Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μεγαφώνου σε Laney Cub12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επανέρχομαι: όσο περισσότερο το ψάχνω, τόσο περισσότερο μπλέκω...

 

Τώρα είμαι προς το:

http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=32

 

Σχόλια;

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά κάθε συνδυασμός θα σου δίνει και άλλο αποτέλεσμα. Το ίδιο ηχείο σε άλλο ενισχυτή θα συμπεριφέρεται αλλιώς. Σε τέτοιες δουλειές απο ό,τι έχω καταλάβει μετράει το ταίριασμα.

 

δε σου αρέσει το στοκ? Πιστεύω πως του ταιριάζει πάρα πολύ.

 

αν θες να μεταμορφώσεις τον ενισχυτή σε κάτι καινουριο, πρέπει να ρισκάρεις πάντως. Διάβασε τα σπεκς, άκου τα ηχογραφημένα κλιπάκια της κάθε εταιρίας και προσπάθησε να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

 

εγώ πήρα άλλο ηχείο βασιζόμενος κυρίως στην ανάγκη μου για πιο δυνατά καθαρά και θέλοντας να μειώσω λίγο την πριμαδουρα του ενισχυτή και να πάρω λίγο περισσότερο όγκο απο την μικρη καμπίνα.

 

πιστεύω πως το τόνκερ έκανε τη δουλειά μια χαρά, αν και νομίζω πως μου δημιουργησε μια "καμπουριτσα" αλλά τίποτα το σπουδαίο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοώ συχνοτική καμπουρίτσα.

 

νομίζω το γράφω και παραπάνω αλλά επειδή δε θυμαμαι:

εκεί που οι μεσαίες αρχίζουν να γίνονται πρίμες υπάρχει μια μικρή πτώση έντασης που δεν υπήρχε πριν. Με το εκουαλάιζερ διορθώνεται, δεν είναι τίποτα, απλά το γράφω σαν παρατήρηση γιατί είχα διαβάσει πριν πάρω το ηχείο οτι πολλές φορές οι εταιρίες για να "νικήσουν" στον πόλεμο του sensitivity αναγκάζονται να κάνουν έκπτωση στην ομαλότητα του ηχείου, προκειμένου στην μέτρηση για sensitivity να δίνει μεγάλο νούμερο στα "καιρια" σημεια που συντελούν στη μετρηση του.

 

το παραπάνω το διάβασα απλώς σε κάποιο ξένο φόρουμ ή κάτι τέτοιο οπότε δεν ξέρω αν ευσταθεί, μου φάνηκε όμως λογικό και αργότερα που πήρα το ηχείο (με ευαισθησία 102db) παραηρησα και αυτή την καμπουριτσα οπότε τόδεσα κόμπο! χεχε δε ξέρω όμως αν όντως το παραπάνω ευσταθεί, θεωρώ εξίσου πιθανό ο συνδυασμός καμπίνας-ενισχυτή-μεγαφώνου να φερνει τα πάνω-κάτω στον ήχο, πέρα απο το διάγραμμα απόκρισης του μεγαφώνου

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! ;) Θένξ!

 

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα...

 

Καμμιά ιδέα για λάμπες 12AX7 και EL84 δεν υπάρχει, ε;

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικά με τις λάμπες μη περιμένεις να ακουσεις καμια σπουδαία διαφορά

 

στο πόσο επηρρεάζει τον ήχο, αν το μεγάφωνο είναι 1000, οι λάμπες είναι 1, για μένα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK! ;) Θένξ!

 

Θα επανέλθω όταν έχω νεότερα...

 

Καμμιά ιδέα για λάμπες 12AX7 και EL84 δεν υπάρχει, ε;

 

εχω εναν laney vc-15 και εχει πανω TAD.

παρεπιπτοντος ως κατοχος laney και εγω αλλαξα ηχειο για να διοξω τα πριμα του.εβαλα eminence copperhead.το αποτελεσμα αυτο που ειχα κατα νου.

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με biasing τί έκανες;

...αν και έκανα ένα μικρό ψαξιματάκι στο διαδίκτυο και οι μαμά φαίνονται αξιοπρεπείς:

preamp: RUBY  7025SS/12AX7A  12AX7AC5

amp: TAD  EL84-STR  1035

 

[offtopic το έκανα...]

Ibanez RG470 Neck:DP213 PafJoe Middle:DP174 RedVelvet Bridge:DP216 MoJoe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου