Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist combo vs Peavey 6505+ combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον το θεμα επρεπε να το θεσω υπο μορφη ψηφοφοριας...

 

τελικα για πειτε ματαξυ των 2 αυτων ενυσχητων για εναν μεταλα κατα κυριο λογο ο οποιος ψαχνει ενα αποδεκτο καθαρο καναλι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bogner εχει παραπανω απο αποδεκτα καθαρα, αξιζει να πας να τον ακουσεις οποτε εχεις την ευκαιρια. Αν η υπαρξη καθαρων ειναι σημαντικο κριτηριο για εσενα, μαλλον κερδιζει υπερ του 6505 ο οποιος δε φαινεται να τα παει και πολυ καλα στα καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Bogner εχει παραπανω απο αποδεκτα καθαρα, αξιζει να πας να τον ακουσεις οποτε εχεις την ευκαιρια. Αν η υπαρξη καθαρων ειναι σημαντικο κριτηριο για εσενα, μαλλον κερδιζει υπερ του 6505 ο οποιος δε φαινεται να τα παει και πολυ καλα στα καθαρα.

 

μεγαλυτερη σημασια εχουν τα γκαζια... παιζω μεταλ... Απλα να εχει ενα καθαρο καναλι που να ακουγεται καπως... ετσω και με μονους μαγνητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε μια ιδέα

 

απο εκει κ περα πηγενε σε καποιον ΝΑΚΑ και ακουσέ τον με την κιθάρα σου και κρίνε

τον 6505 δεν τον ξερω για να σου πω, ο μπόγκνερ παντος είναι ενας πολυ ευέλικτος ενισχυτής γενικα με καθαρό - βρόμικο καναλι κ καποια εφε(delaY-REVERB)  στην πεταλιερα του.

με πεταλάκια τυπου metal zone κτλ βγάζεις μέταλ απο όλους τους ενισχυτές,το ωραίο είναι όμως να πάρεις τον ήχο που θέλεις απο τον ίδιο τον ενισχυτη γιαυτό και σου πρεοτείνω να τους ακούσεις κ τους 2,γενικα για καλυτεροι στο μεταλ φημίζονται οι mesaboogie

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη τον εχω δοκιμασει το bogner δυστυχως το distortion του δεν ειναι και το καλυτερο για metal...ειναι "πλαδαρο" και βαβουριαρικο...μπορεις να παιξεις αλλα δεν θα το ευχαριστηθεις τοσο πολυ πιστεψε με...το καθαρο του καναλι ειναι καλο αλλα και αυτο δε με τρελανε...δικαιολογει την τιμη του γενικα ο συγκεκριμενος ενισχυτης. Tσεκαρε μια αυτον τον ενισχυτη --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=184392 Προσωπικα μου εκανε πολυ καλη εντυπωση απ'οτι ακουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πλην ακομη του Bogner για τη μεταλλοδουλεια που τον θελεις (εκτος απο οτι ηχητικα δεν ειναι και τοσο μεταλ οπως προειπα) ειναι οτι εχει παραλληλη λουπα,οποτε το gate το ξεχνας αν παιζεις με το γκαζι του ενισχυτη(φανταζομαι πως θα θελεις ησυχια στα σημεια που δεν παιζεις). Βεβαια και αυτο ειναι κατι που ενας καλος τεχνικος μπορει να μονταρει (εγω παρακαλαω τον δικο μου εδω και ποσο καιρο να μου προσθεσει μια σειριακη λουπα),αλλα γιατι να μην εισαι εξαρχης ετοιμος plug&play?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

να πω κι εγω μια γνωμη που εχω καιρο εναν alchemist. καταρχας ο ενισχυτης στην ευελιξια συγκρινεται μονο με mesa mark V. 2 triband eq, 6 voicing switches, onboard boost, 3 reverb και 3 delay με tap κουμπι ΚΑΙ variac για 20/40 watt. αν θελεις metal σε φαση heavy, power, progressive κλπ εισαι οκ αν θες καφριλες black death και αλλα τετοια ισως να μην ειναι αρκετος αλλα για φαση πχ inflames παιζει μια χαρα. τα καθαρα του ειναι απιθανα οπως και ολα τα ενδιαμεσα σταδια γιατι το gain ειναι πολυ ευχρηστο και σου προσφερει ολοκληρο το φασμα απο καθαρο μεχρι distortion. στην τιμη του και για τα υλικα που εχει πανω ειναι κελεπουρι και αφηστε τα περι κινας κλπ. ειναι αψογος στη λεπτομερεια και tank σε αντοχη. το "κακο" του ειναι οτι εχει σειριακη λουπα οπως αναφερθηκε και δεν μπορεις να βαλεις noise gate αλλα δεν το χρειαζεσαι πιστευω γιατι ειναι πολυ ησυχος ενισχυτης. οσο για ογκο και ενταση τον εχω παιξει στο fuzz και επαιζε α-ν-ε-τ-ο-τ-α-τ-α και ειχε και απιστευτη ηχαρα. για τον 6505 δεν ξερω και πολλα αλλα ειναι απλα ενας καλος και δοκιμασμενος metal ενισχυτης. σαν value for money παντως ψηφιζω δαγκωτο alchemist

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου