Προς το περιεχόμενο

I'd rather buy a REAL Fender than some parts-o-caster...


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To σηματάκι λιγουρευόμασταν Νίκο, σιγά μην ξέραμε τότε από κιθάρες πόσο μάλλον από... απάνθρωπες πολυεθνικές!  ;D

 

Βασικά, τότε, δεν θέλαμε να παίζουμε σαν "αυτόν" (το όποιο είδωλο / κιθαρίστα). Θέλαμε να είμαστε σαν "αυτόν".

Εγώ θυμάμαι τη Fender στα χέρια του Blackmore στο εσώφυλλο του 'εισαγωγής' "Down to Earth" και ήθελα να έχω αυτό το αντικείμενο που έβλεπα εκεί. Δεν με ένοιαζε - τότε - πώς θα έπαιζα και αν θα ακουγόμουν σαν αυτόν.

Και αγόραζα μια τυρόπιτα και ένα μίλκο και πήγαινα και καθόμουν στην εσωτερική βιτρίνα (για όποιον θυμάται το Doremi στην Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη) και χαλβάδιαζα κανά μισάωρο κάθε μέρα μια κίτρινη Strat που είχε στις 77.000.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....και χαλβάδιαζα κανά μισάωρο κάθε μέρα μια κίτρινη Strat που είχε στις 77.000.

 

Κάτι τέτοιες ώρες είναι που θα ήθελα να είχα μία μηχανή του χρόνου, να γυρίσω πίσω στην εποχή που περιγράφεις - και ακόμα πιο πίσω (με τη σημερινή μου βέβαια οικονομική δύναμη) και να πάρω τρεις - τέσσερις μία κίτρινη, μία κόκκινη και μία μπλε να τις συνδυάζω με τα πουκαμισάκια (τα κοντομάνικά ) μου  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ακόμα πιο πίσω (με τη σημερινή μου βέβαια οικονομική δύναμη)

 

παντως οι σημερινες κιθαρες ειναι φθηνοτερες απο ποτε....(οταν εκανε 77.000 η Φεντερ ο βασικος ηταν 20.000.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

παντως οι σημερινες κιθαρες ειναι φθηνοτερες απο ποτε....(οταν εκανε 77.000 η Φεντερ ο βασικος ηταν 20.000.... ;D)

 

...Σωστός μεν, αλλά εγώ τότε δεν είχα ούτε λεφτά για τυρόπιτα που έτρωγε ο Ray  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω κιθάρα να παίξω θα πάρω μία οποιαδήποτε που να είναι στα μέτρα μου και αν δεν βρω ίσως να την συναρμολογήσω εγώ  ;)

 

Αν θέλω κιθάρα για συλλογή τότε θα ψάξω για μία αληθινή Fender  8)

 

 

Υπάρχουν και αυτοί που ακόμα πιστεύουν ότι μια Fender του 60 παίζει καλύτερα από μια φετινή γιατί το ξύλο έχει "κάψει" (ναι έτσι μου το είπε) και βγάζει πιο πολύ σκάσιμο που απλά τους έχω βαρεθεί  :-\

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Ειλικρινά δεν έχετε βαρεθεί να συζητάτε τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια σε δυο-τρία παρόμοια θρεντ ανά μήνα?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αυτοί που ακόμα πιστεύουν ότι μια Fender του 60 παίζει καλύτερα από μια φετινή γιατί το ξύλο έχει "κάψει" (ναι έτσι μου το είπε) και βγάζει πιο πολύ σκάσιμο

 

Σιιιιγουρα  έχει αφυγρανθεί  και ίσως σκάει καλύτερα( λογο  resonance) ,  άλλα και σπάει καλύτερα  ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o

 

Ειλικρινά δεν έχετε βαρεθεί να συζητάτε τόσα χρόνια τα ίδια και τα ίδια σε δυο-τρία παρόμοια θρεντ ανά μήνα?

 

Ποιος είπε πως τα διαβάζουν τα προηγούμενα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε πως τα διαβάζουν τα προηγούμενα  :P

;D ;D ;D ;D

Mα δε θελουμε τα προηγουμενα. ;D

Θελουμε να τ ακουμε παλι.Απ τους ιδιους.Να τα εμπεδωσουμε. ;D

 

Επι του θεματος,θελω να γραφει ''Fender Made in USA'' γιατι αν αρχισω ν ασχολουμαι

με κατασκευες,θα χασω χρονο απ το να παιζω και να γραφω μουσικη μιας και ειμαι ψιλοασχετος απο κιθαροκατασκευαστικες λεπτομερειες αρα θα φαω ΠΟΛΥ χρονο.

Και ναι,εχω και εμμονη.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, τότε, δεν θέλαμε να παίζουμε σαν "αυτόν" (το όποιο είδωλο / κιθαρίστα). Θέλαμε να είμαστε σαν "αυτόν".

Εγώ θυμάμαι τη Fender στα χέρια του Blackmore στο εσώφυλλο του 'εισαγωγής' "Down to Earth" και ήθελα να έχω αυτό το αντικείμενο που έβλεπα εκεί. Δεν με ένοιαζε - τότε - πώς θα έπαιζα και αν θα ακουγόμουν σαν αυτόν.

Και αγόραζα μια τυρόπιτα και ένα μίλκο και πήγαινα και καθόμουν στην εσωτερική βιτρίνα (για όποιον θυμάται το Doremi στην Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη) και χαλβάδιαζα κανά μισάωρο κάθε μέρα μια κίτρινη Strat που είχε στις 77.000.

 

Δεν εισαι ο μονος... :)Κι ο Gilmour κι ο Knopfler χαλβαδιαζανε την στρατοκαστερ γιατι την πρωτοειδαν στα χερια του Hank Marvin ο οποιος την πρωτοειδε και την λιγουρευτηκε στα χερια του Buddy Holly...Eτσι πανε αυτα -οσο υπαρχουν μυθοι-απλα σημερα οι "μυθοι" εχουν εκλειψει πια ισως και λογω youtube... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου