Προς το περιεχόμενο

Τρέμολο και γέφυρα jazzmaster σε Strat??


koomis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Σκέφτομαι να βάλω γέφυρα και τρέμολο jazzmaster στην strat που θα αγοράσω αυτές τις μέρες. Θα πάρω μάλλον μία squier standard. Γίνεται να κάνω αυτή την αλλαγή? Τι θα χρειαστεί να κάνω (αλλαγή pickguard ίσως ή κάτι άλλο)? Η αλλαγή θέλω να γίνει για καθαρά αισθητικούς λόγους.

 

Με την ευκαιρία, έχετε να μου προτείνετε και κανένα καλό σετ hot μαγνήτες μέχρι 150 ευρώ?

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θεωρητικά όλα γίνονται αλλά ακόμα δεν έχεις αποφασίσει ακτιβώς ποια κιθάρα θα πάρεις και σκέφτεσαι να της αλλάξεις γέφυρα και μαγνήτες?

Είσαι σίγουρος ότι this is the way to go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Ναι, καταλαβαίνω ότι ακουγεται ανορθόδοξο, αλλά είμαι σίγουρος ότι αυτό θέλω να κάνω. Γενικότερα θέλω strat με τρέμολο jazzmaster. Επειδή δεν είναι η κύρια μου κιθάρα κινούμαι με βάση το αισθητικό κριτήριο. Δηλαδή, να σου δώσω να καταλάβεις, αν δεν γίνεται η μετατροπή παίζει να μην πάρω καν strat.

 

Καμιά φορά αν σου μπει στο μυαλό δεν φεύγει με τίποτα. ;D ;D ;D

 

Απλά ήθελα να ξέρω, αν θα χρειατεί να δώσω ένα σκασμό λεφτά στον μάστορα ή είναι φυσιοογικά τα πράματα για μία τέτοια μετατροπή.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα κάνεις με το τεράστιο cavity του... τρεμόλου της strat? Πρέπει με κάποιο τρόπο

να γεμίσει, να ξαναβαφτεί, λουστραριστεί ολόκληρο το σώμα, να γίνει routing για το

jazzmaster tremolo. Mαζί με την αγορά των εξαρτημάτων θα κοστίσει όσο άλλες 2

squier standard, έχεις πολύ ακριβές ιδέες :D

Kαλύτερα να πάρεις ένα σώμα χωρίς routing για τρέμολο και να ξεκινήσεις partscaster

απο την αρχή με μαγνήτες, μπράτσο και hardware της αρεσκείας σου.

http://cgi.ebay.co.uk/No7-Alder-1-8kg-fixed-bridge-Stratocaster-Guitar-body-/130326341471?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item1e580e275f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, κάτι τέτοιο φοβόμουν! Σίγουρα θα χρειαστει μία τόσο μεγάλη διαδικασία? Δεν υπάρχει πιθανότητα να γίνει καμία πατέντα?

Υπόψην, είμαι τελείως άσχετος με θέματα κατασκευής οργάνων.

 

Απλά να, έλεγα - ο αφελής -  μήπως μπορώ να πετύχω αυτό που θέλω οικονομικά και χωρίς την φασαρία της partcaster. ??? ???

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο μπελας η ιδεα μιας partcaster συγκριτικα με τις μετατροπες που θες να κανεις στην squier. Ισα ισα αφου κινεισαι με αισθητικα κριτηρια δε χρειαζεται να χασεις και τον υπνο σου πανω απο την επιλογη μαγνητων, κλειδιων κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου