Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Nut σε tele classic vibe 50'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή Σαρακοστή.

 

Από εχθές το βραδύ είμαι κάτοχος μιας Telecaster Classic Vibe 50' και είμαι στα ουράνια!!! ;D

Μου αρέσει παρά πολύ από κάθε άποψη.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

 

Αυτή η κιθάρα έρχεται απο την Squier σεταρισμενη με 9αρες χορδές, το παλικάρι που την είχε, είχε βάλει 10,5 δίχως όμως να ρυθμίσει την βέργα η να πειράξει το nut.

Εγώ τώρα θέλω να βάλω 9αρες πάλι γιατί έχω και στην άλλη μου κιθάρα και μου αρέσουν περισσότερο... άσε που οι χορδές είναι στο Θεό τώρα.

 

Μήπως όμως με τις 10,5 που έβαλε το παλικάρι έχουν μεγαλώσει τα αυλάκια του nut και χρειαστώ άλλο nut?

H' βάζοντας απλά τις 9αρες ξανά, θα έρθουν όλα πάλι στα σωστά μέτρα?... μιλώντας και για την βέργα καθώς θα είναι μικρότερη η τάση από τις χορδές.

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σπάνια είναι σωστά κομμένα τα nut απο την εταιρία , όχι η αλλαγή στις χορδές απο 9 σε 10 δεν τρώει τα αυλάκια του nut . Επίσης 99% η βέργα δε θα θέλει καμία επέμβαση .

 

μεγιές  :D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Κατ αρχάς δεν νομιζω ότι βάζοντας 9ρες θα έχεις κάποιο πρόβλημα στο nut.

Οσες tele έχω,  τους έχω δοκιμάσει και 9ρες χωρίς πρόβλημα. Ξαναέβαλα 10ρες όχι γιατί έτριζε κάτι στο nut ,αλλά γιατί για το στύλ που παιζω δεν σόναρε το όργανο. (άποψή μου).

Τώρα το action , βάζοντας 9ρες θα κατέβει γιατί το μπράτσο έχει λιγότερη τάση.

Θα συμβούλευα να τις βάλεις , να παίξεις κανα δυό μέρες και μετά να δείς άν θέλει σφίξιμο η βέργα.

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου