Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία: το Απόλυτο Pedalboard :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μενα το τέλειο pedalboard θα ήταν

 

tuner: korg pitchblack

Volume Pedal: ernieball volume pedal jr

digitech whammy xp100

wah: Bad horsie 2

Compressor: ehx black finger

Fuzz: Zvex fuzz factory

Drive 1: ibanez ts9 keeley baked mod

Drive 2: full tone ocd

Drive 3: Ehx English muffin

Phaser: MXR phase 90

Tremolo - Vibrato: Ehx the worm

Chorus: Electro harmonix neo clone

Envelope filter, auto wah: ehx doctor q, modtones funk filter

Delay 1 digitech hardwire delay

Delay 2 Ehx Memory man

Reverb: Digitech hardwire reverb

επίσης θα ήθελα

mxr 6 band eq

ehx freeze

digitech looper solo

ehx pog2

ehx booster lpb1

Dunlop dc brick or voodoo labs

Controller: κάποιον ιδιωτικό υπάλληλο που θα του δινω 592€ και ενσυμα για να κουβαλαει και να τα παταει οταν θελω.

pedalboard θα ελεγα χειροποιητο. εγω προσωπικα όσα εχω δοκιμάσει απο την αγορά δεν μου έκαναν και καταληξα να φτιάξω 3 σε διαφορα μεγέθη για κάθε περισταση.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για κανε λίγο ελαμπορεητ  ;)

 

Μη φανταστείς κάτι φοβερα εξωτικό, απλά mods γνωστά από Jam : LED, εξαθέσιος διακόπτης με διαφορετικές επιλογές για το εύρος του "παράθυρου" των συχνοτήτων που σαρώνει το πετάλι, αλλαγή ποτενσιομέτρου με το "καλό" (;D) και tbp mod. Σόρι που άργησα να απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια παρατήρηση και μια ερώτηση:

 

1) Από τη συμμετοχή είναι φανερό ότι οι νοιζάδες είναι ψυχάκηδες με τα πετάλια τους.  8) ;D ;D

 

2) Σε συνθήκες live πόσο συχνά αλλάζετε τις ρυθμίσεις των πεταλιών σας και ποιους τρόπους έχετε βρει για να κάνετε τη διαδικασία ποιο ασφαλή και γρήγορη;

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση και μια ερώτηση:

 

1) Από τη συμμετοχή είναι φανερό ότι οι νοιζάδες είναι ψυχάκηδες με τα πετάλια τους.  8) ;D ;D

 

2) Σε συνθήκες live πόσο συχνά αλλάζετε τις ρυθμίσεις των πεταλιών σας και ποιους τρόπους έχετε βρει για να κάνετε τη διαδικασία ποιο ασφαλή και γρήγορη;

 

 

 

Πάλι καλά που υπάρχουν οι Tonel.... εεεεε πεταλιέρες!!!  ;D  Μιά χαρά,απλά και όλα καλά σε live καταστάσεις.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά που υπάρχουν οι Tonel.... εεεεε πεταλιέρες!!!  ;D  Μιά χαρά,απλά και όλα καλά σε live καταστάσεις.

 

;D

 

Ναι, εντάξει, αλλά αυτό δεν απαντάει το ερώτημα, χώρια που από το sig σου είσαι... μεροληπτικός και φαίνεται!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζω το Space Echo, αφού το δοκίμασα και δε μου κάνει :(

Στη θέση του θα βρούμε τι θα βάλουμε (κανά Zvex Lo-fi loop junkie, καλό? :D)

 

Μια παρατήρηση και μια ερώτηση:

 

1) Από τη συμμετοχή είναι φανερό ότι οι νοιζάδες είναι ψυχάκηδες με τα πετάλια τους.  8) ;D ;D

 

2) Σε συνθήκες live πόσο συχνά αλλάζετε τις ρυθμίσεις των πεταλιών σας και ποιους τρόπους έχετε βρει για να κάνετε τη διαδικασία ποιο ασφαλή και γρήγορη;

 

 

 

1) Σωστά :D. Eγώ είδα οτι αρκετοί έχουν το Fuzz Factory επίσης. Nice

2) H Line6 M9 αναλαμβάνει να δώσει τη λύση σε μένα, τα υπόλοιπα πετάλια μου βρίσκονται είτε σε σταθερή ρύθμιση (Fuzz Factory, Vox Wah) είτε έχω σημειωμένες τις ρυθμίσεις τους και τις αλλάζω ενδιάμεσα από τα κομμάτια (Geiger Counter). Χωρίς presets κοινώς, δεν πάω πουθενά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λάιβ έχω ως αρχή να μην αλλάζω καμία ρύθμιση, παρά μόνο αν ο ηχολήπτης μου πει το κλασσικό (χαμήλωσε). Τότε ίσως χρειαστούν μικρορυθμίσεις στα tone. Aλλά αν το soundcheck είναι ανάγκη να γίνει γρήγορα τότε το ξεχνάμε κι αυτό, χωρίς ιδιαίτερη στεναχώρια πάντως μιας και ο ήχος εξακολουθεί να είναι καλός.

 

Αυτό το λέω με αφορμή μια φορά που είχαμε 15 λεπτά περιθώριο (σε μεγάλο κλαμπ) να στήσουμε τα πάντα και να ξεκινήσουμε - πειραματισμοί με τις ρυθμίσεις δεν υπήρχε περιθώριο και χρόνος να πραγματοποιηθούν. Φυσικά χαμήλωσα τον ενισχυτή, και από κοντά το αποτέλεσμα δεν μου ακουγόταν πολύ καλό. Όταν μετά όμως μας παρέδωσαν ένα dvd με τη συναυλία σκηνοθετημένη από διάφορες κάμερες που είχαν (κάτι που δεν το περιμέναμε ότι θα γίνει μιας και δεν γνωρίζαμε καν ότι υπήρχαν κάμερες), έπαθα πλάκα με το πόσο καλά ακουγόμουν... ένα μικρό μάθημα για τη διαφορά του ήχου στο πατάρι και στο κοινό, και διδακτικό για την αποφυγή αχρείαστου υπερ-ψειρίσματος στις ρυθμίσεις, ειδικά όταν υπάρχει και δεύτερη κιθάρα - ενίοτε μαζί με πλήκτρα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με τις αλλαγές ρυθμίσεων, εγώ πάντοτε άλλαζα στο EHX DMM (τότε που τολμούσα να το κουβαλάω σε live...) ανάμεσα σε κομμάτια. Μάλιστα είδα πρόσφατα σε ένα βιντεάκι του Andy Timmons ότι χρησιμοποιεί στα δικά του DMM κάποια μαραφέτια σαν... χερούλια, για να αλλάζει ρυθμίσεις με το πόδι!

 

Η αφορμή πάντως για την ερώτηση, ήταν ότι προχτές έγινα κάτοχος αυτού εδώ:

 

http://www.sourceaudio.net/products/soundblox/tri-mod_flanger.php

 

και έχω πάθει πλάκα με την ποικιλία των ηχοχρωμάτων που δίνει (από κλασσικούς ήχους flanger, μέχρι διαστημικούς envelope type  και ακόμα τύπου leslie συν πολλούς ακόμα που δεν πρόλαβα να ψάξω).

 

Προσωπικά η μόνη λύση που βλέπω για τους πιθανούς 4-5 διαφορετικούς ήχους που θα χρειαστούν (?) για ένα live, είναι αυτή του μυώδους mod αποπάνω: δηλαδή σημειώσεις των presets με καρτουνίστικο τρόπο, ώστε να τα αντιλαμβάνομαι εκείνη την ώρα, που ο συνδιασμός αδρεναλίνης, αλκοόλης και ελαφράς επιληψίας από τα φώτα, θα έχει κατεβάσει το ΙQ μου σε μονοψήφια νούμερα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Ναι, εντάξει, αλλά αυτό δεν απαντάει το ερώτημα, χώρια που από το sig σου είσαι... μεροληπτικός και φαίνεται!  ;)

Μεροληπτικόοοος;;;!!!  :o  Το sig μου προς απάντηση της απορίας σου αδερφέ (τουλάχιστον απο μένα) :)! Αλλά pedalboard δεν σημαίνει πεταλοσανίδα βρε αδερφέ μου; Ωραία!!!Μισό λεπτό για να δώ........η tonelab μου ειναι πάνω σε σανίδα!!! Οπότε και οι πεταλιέρες είναι μέσα!!!!!!Μουχαχαχαχάαααα  ;D ;D ;D!!! No hard feelings man! ;)

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεροληπτικόοοος;;;!!!  :o  Το sig μου προς απάντηση της απορίας σου αδερφέ (τουλάχιστον απο μένα) :)! Αλλά pedalboard δεν σημαίνει πεταλοσανίδα βρε αδερφέ μου; Ωραία!!!Μισό λεπτό για να δώ........η tonelab μου ειναι πάνω σε σανίδα!!! Οπότε και οι πεταλιέρες είναι μέσα!!!!!!Μουχαχαχαχάαααα  ;D ;D ;D!!! No hard feelings man! ;)

 

Hard feelings? Μιλάς με λάθος άνθρωπο! Εγώ έχω 6 πεταλάκια στην πεταλιέρα μου όλα κι'όλα και το βασικό μου rig βασίζεται σε ένα Digitech GSP.  ;D

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου