Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν παίζει traditional rock και είναι λίγο πιο experimental πράγματα

 

παλι για υπερφλωρους με γραβατιτσα ,κοστουμακι και τελε μιλας φιλος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Είμαι υπερφλώρος αλλά λόγο σωματικής διάπλασης αν βάλω

κουστουμάκι και γραβάτα είμαι σαν λαικός τραγουδιστής ή μετρίου

αναστήματος πορτιέρης σε σκυλάδικο.  ;D

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικες συμβουλες για το αγαπημενο μου χομπι!  ;D

 

1) πρωτα στηνουμε τα πεταλια μας στην θεση που θελουμε και μας βολευει!

2)σε περιπτωση που φτιαξουμε custom pedalboard κοιταμε εαν υπαρχουν θηκες/βαλιτσες στο μεγεθος που θα ειναι και το προσαρμοζουμε αναλογα!(καθε φορα την παταω...)

3)εαν εχουμε μπρος πισω πεταλια καλα ειναι τα πισω να ειναι πιο ψηλα γιατι καθος πατας τους δικοπτες κλωτσας και ξεριθμιζεις τα pots απο τα μπροστα.

οι λυσεις με ανηφορικο petalboard τυπου pedaltrain δεν με βολεψαν καθολουν σε αυτον τον τομεα.

4)στα custom pedalboard κολιστε(με βενζινοκολα) καλυτερα μοκετα και οχι κοματια θυληκου Velcro πιστεψτε ειναι πολυ πιο βολικο γιατι βαζεις και βγαζεις τα πεταλια σε οποια θεση θελεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον mi audio compressor γιατί έχει noiz gate κάτι που το θέλω για να μην δυναμώνει το όποιο hum υπάρχει.

 

βλέποντας τον κομπρέσσορα της visual sound φαίνεται να τα κάνει όλα και να συμφέρει!

απλά έχω κάποιες απορίες για να σιγουρευτώ.

 

-αυτό το πετάλι λέει ότι έχει noiz reduction. είναι noiz gate? ξέρει κανείςαν όντως κάνει δουλειά?

 

Κάτσε γιατί ίσως έχεις μπερδέψει λίγο το τι κάνει ένα gate και πού... όταν βάζεις τον κομπρέσσορά σου στην αρχή είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι περιπτώσεις που θα χρειαστείς κάτι τέτοιο - προφανώς θα σήμαινε πως έχεις ΤΟΣΟ ψηλό noise floor που το σήμα σου είναι σχεδόν αγνώριστο και χρειάζεσαι ένα "πνίχτη"  ;D ;D του θορύβου για να μπορέσεις να παίξεις. Όταν είναι καλοσχεδιασμένος και "ήσυχος" ένας κομπρέσσορας για μια τόσο βασική και απλή χρήση όσο μια κιθάρα, δεν χρειάζεται κάποιο gate.

 

To Route 66 της Visual Sound έχει όντως ένα εσωτερικό διακοπτάκι για αυτό, αλλά αν χρησιμοποιείς μόνο τον κομπρέσσορα περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Αποδεκνύεται χρήσιμο όταν προσθέτεις τον κομπρέσσορα πάνω στο tubescreamer του, οπότε και λογικά ανεβαίνει αρκετά το noise floor, το οποίο όντως κόβεται αποτελεσματικά αν ενεργοποιήσεις το διακοπτάκι. Υπόψιν όμως πως δεν έχει απολύτως καμία ρύθμιση για thresholds, level κλπ. Είναι μόνο on ή off. O απλός κομπρέσσορας της Visual Sound δεν γνωρίζω αν το διαθέτει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί ίσως έχεις μπερδέψει λίγο το τι κάνει ένα gate και πού... όταν βάζεις τον κομπρέσσορά σου στην αρχή είναι ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι περιπτώσεις που θα χρειαστείς κάτι τέτοιο - προφανώς θα σήμαινε πως έχεις ΤΟΣΟ ψηλό noise floor που το σήμα σου είναι σχεδόν αγνώριστο και χρειάζεσαι ένα "πνίχτη"  ;D ;D του θορύβου για να μπορέσεις να παίξεις. Όταν είναι καλοσχεδιασμένος και "ήσυχος" ένας κομπρέσσορας για μια τόσο βασική και απλή χρήση όσο μια κιθάρα, δεν χρειάζεται κάποιο gate.

 

To Route 66 της Visual Sound έχει όντως ένα εσωτερικό διακοπτάκι για αυτό, αλλά αν χρησιμοποιείς μόνο τον κομπρέσσορα περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Αποδεκνύεται χρήσιμο όταν προσθέτεις τον κομπρέσσορα πάνω στο tubescreamer του, οπότε και λογικά ανεβαίνει αρκετά το noise floor, το οποίο όντως κόβεται αποτελεσματικά αν ενεργοποιήσεις το διακοπτάκι. Υπόψιν όμως πως δεν έχει απολύτως καμία ρύθμιση για thresholds, level κλπ. Είναι μόνο on ή off. O απλός κομπρέσσορας της Visual Sound δεν γνωρίζω αν το διαθέτει.

 

εκτός απ το διακοπτάκι για on off, έχει και ένα trim pot για noise reduction level.

http://www.visualsound.net/PDF/Comp%2066%20Manual%20Rev%20COMP%2012.07.pdf

 

όπως και να χει, επειδή παίζει να χρησιμοποιώ τον κομπρέσσορα και πριν από drive πετάλια θέλω gate γιατί με single coils θα γίνεται χαμός! (ήδη ψιλογίνεται, φαντάσου με τον compressor on!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή παίζει να χρησιμοποιώ τον κομπρέσσορα και πριν από drive πετάλια

 

γιατι υπαρχει και αλλο option? ;D ;D

 

o VS comp ειναι ΠΟΛΥ ησυχος comp. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός απ το διακοπτάκι για on off, έχει και ένα trim pot για noise reduction level.

 

Έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει.

 

γιατι υπαρχει και αλλο option? ;D ;D

 

Φυσικά. Κι εγώ, και πολλοί άλλοι τον χρησιμοποιούν μετά τα drives, για λόγους που έχουμε συζητήσει και παλαιότερα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι υπαρχει και αλλο option? ;D ;D

 

o VS comp ειναι ΠΟΛΥ ησυχος comp. ;)

 

Εννοούσα και με τα drive on. πριν θα το βάλω, αλλά τα θέλω και να παίζουν μαζί.

 

 

 

 

μια ερώτηση. που βρίσκω visual sound αθήνα εκτός από Καγμάκη? δεν το έχει εκεί και κατεβαίνω αύριο για 4ήμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα και με τα drive on. πριν θα το βάλω, αλλά τα θέλω και να παίζουν μαζί.

 

Ναι ρε αρχηγε ,αυτο εννοω,και ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ ετσι (δηλ.πρωτα ο κομπρεσσορας),μην τον ακους τον Bloody ειναι ΥΠΕΡΦΛΩΡΟΣ γραβατακιας... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε αρχηγε ,αυτο εννοω,και ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΑ ετσι (δηλ.πρωτα ο κομπρεσσορας),μην τον ακους τον Bloody ειναι ΥΠΕΡΦΛΩΡΟΣ γραβατακιας... ;D

 

:D Nαι αλλά εμένα με ντύνει ο Γκαλιάνο ΚΑΙ ξέρω να παίζω και μπεντς... Εσύ ξέρεις?  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου