Προς το περιεχόμενο

PJ Harvery - Let England Shake


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν του εδωσα ιδιαιτερη σημασια αυτου του δισκου... τον ακουσα μια φορα και ειπα οκ.

Και αποδειχθηκε οτι ειναι απο εκεινα τα αλμπουμ που αργα και βασανιστικα, they grow on you.

Ειναι δισκαρα. Ακουστε:

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα γινει ρε φιλος?

 

ολα τα λεφτα μας αυτο το μηνα σε σι-ντι θα τα φαμε? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αποδειχθηκε οτι ειναι απο εκεινα τα αλμπουμ που αργα και βασανιστικα, they grow on you.

+111

 

Έχω αλλάξει ήδη δυο-τρεις φορές γνώμη για το ποιά είναι τα καλύτερα κομμάτια του δίσκου, πραγμα που δείχνει (σε μένα) οτι είναι δισκάρα. Προσωπικά, ξεχωρίζω πλέον:

 

αυτό

[flash=200,200]

 

και αυτό

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες. :)

 

Θα άνοιγα θέμα μιας και είναι χαλαρά απ' τους καλύτερους δίσκους της PJ Harvey(και ο πρώτος πολύ καλός της χρονιάς). Τον έχω λιώσει και τον έχω μάθει ήδη απ' έξω κι ανακατωτά. Αξίζει να δοθεί σημασία στους στίχους. Είναι-απ' όσο θυμάμαι- η πρώτη απόπειρα της PJ Harvey να ασχοληθεί ανοιχτά με πολιτική θεματολογία.

 

Μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη

 

Ένα εξαιρετικό λάηβ με καλό ήχο και εικόνα. Προσέξτε ποιοι παίζουν.

http://liveweb.arte.tv/de/video/PJ_Harvey_in_der_Maroquinerie/

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η συνεντευξη. H PJ ειχε βγει για χρονια απο τις δικες μου καθημερινες μουσικες επιλογες, αλλα με αυτον τον δισκο με εχει σκισει. In a good way of course.

 

τι θα γινει ρε φιλος?

 

ολα τα λεφτα μας αυτο το μηνα σε σι-ντι θα τα φαμε? ;D

 

Μεγαλη φαση ! Ειδες τι κανει η κριση? Βγαινουν απιθανοι δισκοι και δε θα χουμε λεφτα να τoυς αγορασουμε. Oh fate, how you mock me!

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ιδέα για την κυκλοφορία του άλμπουμ, αλλά τα τραγούδια που ανεβάσατε είναι υπέροχα. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά της συγκεκριμένης καλλιτέχνιδος που δεν είναι απίστευτα. Μπράβο της που καταφέρνει πάντα να διατηρεί αναλοίωτο το ύφος της!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πραγματικά αξιοσημείωτο πόσο εύκολα δίνει την εντύπωση, στα αυτιά κάποιου που ξέρει να ακούει, ενός κατασταλαγμένου και πολύ ώριμου μουσικού στίγματος. Είναι σαν να αντιλαμβάνεσαι πως αυτό που δημιουργεί το έχει προσέξει πάρα πολύ μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια, χωρίς όμως να ακούγεται ποτέ επιτηδευμένο. Μπράβο της...

 

Είναι επίσης πολύ ελπιδοφόρο το γεγονός πως ή μουσική της έχει μεγάλη επιτυχία (η πρόσφατη τουρνέ της από όσο ξέρω ήταν σχεδόν όλη sold out), και πολύ περισσότερο στη χώρα της που τα διάφορα media της δίνουν μεγάλη προσοχή ως ιδιαίτερα σημαντική καλλιτεχνική προσωπικότητα που μιλάει μουσικά μόνο όταν έχει κάτι να πει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η PJ Harvey θα έχει πάντα μια αξιοσημείωτη θέση στην καρδιά μου ακόμη κι αν είχε κυκλοφορήσει μόνο το "To Bring You My Love". Ίσως κριτικοί ή μουσικόφιλοι να έχουν άλλη προτίμηση από τη δισκογραφία της, αλλά εκείνο το άλμπουμ με είχε βρει σε μια περίεργη φάση και είχε γίνει ένα με την καθημερινότητά μου για μήνες!

 

Φυσικά και δεν είναι αυτή η μόνη καλή δουλειά της. Έχει κυκλοφορήσει τρομερά άλμπουμ. Και το φετινό είναι ένα από αυτά. Δεν χρειάστηκαν πολλές ακροάσεις. Από την πρώτη βυθίστηκα μέσα του. Οι κιθάρες δεν ξυρίζουν όπως παλιότερα αλλά οι συνθέσεις της είναι πιο ώριμες, πιο πλούσιες και μεστές. Η PJ είναι χαρισματική συνθέτρια και όσο μεγαλώνει τόσα περισσότερα δίνει. Δεν φοβάται να "εκτεθεί" στο κοινό της με πιο πειραματικές δουλειές, αλλά όταν το επιλέξει μπορεί να φτιάξει καταπληκτικές μουσικές που να τις αγαπήσουν όλοι.

 

Εδώ και αρκετές μέρες άκουγα συνέχεια το Let England Shake της PJ και το King Of Limbs των Radiohead. Το King Of Limbs το σταμάτησα και πήρε το δρόμο προς το αρχείο. Τούτο δω θα λιώσει πριν φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου