Προς το περιεχόμενο

τενοντιτιδα


BURNING13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω φιλε. αυτη τη στιγμη δε με ποναει. οποτε δε μπορω να προσδιορισω ακριβως που ποναγε...ελπιζω να μη με ξαναπιασει. αν με ξαναπιασει θα σας πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μυστικο ειναι  η ξεκουραση...και οχι η φαρμακευτικη αγωγη και τοσο.Η τενοντιτιδα θελει ακινησια για να περασει.Πολλες φορες ξεγελιωμαστε οτι μας περασε αλλα οχι.Εαν δεν θεραπευτει σωστα μενει σαν χρονια βλαβη και μπορει να εχετε ενοχλησεις μελλοντικα.Αστε τους γιατρους ,τα φαρμακα και τις εγκεφαλικες θεραπειες και ριξτε το στην ξεκουραση.Ειμαι παθων δυο φορες.Η δευτερη τενοντιτιδα με τρομαξε και εφαρμοσα την ακινησια.Λοιπον,ειχα καλυτερα αποτελεσματα απο την πρωτη,γιατι την πρωτη δεν το ξεκουρασα τοσο οσο επρεπε.Την νιωθω κατα καιρους οτι υπαρχει ακομα.Η δευτερη εξαφανιστικε πληρως και χωρις  φαρμακα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατάω την μπαγκέτα περισσότερο με τον δείκτη και τον αντίχειρα και ανοίγω λίγο τα υπόλοιπα δάκτυλα 

 

εκει ακριβως ειναι το προβλημα φιλε μου...παιρνοντας τα δαχτυλα απο την μπαγκετα επιβαρυνεις τον αντιχειρα... αν τα πετας και προς τα εξω...ο καλυτερος τροπος που περιγραφεται αυτο ειναι να σκεφτεις μια κυρια του σαλονιου που πινει τσα με τα τρια δαχτυλακια πεταμενα προς τα εξω...αν το χερι σου μοιαζει η πλησιαζει καπως σ'αυτην την εικονα εχεις χοντρο προβλημα...συμβουλεψου καποιον ντραμερ με λιγη πειρα...καποιον φιλο αν εχεις...η βρες καποιον δασκαλο...πανω απο απο ολα η σωματικη υγεια...το οτι εχεις αυτο το θεμα 6 μηνες και παρ'ολα αυτα συνεχειζεις στο ιδιο πατερν ειναι πολυ ανησυχητικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ακριβώς ανέφερε ο Mike πιο πάνω (kapdrums) καλό είναι να το κοιτάξεις. Η διάρκεια των έξι μηνών δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη.

Το πιάσιμο της μπακέτας είναι επίσης ένα σημαντικότατο ζήτημα στο οποίο πρέπει ο νέος drummer να δώσει ιδιαίτερη προσοχή. Το grip που έχει καλές βάσεις είναι αυτό στο οποίο ο drummer κρατάει την μπακέτα με όλα του τα δάκτυλα και η πίεση και οι δυνάμεις μοιράζονται ισόποσα σε όλο το χέρι.

Τέλος, καλό θα ήταν να μην πιέζεις υπερβολικά το χέρι σου όταν βλέπεις ότι σε ενοχλεί.

Η προθέρμανση σώζει χέρια, πόδια και μέση!

 

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το ξέρω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια σας. Το χειρότερο τελικά πρέπει να είναι ότι πλέον έχω συνηθίσει να παίζω έτσι. Δεν ανοίγω τα δάκτυλα τόσο πολύ όπως το παράδειγμα που αναφέρεις με το φλιτζάνι με το τσάι απλά χαλαρώνω λίγο τα τρία δάκτυλα και μόνο στα γρήγορα σημεία τόσο που με το μάτι μπορεί και να μην φαίνεται για να παίζει λίγο μέσα στο χέρι η μπαγκέτα. Είχα κάνει και 3-4 μαθήματα χωρίς να έχει  προσέξει κάτι και ο δάσκαλος. Έτσι είχα την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο ξερά τα χτυπήματα και αυτό μου έδινε επιπλέον ταχύτητα και το θεώρησα κάτι φυσιολογικό ώσπου άρχισαν οι πόνοι και κατάλαβα ότι πάει κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το ξέρω ότι είναι μεγάλο πρόβλημα και γι'αυτό ζήτησα την βοήθεια σας. Το χειρότερο τελικά πρέπει να είναι ότι πλέον έχω συνηθίσει να παίζω έτσι. Δεν ανοίγω τα δάκτυλα τόσο πολύ όπως το παράδειγμα που αναφέρεις με το φλιτζάνι με το τσάι απλά χαλαρώνω λίγο τα τρία δάκτυλα και μόνο στα γρήγορα σημεία τόσο που με το μάτι μπορεί και να μην φαίνεται για να παίζει λίγο μέσα στο χέρι η μπαγκέτα. Είχα κάνει και 3-4 μαθήματα χωρίς να έχει  προσέξει κάτι και ο δάσκαλος. Έτσι είχα την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο ξερά τα χτυπήματα και αυτό μου έδινε επιπλέον ταχύτητα και το θεώρησα κάτι φυσιολογικό ώσπου άρχισαν οι πόνοι και κατάλαβα ότι πάει κάτι λάθος.

 

ισως τοτε το προβλημα να ειναι μπροστα...στο fulcrum,δηλαδη εκει που κρατας την μπαγκετα...πρεπει να ειναι δυνατο και σιγουρο αλλα συναμα ΧΑΛΑΡΟ..κι αυτο ειναι κατι που παιρνει πολυ χρονο και θελει υπομονη(και εξασκηση,ε...?)...και να μην πουσαρεις τα χερια σου στα ορια τους...τσεκαρε το παρακατω βιντεακι οπως και το dvd tou tommy igoe "great hands for a lifetime"απο το οποιο δεν βρηκα κλιπς...αυτη η προσεγγιση που παραθετει ο γουεκλ ηταν για μενα το σημαντικοτερο βημα που εχω κανει προς μια πιο υγιη ζωη ως ντραμερ,9 χρονια πριν...ο ηχος μου μεγαλωσε,σταματησα να σπαω μπαγκετες και πιατινια(και παιζω ΠΟΛΥ δυνατα ΟΤΑΝ θελω ΚΑΙ χρησιμοποιω ελαφριες μπαγκετες και ΠΟΛΥ λεπτα πιατα),πιανομαι σπανιοτατα...βεβαια δεν υπαρχει ΜΙΑ τεχνικη ουτε μια θεση για να παιζεις τα παντα/συνεχεια αλλα ειναι το καλυτερο σημειο για να αρχισει κανεις....

 

Drum Lesson Dave Weckl - A Natural Evolution (part 1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως τοτε το προβλημα να ειναι μπροστα...στο fulcrum,δηλαδη εκει που κρατας την μπαγκετα...πρεπει να ειναι δυνατο και σιγουρο αλλα συναμα ΧΑΛΑΡΟ..κι αυτο ειναι κατι που παιρνει πολυ χρονο και θελει υπομονη(και εξασκηση,ε...?)...και να μην πουσαρεις τα χερια σου στα ορια τους...τσεκαρε το παρακατω βιντεακι οπως και το dvd tou tommy igoe "great hands for a lifetime"απο το οποιο δεν βρηκα κλιπς...αυτη η προσεγγιση που παραθετει ο γουεκλ ηταν για μενα το σημαντικοτερο βημα που εχω κανει προς μια πιο υγιη ζωη ως ντραμερ,9 χρονια πριν...ο ηχος μου μεγαλωσε,σταματησα να σπαω μπαγκετες και πιατινια(και παιζω ΠΟΛΥ δυνατα ΟΤΑΝ θελω ΚΑΙ χρησιμοποιω ελαφριες μπαγκετες και ΠΟΛΥ λεπτα πιατα),πιανομαι σπανιοτατα...βεβαια δεν υπαρχει ΜΙΑ τεχνικη ουτε μια θεση για να παιζεις τα παντα/συνεχεια αλλα ειναι το καλυτερο σημειο για να αρχισει κανεις....                                                     

 

Drum Lesson Dave Weckl - A Natural Evolution (part 1)

Χίλια ευχαριστώ και βλέπω ότι σε αυτά που λες έχεις δίκιο γιατί τους 6 τελευταίους μήνες που εμφανίστηκαν οι πόνοι έχω αρχίσει να χτυπάω δυνατά τα τύμπανα και όχι να τα χαιδεύω (έχω σπάσει ήδη το hihat και οι μπαγκέτες 5Β σπάνε σαν οδοντογλυφίδες). Οπότε μάλλον πρέπει να δουλέψω το δυνατό και σίγουρο αλλά συνάμα χαλαρό κράτημα που πολύ σωστά μου λες γιατί η αιτία των πόνων πρέπει να είναι η μεγάλη πίεση στον αντίχειρα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου