Προς το περιεχόμενο

Περί μετατροπών σε πετάλια - ενισχυτές.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ολα τα ''προβληματα" στον ηχο ξεκινανε απο τα "αγνωστα" ρημαδορυθμιστικα :lol: των ενιχυτων/πεταλιων τα οποία η πλειοψηφια των κιθαριστων κανει πως δεν τα βλεπει. :lol:

 

ΧΑ ΧΑ! Ένας φίλος μου κιθαρίστας σε ένα live έβγαλε πολύ ωραίο ήχο που δεν είχε βγάλει ως τότε και τον ρωτάω "τι έκανες ρε και έχεις τέτοιο ήχο?" και μου λέει "έπαιξα με το volume και το tone της κιθάρας!" λεω "ε και τι? πρώτη φορά το κανεις?" Απάντηση: "ΝΑΙ!!" Σημείωση οτι το συγκεκριμένο άτομο παίζει κιθάρα 6 χρόνια!!!!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλο κλασσικο "προβλημα"που αντιμετωπιζουν οσοι παιζουν με strat & tele σε FENDER ενισχυτες και μολις βαλουν ενα απλο Overdrive στη σειρα παραπονιουνται για αδειο ηχο & τρεχουν στον Keeley ενω το μονο που εχουν να κανουν ειναι να βαλουν τα μπασα στο 10 τα μεσαια στο 6 και τα πριμα στο 7 :!:

 

SF θα συμφωνησω σε ολα οσα ειπες εκτος απο την παραπανω παραθεση η οποια πιστευω οτι δεν ισχυει αφου ο καθε ενισχυτης μπορει να συμπεριφερθει ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα απο εναν αλλο στις ρυθμισεις..υπαρχουν ενισχυτες στους οποιους μερικες φορες στο gain καναλι χρειαζεται να βγαλεις ΤΕΛΕΙΩΣ τα μεσεα(αν οι μαγνητες τις κιθαρας σου ειναι μεσαιοι,το πεταλι overdrive αου μεσαιο κτλ..),ή και σε αλλους ενισχυτες βγαζεις ΤΕΛΕΙΩΣ τα μπασα και παλι ειναι πολυ..μπασατοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε μιλαω ΜΟΝΟ για Φεντερ ενισχυτες!! (βιντατζ) μονο με αυτες τις ρυθμισεις "μπιστανε" καλα με μονους!! :lol:

 

αχ,το μυαλο σου στο ...αρνι ειναι & δεν προσεχεις τι γραφω!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου