Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριξε μια ματια σε αυτο

 

http://cioks.com/index.php?option=com_content&task=view&id=40&Itemid=57

 

Συνδυαζει πολλα,και AC και DC και αρκετα ισχυρο λεει οτι ειναι,φτανει 800mA σε 12vAC και δεν ξερω (ας το δει καποιος απο τους ηλεκτρονικους της παρεας) αν γινεται με καποια συνδεση να συνδυαστει η τελευταια τετραδα εξοδων ωστε να δωσει 1.6Α (αν ειναι τελικα απαραιτητο το 1Α για το Vtwin και δεν γινεται η δουλεια με τα 800mA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

επειδή με το 1spot παίρνω θόρυβο με το ehx memory man w/ hazarai και με το TC polytune, και αναγκάζομαι να τρέχω το πρώτο με ξεχωριστό μετασχηματιστή και το δεύτερο με μπαταρία, σκέφτομαι να προχωρήσω σε αλλαγή τροφοδοτικού γιατί είναι σπαστικό όλο αυτό το σπαγγέτι από πολύμπριζα κτλ.

 

έχω 2 στον νου μου και θέλω γνώμες.

 

1) λόγω του ότι το mesa v twin μου είναι 12V AC σκεφτόμουν ότι αν μπορούσα να βρω τροφοδοτικό που να με καλύπτει και σ αυτό και στα 9Voltα μου, θα ήμουν κομπλέ. το μόνο που βρήκα με 12v ac είναι το trex fuel tank αλλά είναι στα 500mA ενώ το v twin λέει ότι θέλει 1 Ampere. αν τελικά δεν μου κάνει αυτό, δεν θα ήθελα να σκάσω 200€ για κάτι που δεν κάνει για όλα. γιαυτό σκέφτηκα την επιλογή #2:

 

2) το diago powerstation έχει αποσπάσει πολύ καλές κριτικές και λέγεται ότι έχει ξεπεράσει τα προβλήματα θορύβου που έχει το 1spot με ψηφιακά και time based πετάλια. αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτό και τελικά το trex όντως δεν μου κάνει, θα ήταν καλή και φθηνότερη λύση. είναι όσο καλό λένε τελικά? έχει κάποιος εμπεριστατωμένη εμπειρική άποψη με το diago? ειδικά αν κάποιος το έχει δοκιμάσει με τα συγκεκριμένα πετάλια που είπα στην αρχή θα βοηθούσε..  ;D

 

1. To VTwin θέλει 12v AC σε ρεύμα 1Α. Είναι πολύ μεγάλο νούμερο που με άνεση μπορεί να αντιμετωπίσει μόνο ένας μετασχηματιστής αποκλειστικά για αυτό. Κανονικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ενσωματωμένος, αλλά για αποφυγή θορύβου όταν βρίσκεται κοντά στα κυκλώματα του πεταλιού τον έφτιαξαν ανεξάρτητο. Μην ψάχνεις λύση "ένα-σε-όλα" που να συμπεριλαμβάνει και αυτό. Ακόμη κι αν βρεις ένα "ομαδικό" τροφοδοτικό που μπορεί να του δώσει τόσο ρεύμα (πράγμα απίθανο), μπορεί να προκύψουν βλάβες ή θόρυβος στην πορεία. Δεν θα δοκίμαζα καν το Cioks αλλά θα άφηνα τον δικό του μετασχηματιστή (εκτός από το ότι δεν δίνει 1Α, ένα τροφοδοτικό δεν πρέπει ποτέ να λειτουργεί στα όριά του ή να είναι "αγχωμένο"). Αν επέμενα φυσικά να μπω σε περιπέτειες, θα επικοινωνούσα κατευθείαν με τη Mesa για σωστές και εμπεριστατωμένες απαντήσεις.

 

2. Το Diago δεν το ξέρω αλλά οποιοδήποτε τροφοδοτικό έχει isolated outputs παύει να παρουσιάζει προβλήματα μετάδοσης θορύβου στα πετάλια της αλυσίδας του One Spot, και όχι μόνο αυτό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To VTwin θέλει 12v AC σε ρεύμα 1Α. Είναι πολύ μεγάλο νούμερο που με άνεση μπορεί να αντιμετωπίσει μόνο ένας μετασχηματιστής αποκλειστικά για αυτό. Κανονικά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ενσωματωμένος, αλλά για αποφυγή θορύβου όταν βρίσκεται κοντά στα κυκλώματα του πεταλιού τον έφτιαξαν ανεξάρτητο. Μην ψάχνεις λύση "ένα-σε-όλα" που να συμπεριλαμβάνει και αυτό. Ακόμη κι αν βρεις ένα "ομαδικό" τροφοδοτικό που μπορεί να του δώσει τόσο ρεύμα (πράγμα απίθανο), μπορεί να προκύψουν βλάβες ή θόρυβος στην πορεία. Δεν θα δοκίμαζα καν το Cioks αλλά θα άφηνα τον δικό του μετασχηματιστή (εκτός από το ότι δεν δίνει 1Α, ένα τροφοδοτικό δεν πρέπει ποτέ να λειτουργεί στα όριά του ή να είναι "αγχωμένο"). Αν επέμενα φυσικά να μπω σε περιπέτειες, θα επικοινωνούσα κατευθείαν με τη Mesa για σωστές και εμπεριστατωμένες απαντήσεις.

 

2. Το Diago δεν το ξέρω αλλά οποιοδήποτε τροφοδοτικό έχει isolated outputs παύει να παρουσιάζει προβλήματα μετάδοσης θορύβου στα πετάλια της αλυσίδας του One Spot, και όχι μόνο αυτό.

 

1)  έτσι το σκεφτόμουν κι εγώ.

 

2) το diago δεν έχει isolated output, αλλά ισχυρίζεται ότι έχει λύσει το πρόβλημα θορύβου.. αν ξέρει κάποιος ας μιλήσει!

 

http://www.diago.co.uk/pedal-power/powerstation/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο φαίνεται! αλλά 2 κιλά?? ??? είναι που είναι η πεταλιέρα μου! θα το τσεκάρω κιάλλο πάντος είναι το μόνο που ίσος να μου έκανε..

 

bloody με αυτό λες ακόμα να έχω θέμα με τα mA??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι είναι αυτά?

 

είναι κανονικά καλώδια! υπάρχουν και άλλα χωρίς κολλήσεις που είναι πιο εύκολα να τα φτιάξεις μόνος σου στο μήκος που θες. κοίτα τα george l's.

http://www.georgelsstore.com/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody με αυτό λες ακόμα να έχω θέμα με τα mA??

 

Aυτό δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχει εξαιρετική φήμη και έξοδο 1Α στα 12V AC. Θα πρόσεχα φυσικά τις πολικότητες (χρησιμοποιώντας τα ανάλογα ανταπτοράκια αν χρειαζόταν) και θα προσέθετα τις απαιτήσεις σε mA όλων των πεταλιών για να δω αν τα σηκώνει, που λογικά θα το κάνει γιατί γράφει πως μια από τις χρήσεις της εξόδου αυτής είναι και η τροφοδότηση του V Twin. Mάλλον βρήκες την απάντηση στο ερώτημά σου! (και δεν τη θυμόμουν καν)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου