεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χθες παρέλαβα τους δύο crunchy pafs από το guitarfetish, και καλά για να τους βάλω στη θέση των δύο active EMG που έχω στην παλιά washburn μου

 

έχω όμως την εντύπωση πως έκανα εντελώς λάθος επιλογή, και το κατάλαβα λίγο καθυστερημένα! :)

 

οι δύο pafs έχουν και τη βάση τους γύρω-γύρω, η οποία δεν χωράει στην washburn, είναι περίπου σαν να θέλεις να βάλεις τέτοιους μαγνήτες σε μια ibanez grg170, η "τρύπα" στο σώμα και στον pickguard είναι μόνο για τον μαγνήτη, όχι για ΚΑΙ για τη βάση του (ή όπως τέλος πάντων τη λέτε εσείς οι ψαγμένοι)

 

παλεύεται το θέμα ή έχω ξεμείνει με δύο ολοκαίνουριους μαγνήτες;

 

σκοπεύω σύντομα να πάρω και μια μαϊμού LP και θα μπορούσα να τους βάλω εκεί όπου σίγουρα χωράνε, έλα όμως που η βάση τους είναι μαύρη και δεν ταιριάζει με cherry sunburst!!!

 

φοβάμαι πως βιάστηκα πολύ στην αγορά... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "βάση" εννοείς το πλαστικό ring του pickup;;; Λογικά θα μπορείς να βάλεις τον μαγνήτη και χωρίς αυτά, ίσως όμως αισθητικά να μην είναι και τόσο ωραίο το αποτέλεσμα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να σου πω αν μπορείς να βγάλεις τη βάση εντελώς αλλα τουλ. εχω δεί να πουλιούνται ξεχωριστές βάσεις για να αλλάξεις το χρώμα αν θες. Π.χ.

 

http://www.thomann.de/gb/goeldo_humbuckerrahmen_pl11.htm

 

Οποτε δεν θα πάνε και χαμενοι αν πάρεις την LesPaul-οειδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ' αυτή τη φωτό, αναφέρομαι στο μαύρο ορθογώνιο πλαστικό γύρω από το μαγνήτη

 

http://store.guitarfetish.com/gopafhumapab.html

 

δεν είναι ακριβώς ο μαγνήτης που πήρα αλλά εμφανισιακά είναι ολόιδιος

 

μπορεί να αφαιρεθεί και να μπεί ο μαγνήτης μόνος του σωστά στη θέση του στο σώμα;

 

@dimitrisp

 

καλό νέο, φαντάζομαι αν πάω σε κάποιο τεχνικό θα έχει κι αυτός κάτι παρόμοιο ώστε να ταιριάξει σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου