Προς το περιεχόμενο

Θάνος Ανεστόπουλος στο ''Αξιον Εστι''


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια συνέντευξη του θανου ανεστοπουλου (φροντμαν και στιχουργου του ροκ γκρουπ ''διαφανα κρινα'',στον Βασίλη Βασιλικό και την εκπομπή "Άξιον Εστί"

 

 

 

 

 

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το βίντεο...

 

τιποτα! :)

 

και μιας και υπηρξε τετοιο ενδιαφερον, ::) να αλλη μια συνεντευξη του,πριν απο το προσφατο λαιβ στον ιανο!

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσες συνεντεύξεις, τις είδα και τις δύο.

 

Δεν ανήκω στους θαυμαστές του Ανεστόπουλου αλλά παρατηρώ μια σαφή βελτίωση στην σκέψη και το έργο του. Μιλώντας για εξαρτήσεις και ψυχαναγκασμούς, έχω την αίσθηση πως περιγράφει τον εαυτό του(ή εν πάση περιπτώσει, κάποια περίοδο της ζωής του). Τόσο στις συναυλίες των κρίνων όσο και τυχαία στον δρόμο(τον έβλεπα πολύ συχνά στην περιοχή γύρω απ' την νομική) είχα αποκομίσει την εντύπωση πως ζει το δικό του τριπάκι και λίγη σχέση έχει με την πραγματικότητα. Τον έβρισκα υπερφίαλο και επηρμένο. Στις συνεντεύξεις που παρέθεσε ο βα, βλέπω σημαντικές αλλαγές, νηφαλιότητα και ενδιαφέρουσες απόψεις.

 

Μάλιστα κάποια σκίτσα που είδαμε στο δεύτερο βίντεο έχουν πολύ ενδιαφέρον. Τον προτιμώ ως ζωγράφο! Επίσης έχει εξαιρετική φωνή για απαγγελίες και αναγνώσεις. Ως στιχουργός δεν με πείθει, γενικώς. Άλλωστε νομίζω πως το ενδιαφέρον κομμάτι των κρίνων ήταν κυρίως η μουσική τους. Τα κατάφερναν περίφημα, ωστόσο, όταν μελοποιούσαν ποιήματα όπως π.χ. τα εξαιρετικά "θα πεθάνω ένα πένθιμο του φθινοπώρου δείλι" και "βάλτε να πιούμε".

 

Ευχαριστούμε βα.  :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλές σκέψεις πάνω σε αυτά που βλέπω εδώ, όντας μεγάλος φίλος των Κρίνων από την αρχή τους σαν συγκρότημα (πριν τον πρώτο δίσκο)...

 

Επίσης έχει εξαιρετική φωνή για απαγγελίες και αναγνώσεις. Ως στιχουργός δεν με πείθει, γενικώς. Άλλωστε νομίζω πως το ενδιαφέρον κομμάτι των κρίνων ήταν κυρίως η μουσική τους.

 

Μου άρεσε σαν στιχουργός στα Κρίνα. Έχει αλλάξει αρκετά σε σχέση με το παρελθόν. Η φωνή του είναι ωραία αλλά δεν απαγγέλει καθόλου καλά όπως είδα στο τέλος της πρώτης συνέντευξης πιο πάνω. Όσο για τα Κρίνα, η μουσική τους δεν θα μπορούσε να νοηθεί ποτέ ανεξάρτητα από τους στίχους - ήταν ένα από τα trademarks. Τα ορχηστρικά τους ήταν ωραία αλλά σαν τραγούδια δεν έφταναν το ύψος των άλλων...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου