Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία: το Απόλυτο Pedalboard :)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με τις αλλαγές ρυθμίσεων, εγώ πάντοτε άλλαζα στο EHX DMM (τότε που τολμούσα να το κουβαλάω σε live...) ανάμεσα σε κομμάτια. Μάλιστα είδα πρόσφατα σε ένα βιντεάκι του Andy Timmons ότι χρησιμοποιεί στα δικά του DMM κάποια μαραφέτια σαν... χερούλια, για να αλλάζει ρυθμίσεις με το πόδι!

 

 

Πολύ καλή λύση είναι τα μανταλάκια, βρίσκεις μανταλάκια με καλό άνοιγμα που να σου ταιριάζουν, ξύνεις ή κόβεις ότι περισσεύει όπως σε βολεύει και μετά τα ρυθμίζεις όλα με το πόδι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια άλλη λύση:

 

http://cgi.ebay.com/DUNLOP-ECB131-PEDAL-RUBBER-KNOB-COVER-/150577474803?pt=Guitar_Accessories&hash=item230f1decf3#ht_900wt_723

 

Αν δεν ταιριάζει η διάμετρος του κουμπιού,με την εσωτερική διάμετρο του λάστιχου,τυλίγουμε με μονωτική ταινία το κουμπί, τόσο όσο χρειάζεται για να ταιριάξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γυρνάω μετά από πολύ καιρό απουσίας για να δώσω κι εγώ τα φώτα μου!  ;D

 

- Tuner: Boss TU-2

- Volume Pedal: Ernie Ball 6166

- Wah: George Dennis GD60

- Compressor: T-Rex CompNova

- Fuzz: Z-Vex Fuzz Factory

- Drive 1 (low gain): Boss DS1

- Drive 2 (high gain): Proco Rat

- Phaser/Flanger: GNI Phaser/Flanger

- Tremolo: Diamond Tremolo

- Vibrato: None

- Chorus: MXR Stereo Chorus

- Envelope filter, auto wah ή  "περίεργο" modulation effect: EH Hog

- Delay 1 (short): Digitech Digidelay

- Delay 2 (long, programmable): Boss GigaDelay (DD20)

- Reverb: Ενισχυτήσιο

- Power supply (-ies): Οποιοδήποτε μπορεί να βγάλει τα απαραίτηρα rails για αυτά τα πετάλια

- Controller για αυτοματισμό (περισσότερα στο άρθρο για τους controllers): ΚΑΝΕΝΑ. ΚΑΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΤΗΣ!  ;D ;D ;D

- Το "φυσικό" pedalboard πάνω στο οποίο θα μπουν όλα αυτά: Custom Ikea Gormboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δηλαδή το ΑΠΟΛΥΤΟ pedalboard με τα δικά σου στάνταρ? Ανεξαρτήτως τιμής? Αν δουλεύει για σένα καμία αντίρρηση, αλλά στα δικά μου μάτια σηκώνει πολύ βελτίωση για να χαρακτηριστεί απόλυτο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ταπεινή μου άποψη....

 

- Tuner : Sonic Research Turbo Tuner

- Volume Pedal : Ernie Ball

- Wah : Fulltone Clyde Wah

- Compressor : Ehx Blackfinger

- Fuzz : Zvex Fuzz Factory

- Drive 1(Low Gain) : Jam Tubedreamer/Boss Sd-1

- Drive 2(High Gain) : Jam Rattler/Rat(Old Version)

- Phaser : Ehx Small Stone

- Tremolo : Boss Pn-2

- Vibrato : Boss Vb-2

- Chorus : Boss Ce-2/Jam Waterfall

-  Envelope filter, auto wah ή  "περίεργο" modulation effect : Digitech Synth Wah/Boss Rt-20/Ehx Freeze

-  Delay 1 (Short) : Boss DD-2(Digital) , Ibanez Ad-9/Boss DM-2(Analog)

-  Delay 2 (Long, Programmable) : Ehx Memory Man with Hazarai

-  Reverb : Δεν υπάρχει λόγος μια και που δε συγκρίνεται με το λαμπάτο Reverb του ενισχυτή....

-  Power supply : Visual Sound 1 Spot

-  Controller για αυτοματισμό : Δεν εκφέρω άποψη... ;D

- Pedalboard : Κάποιο Pedaltrain....

 

Αυτά και από εμένα! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο σημείο ακριβώς διαφωνείς;  :)

 

Στα tuner, wah, compressor, fuzz, drive 1, drive 2, chorus, delay 1, delay 2, controller και pedalboard... (μα καλά, σου ζητούν το απόλυτο pedalboard και βάζεις απ'το ΙΚΕΑ? και επιλέγεις κιόλας να χορεύεις κλακέτες?!? ;D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ με την διαφωνία σου για το FF, είναι εξαιρετικό fuzz πολυεργαλείο (και απέχει παρασάγγας από αυτό που λέμε budget πετάλι!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια περίπου αλλά ποτέ δεν έχω μπορέσει να το χρησιμοποιήσω σε λάιβ. Για το σπίτι καλό είναι αλλά σε υψηλές εντάσεις χάνει μπάσα και ποτέ δεν έχω μπορέσει να βασιστώ στον ήχο του μιας και είναι κάπως απρόβλεπτο. Σαν "απόλυτο" φαζ έρχεται αρκετά πίσω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα tuner, wah, compressor, fuzz, drive 1, drive 2, chorus, delay 1, delay 2, controller και pedalboard... (μα καλά, σου ζητούν το απόλυτο pedalboard και βάζεις απ'το ΙΚΕΑ? και επιλέγεις κιόλας να χορεύεις κλακέτες?!? ;D)

 

Άρα συμφωνούμε σε Volume Pedal, Phaser, Flanger, Tremolo, "περίεργο πετάλι" και power supply. Μια χαρά πεταλιέρα φτιάχνω με αυτά! Επίσης, καταλαβαίνω την ανυσηχία σου για τις κλακέτες, αλλά είμαι πολύ καλός κλακετίστας!  ;D

 

Σοβαρά, όμως, προσωπικά επιλέγω και μου αρέσουν αυτά τα πετάλια, τί να κάνω; Μπορώ να μπω στο ebay.com και να ψάξω για πετάλια με buy it now ~$1,000 και να παραθέσω αυτά, αλλά ούτε θα τα έχω ακούσει, ούτε θα τα έπαιρνα ποτέ (κι ας μην είχα θέμα με το οικονομικό), ούτε πιστεύω ότι έχουν όντως καλύτερο ήχο από αυτά που ξέρω και μου αρέσουν. Επίσης, απόλυτο != ακριβό απαραίτητα.

 

Εν ολίγοις, θεωρώ ότι το απόλυτο pedalboard είναι αυτό που ξέρεις να το χειριστείς και να το σετάρεις σύμφωνα με τον ήχο που θέλεις, αλλά και που σου δίνει την ασφάλεια ότι ξέρεις τί κάνεις. Γενικά τον ψάχνω τον ήχο μου αρκετά, και μάλιστα μου έχει κοστίσει πολύ ακριβά αυτό το χόμπυ, αλλά μετά από κύκλους σε περίεργα πετάλια, πάντα γύρναγα σε σταθερές αξίες. Γούστα, σκέφτηκε ο βάτραχος κι έφαγε το σαπούνι...  ;)

 

ΥΓ> Δεν λέω ότι έχω παίξει/ακούσει άπειρα πετάλια, αλλά για να πάρω ένα πετάλι, θα ακούσω όσο το δυνατόν περισσότερα μπορώ.

ΥΓ2> Φυσικά pedalboard IKEA. DIY ftw. ^_^

ΥΓ3> Round 2. Fight!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου