Προς το περιεχόμενο

Η ωραία ή το τέρας; Επιλογή οργάνου μόνο από εμφάνιση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα το είχα απορία αυτό!

 

Δηλαδή, αν όλοι εμείς  κιθαριστές - μπασιστες έχουμε σαν πρώτη επιλογή όργανα που πρώτα απ όλα μας γεμίζουν  το μάτι!

Με την προϋπόθεση πάντα να είναι και καλά ηχητικά.

 

Θέλω να πω - θα κολλάγατε να αγοράσετε ένα όργανο που σας έχει μαγέψει ηχητικά, είναι ότι καλύτερο για το στυλ σας, σας βολεύει αφάνταστα στο χέρι(κάτι που σας έκανε τρομερή εντύπωση), αλλά να είναι ΠΟΛΥ έξω από το γούστο σας εμφανισιακά είτε αυτό λέγετε σχήμα είτε χρώμα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώτη επιλογή απο αυτό που βλέπουμε, λογικό είναι να σκαλώνουμε στο "μάτι" πρώτα.

Κατόπιν όμως...

Προσωπικά άν ίσχυαν όλα τα υπόλοιπα, δηλαδή να με βολεύει και να έχει τον ήχο που ονειρεύομαι, δέν θα είχα πρόβλημα να έμοιαζε και με την κουτάλα της κουζίνας.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου κάτσει στο χέρι - όπως μου είχαν κάτσει δύο κιθάρες σε όλη μου τη ζωή - και αν έχω τα χρήματα (ο λόγος που δεν αγόρασα ποτέ τις κιθάρες αυτές), δεν με νοιάζει τίποτε άλλο.

 

Ούτε καν ο ήχος. IMHO ο ήχος φτιάχνεται.

 

Το feeling του ότι αυτή η κιθάρα σου ταιριάζει απόλυτα, δεν φτιάχνεται (ούτε από καστομιά κατά τη γνώμη μου).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν ορισμένα ουσιώδη πράγματα που αφορούν στην "εμφάνιση":

 

1) Form Follows Function: υπάρχουν κάποιοι που δεν αντέχουν τον μεσαίο μαγνήτη της Strat γιατί τους δυσκολεύει στον τρόπο που παίζουν. Άλλοι δεν ανέχονται το ότι η Tele δεν έχει comfort cuts. Με την Flying-V πρέπει να είσαι γιόγκι για να παίξεις καθιστός. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα "εμφάνισης" και κατασκευής που άπτονται παικτικών απαιτήσεων ή βίτσιων.

 

2) Λίσεν πήπλ: η υποσυνείδητη έλξη που ασκεί η κιθάρα, κατά τεκμήριο σε άντρες μουσικούς, είναι πως μοιάζει στις γραμμές της με το γυναικείο σώμα. Μιλάω πάντα για φυσιολογικές κιθάρες. Αυτές οι δήθεν macho uber metal με τις διάφορες γαγγραινικές απολήξεις, κλπ, προφανώς δεν θυμίζουν σε τίποτα τα προηγούμενα, ergo, οι κιθαρίστες που τις προτιμούν κυριαρχούνται από την επιθυμία να κάνουν σεξ με εξωγήινες μορφές ζωής.  8) 8)

 

3) Προφανώς όταν παίζεις δεν βλέπεις το χρώμα της κιθάρας αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν επηρεάζει το παίξιμο σου (για κάποιους ανθρώπους έστω). Εγώ όταν βλέπω μια όμορφη κιθάρα να κάθεται στο σταντ το θεωρώ σαν πρόκληση να παίξω, όπως όταν βλέπω ένα ωραία παρουσιασμένο φαγητό θέλω να το φάω. Κατανοώ ότι ο παραπάνω ισχυρισμός είναι ανούσιος για όσους τρέφονται με σουβλάκια και γεύματα από τα Goody's, αλλά τι να κάνουμε.

 

In a word, ναι, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για μένα η εμφάνιση, όχι τόσο όσο η λειτουργικότητα και το playbility αλλά παίζει.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο ειναι πως παντα εχουμε επιλογες.

Δηλαδη, τον ιδιο πανω-κατω ηχο μπορεις να εχεις με μια ακριβη Strat και μια ακριβη Suhr αλλα απο κει και περα μπορεις να επιλεξεις ποια θα παρεις με γνωμονα την εμφανιση (οχι μονο, βεβαια, αλλα μπορεις καλλιστα επικαλεστεις μονο αυτο το λογο).

Το ιδιο ισχυει με τις Gibson SG. Μπορεις να εχεις τον ιδιο ηχο (ή και καλυτερο) με μια Yamaha SG2000, αλλα ποια σ' αρεσει περισσοτερο?

 

Αν δεν ειχαμε επιλογες, θα παιρναμε οτι υπηρχε διαθεσιμο, κι ας ηταν μαπα απο εμφανιση για τα δικα μας γουστα.

 

Thank God for choices  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα παιζει μεγαλο ρολο και η εμφανιση ειδικα οταν ψωνιζεις απο το ιντερνετ πρωτα στις ωραιες σκαλωνεις. Τωρα αν ηταν σκιαχτρο και ειχε τον καλυτερο ηχο στον κοσμο (υποκειμενικοτατο!) δεν ξερω θα το σκεφτομουν...  ;D

 

 

Το ιδιο ισχυει με τις Gibson SG. Μπορεις να εχεις τον ιδιο ηχο (ή και καλυτερο) με μια Yamaha SG2000, αλλα ποια σ' αρεσει περισσοτερο?

 

 

Θεά και η yamaha!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το είχα απορία αυτό!

 

Δηλαδή, αν όλοι εμείς  κιθαριστές - μπασιστες έχουμε σαν πρώτη επιλογή όργανα που πρώτα απ όλα μας γεμίζουν  το μάτι!

Με την προϋπόθεση πάντα να είναι και καλά ηχητικά.

 

 

 

Εγω ναι

 

Θέλω να πω - θα κολλάγατε να αγοράσετε ένα όργανο που σας έχει μαγέψει ηχητικά, είναι ότι καλύτερο για το στυλ σας, σας βολεύει αφάνταστα στο χέρι(κάτι που σας έκανε τρομερή εντύπωση), αλλά να είναι ΠΟΛΥ έξω από το γούστο σας εμφανισιακά είτε αυτό λέγετε σχήμα είτε χρώμα?

 

Εγω ναι θα κολλαγα. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα τόσο η εμφάνιση, όσο και το "καθισμα" στο χέρι, αποτελούν βέτο για την επιλογή μιας κιθάρας.

 

πρέπει και στα 2 να γουστάρω πολύ.

 

κι εγώ πιστεύω πως η ήχος φτιάχνεται (αν μιλάμε για ίδια κατηγορία κιθάρας, όχι πχ να βαλεις μονους στη λεσπωλ για να σου κατσει ο ήχος)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα δεν θα κράταγα όργανο που δε μου κάθεται στο μάτι.

Όχι ότι είναι και ιδιαίτερα περιοριστικό αυτό όντας karafun του Bootsy Collins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Λίσεν πήπλ: η υποσυνείδητη έλξη που ασκεί η κιθάρα, κατά τεκμήριο σε άντρες μουσικούς, είναι πως μοιάζει στις γραμμές της με το γυναικείο σώμα.

Η κλασική κιθάρα.

Η ηλεκτρική είναι σαν γυναίκα κι αυτή - αλλά με σκολίωση... Συνεπώς, για άντρες με "ειδικά" γούστα;;;

 

:P :P :P :P :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου