Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μεγαφώνου σε Laney Cub12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλά μιας και ξέρεις.....

έχεις ακούσει τον cub12r?

θεωρείς πως χρειάζεται αλλαγή ηχείου?

είμαι στο ψάξιμο και cub12r και superchamp είναι απ τους επικρατέστερους...

και για τον superchamp καμία πρόταση, γιατί στο νετ διάβασα πως οι περισσότεροι του αλλάζουν ηχείο

 

Αδερφέ δεν είπα ποτέ ότι ξέρω... την προσωπική μου εμπειρία σου παρέθεσα.. ;)

Δε θεωρώ ότι χρειάζεται αλλαγή μεγαφώνου κανένας ενισχυτής..Όλα καλά είναι...

Το θέμα είναι τι θεωρείς εσύ ότι χρειάζεται ο εκάστοτε ενισχυτής, ως προς την αναζήτηση

του ήχου που ακούς στο μυαλό σου... ;)

edit: όχι δεν έχω ακούσει τον ενισχυτή σου απο κοντά.

 

 

@kostas80

Το συγκεκριμένο απο όσα έχω διαβάσει, είναι ένα υπέροχο μεγάφωνο, αλλά επειδή ο φίλος μας αναφέρθηκε και σε αύξηση καθαρού χέντρουμ, νομίζω ότι τα 50w του συγκεκριμένου δε θα κάνουν τόσο καλή δουλειά, σε αντίθεση με τα 150w του Tonker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να αντιμετωπίσεις ακριβώς αυτό που λες .... ένα canabis rex είναι η πρόταση μου.

Στρογγυλεύει τα πρίμα , δίνει ''συγκεκριμένα'' και όχι πλαδαρά μπάσα , μαλακώνει και γλυκαίνει το λαιμό  ;D    http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Cannabis_Rex  

 

ενδιαφέρουσα πρόταση και στα κλιπς απο το σαιτ τους μου ακούγονται αρκετά κοντα.

 

βεβαια να ξεκαθαρίσω οτι δεν θέλω να εξουδετερώσω την βρεττανίλα, απλά θέλω να προσέξω να μην ενισχυθεί παραπάνω και γίνει ενοχλητική.

 

εσύ την κάνναβη σε ποια καμπίνα την έχεις? ;D

 

 

@kostas80

Το συγκεκριμένο απο όσα έχω διαβάσει, είναι ένα υπέροχο μεγάφωνο, αλλά επειδή ο φίλος μας αναφέρθηκε και σε αύξηση καθαρού χέντρουμ, νομίζω ότι τα 50w του συγκεκριμένου δε θα κάνουν τόσο καλή δουλειά, σε αντίθεση με τα 150w του Tonker.

 

χμμ δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Δηλαδή ο ενισχυτής μου στα 15watt θα ζορίζει λες το μεγάφωνο των 50?

 

 

@hot_sauce

τον cub12r τον έχω κάτι μήνες τώρα και ακομα κάθε φορά που τον ανοίγω σκάει ένα χαμόγελο μέχρι τ'αφτιά. Πιστεύω πως στα λεφτά του είναι αχτύπητος. Βεβαια δεν έχω ακουσει τον superchamp που λες οπότε κρατάω μια πισινή. Πιστεύω όμως πως θα είναι διαφορετικού τύπου τα ηχοχρώματα οπότε παιζει και η υποκειμενική κριση του καθενός

Δεν πιστεύω πως χρειάζεται ντε και καλά ο cub αλλαγή ηχείου, αλλά όπως και να'χει το ηχείο του γενικά δεν έχει πολλή έμφαση στα μπάσσα και σε συνδυασμό με την μικρή καμπίνα, τα μπάσα κάπως χωλαίνουν. Σε κάποιον μπορεί να αρέσει αυτό, κάποιος άλλος θα έβαζε λίγα μπάσα παραπάνω απο το eq. Πάντως με ένα πιο ευαισθητο ηχείο όπως το τονκερ ας πουμε ο ενισχυτής θα ακουγεται και πιο δυνατά.

 

γενικά όταν αλλάζεις μεγάφωνο, ο ήχος αλλάζει δραματικά, αλλά δυσκολο να πεις "καλυτερο/χειρότερο". Απλά διαφορετικό. Αν είσαι τυχερός, προς την κατευθυνση που ήθελες ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ την κάνναβη σε ποια καμπίνα την έχεις?

Σε εναν hotrod dlx 40w

κλιψ εδω : http://www.noiz.gr/index.php?topic=182148.0

             

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έλεγα οτι τα 15w ζορίζουν το 50αρι μεγάφωνο, αλλά σίγουρα ένα 150αρι θα είναι ΠΟΛΥ πιο άνετο σε μια κατάσταση όπου θα έχεις ανοίξει τον ενισχυτή στο 60%-80% και σίγουρα θα παραμένει καθαρότερο, με αποτέλεσμα να έχεις μεγαλύτερο χέντρουμ.

Εγώ στον τζούνιορ ας πούμε, τώρα πλέον ακούω πεντακάθαρο "σπάσιμο" λάμπας, όταν τον ανοίγω... ;D πράγμα που επιθυμούσα και που γουστάρω!

Κάποιος άλλος, ίσως να γουστάρει και το μεγάφωνο να παραμορφώνει... γούστα είναι αυτά...

Ιδανικά πάντως η Eminence προσφέρει λύσεις και σε ενδιάμεσες κατηγορίες watt πχ.75.

Ψάξε το.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επείγον!

ο ενισχυτής μου τωρα φοράει ένα celestion rocket 50 (http://professional.celestion.com/guitar/products/originals/spec.asp?ID=13)

 

τελικά λέω να του βάλω ένα τονκερ (http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Tonker)

 

κοιτάζω τις διαστάσεις τους και δεν ξέρω τι να κοιτάξω για να σιγουρευτώ οτι ταιριάζουν. Μερικές διαστάσεις δεν τις έχει η μια ή η άλλη εταιρία.

 

με προβληματίζει πως έχουν ελαφρώς διαφορετική διάμετρο.

 

γενικά τι να προσέξω? το "depth" να μην υπερβαίνει τον διαθέσιμο χώρο? Πόσο κοντά μπορεί να είναι ο μαγνήτης του μεγαφώνου στις λάμπες και τους μετασχηματιστές?

 

οποιαδήποτε βοήθεια γενικά για το τι να προσέξω για να καταλάβω αν ταιριάζει το τονκερ, ευπρόσδεκτη!

 

αύριο είναι η παραγγελία, οπότε... HELP! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαστάσεις του Τζούνιορ:

Height: 40.64 cm

Width: 45.72 cm

Depth: 23.31 cm

 

Οι διαστάσεις του Δικού σου:

Height: 42.7 cm

Width: 43.5 cm

Depth: 23.5 cm

 

Στον δικό μου τον τζούνιορ μπήκε ΑΝΕΤΑ!

Ο δικός σου είναι και πιο Βαθύς και πιο ψηλός.. Ελάχιστα πιο στενός, αλλά  ούτως ή άλλως

ο τζούνιορ έχει περίσεμα χώρου απο την μια μεριά.. Άρα λογικά θα χωράει και στον δικό σου άνετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ!

 

οι τρύπες που μπαίνουν οι βίδες (και οι θεσεις τους) υποθέτω ειναι τυποποιημενες/στανταρ?

 

υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να ανοιξω καινουριες τρυπες?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μπόλικες τρύπες το μεγάφωνο, για να ταιριάξει οπουδήποτε... Λες μια σοβαρή εταιρεία

μεγαφώνων να μην έχει φροντίσει για τη συμβατότητα...

Άντε με το καλό και περιμένουμε εντυπώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαστάσεις ειναι πρακτικά ίδιες.

Ειμαι και εγω ευτυχής κάτοχος Laney 30w ταξη Α , και καλοβλέπω καποιο μικρο 15ρη κατα προτίμηση Laney, έχω κάνει αρκετές δοκιμές και έχω για δοκιμή ένα άλλο stock Celestion νομιζω G12-P  και ένα Eminence Tonker που ειναι πολύ καλο αλλά μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις.

Επειδή πιστεύω στο try before buy, άν ήθελες θα μπορούσες να δοκιμάσεις τα μεγάφωνα αυτά στο δικό σου 12R  και να ακούσω και γώ τον 15ρη, εκτός και  μένεις μακριά απο το λεκανοπέδιο Αττικής! αν σε ενδιαφέρει η πρόταση  στείλε pm.

 

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου