Προς το περιεχόμενο

"πρόβλημα" με τον τόνο μιας strat!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρά σε όλους!

πριν κάποιο καιρό συναρμολόγησα μια νέα στρατ, κλασσικά πραγματάκια : alder σώμα , maple λεμός !

το λιπών η συναρμολόγηση έγινε κανονικά , έβαλα τους μαγνήτες πάνω , έκανα setup .

η κιθάρα παίζει σουπερ το μόνο που με απασχολεί είναι πως το όργανο δεν έχει καθόλου  " κλακάρισμα " και βγάζει πολλά mids για στρατ (δεν είναι θέμα EQ του ενισχυτή !)...!

ώρα λιπών να θέσω το ερώτημα ! η έλειψη " κλακαρίσματος " μήπως οφείλετε στους μαγνήτες  ? στο setup ? μήπως είναι ο συνδυασμός των μαγνητών που έβαλα ? μήπως κάποιος από τους 3 μαγνήτες δεν προωριζόταν για την συγκεκριμένη θέση ? (οι μαγνήτες είναι lace  sensors : gold (neck) , blue (mid) , red (bridge))

σας ευχαριστώ πολύ ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις βαλει hot lace sensor μαγνητες και απορεις που η κιθαρα σου δεν ακουγεται σαν strat? Ο Blue και ειδικα ο Red ειναι φτιαγμενοι να δινουν σφιχτο, punchy ηχο, σχεδον humbucker-like. Απεχουν ΠΟΛΥ απο κλασσικους στρατ μαγνητες.

 

Θα ηταν πολυ προτιμοτερο να βαλεις 3 ωραιοτατους Gold. Και παλι, αν θες 100% κλασσικο ηχο μαλλον δε θα σου κανει, πρεπει να κινηθεις σε πιο τυπικους singlecoils.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παίζει ρόλο και η γέφυρα που έβαλες (και μας κρύβεις ποια είναι!  :P).

 

Θα μπορούσες να πειραματιστείς λίγο και με το ύψος των μαγνητών.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι οι μαγνήτες που έβαλες έχουν πολλά mids.

κι εγώ είχα στην στρατ μου sensors για μια δεκαετία περίπου.

 

Είχα όμως gold σε neck και middle και blue σε bridge (ο οποίος είχε τόσα mids που ακουγόταν σαν humbucker, φαντάσου δλδ ο red πόσα έχει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ για το feedback !  :)

 

@odis13 καλα το ότι ένας μαγνήτης είναι "high output " δεν σημαίνει απαραίτητα πως θα χάσω το σκάσιμο!

 

@The Genius Loci bridge = fender vintage 6 bolt

 

@longshadow μην φανταστείς μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε red και blue ο είναι λίγο πιο τσιμπημένος!

 

εχω καβατζα 2 gold μαλλον θα μπουν πανω !

σας ξανα ευχαριστω πολυ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "σκασιμο" επηρεαζεται και απο αλλου παραγοντες - το βαρος, το πως εχεις ρυθμισει τους μαγνητες, το hardware κλπ. Τα μεσαια ομως οφειλονται σε μεγαλο βαθμο στους μαγνητες.

 

Θα σου προτεινα να βαλεις τους gold που εχεις και μετα να πειραματιστεις με το υψος τους - ισως να χρησιμοποησεις την plus που εχεις ως οδηγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο μυστήριοι μαγνήτες (LACE) από αυτούς δεν υπάρχουν....

Ή που θα τους μισήσεις ή που θα τους αγαπήσεις τρελλά....

Οι μοναδικοί μονοί που παίζουν καλά στην deluxe μου.... αλλά χάλια σε όλες τις άλλες κιθάρες που δοκίμασα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά τους λατρευω πανω στην plus μου παιζουν απιστευτα!

κατι ομως παιζει εδω και δεν ακουω απο αυτους αυτο που περιμενω να μου δώσουν!

μπορει να ειναι και τα ηλεκτρικα μου...

θα κανω ομως το πειραμα με τους gold ισως και γινει κατι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους μαγνήτες αυτούς τους είχα σε μια strat plus που είχα αγοράσει το 90 και που πούλησα πέρισυ. Είχα αλλάξει τον bridge και είχα βάλει red. Οι άλλοι δύο ήταν silver(αν θυμάμαι καλά γιατί είχε σβήσει το logo τους).

Η άποψη μου είναι πως είναι ψευδο-στρατ ο ήχος τους, αθόρυβοι μεν αλλά σαν να ακούς ήχο απο digital πολυεφέ. Πολύ τυποποιημένος ήχος για τα γούστα μου, δεν είναι αυτό που θα έλεγα ζωντανός. Δυστυχώς δεν γνωρίζω την ορολογία για να περιγράψω την άποψη μου για τον ήχο τους με ακρίβεια αλλά συμφωνώ με τον φίλο που είπε "η τους αγαπάς η τους μισείς". Αν και δεν μου άρεσαν νομίζω πως άνετα κάποιος άλλος θα μπορούσε να τους λατρέψει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου