Προς το περιεχόμενο

Με χτυπάει το ρεύμα στην κιθάρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τα λέει και ο τίτλος, η πρώτη η χορδή (η ψιλή η μι) με χτυπάει με ρεύμα. Όχι πάντα, αλλά σε διάφορες θέσεις όταν βάζω την κιθάρα με χτυπάει. Πριν καμια εβδομάδα την πήγα για σετάρισμα, ενώ πριν απο τότε ποτε δεν με είχε ξανατυχπήσει το ρεύμα. Λέτε να κάνανε καμια βλακεία εκεί πέρα ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω κι εγώ για να δω τι φταίει.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ ένα πολύπριζο αμφιβόλου ποιότητας. Μπορείς να μου πεις πως μπορώ να ελέξω την γείωση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμια εβδομάδα την πήγα για σετάρισμα, ενώ πριν απο τότε ποτε δεν με είχε ξανατυχπήσει το ρεύμα. Λέτε να κάνανε καμια βλακεία εκεί πέρα ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω κι εγώ για να δω τι φταίει.

 

Ευχαριστώ.

 

μήπως ''τρεχει'' κάτι με τη γείωση της κιθάρας σου? να την τσεκάρεις και σε άλλο ενισχυτή και σε άλλη πρίζα. Εγώ θα την πήγαινα πίσω σε αυτόν που τη σέταρε να την τσεκάρει  ;)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ ένα πολύπριζο αμφιβόλου ποιότητας. Μπορείς να μου πεις πως μπορώ να ελέξω την γείωση του.

 

δεν εχει καμια σημασια αν το πολυπριζο σου εχει γειωση,που εχει σιγουρα αν εχει σουκο υποδοχες.

κοιτα την πριζα που βαζεις το πολυμπριζο αν εχει γειωση.

 

επισης καλο θα ηταν να την βαλεις σε αλλο ενισχυτη να την τσεκαρεις και αν συνεχιζει να σε χτυπαει μας λες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούργια δεδομένα.  ;D

 

Χθες όταν την σύνδεσα επειδή δεν είχα κοντά μου το λουρί αναγάκστηκα για να την κουρδίσω να ακουμπήσω το πόδι μου πάνω στην μονάδα του υπολογιστή. (και την κιθάρα πάνω στο πόδι μου).

Τελικά κατα 99% (μετά απο πολλές πολλές δοκιμασίες) με χτυπάει μόνο όταν ακουμπάω την μονάδα του υπολογιστή. Είναι λογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αφήνεις κανένα να σε χτυπάει.

Ούτε λογικό, είναι ούτε ηθικό, ούτε δίκαιο.

Αν σε ξαναχτυπήσει, χτύπα το και συ.

Ή γείωσέ το.

 

Δεν θα σου πω για ground loop.

Θα σου πω να την ξαναπάς στον μάστορα και να του το πεις.

Κι αύριο κιόλας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αφήνεις κανένα να σε χτυπάει.

Ούτε λογικό, είναι ούτε ηθικό, ούτε δίκαιο.

Αν σε ξαναχτυπήσει, χτύπα το και συ.

Ή γείωσέ το.

 

Δεν θα σου πω για ground loop.

Θα σου πω να την ξαναπάς στον μάστορα και να του το πεις.

Κι αύριο κιόλας.

σωστος καλο θα ηταν να μην το αφήσεις καθολου..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελικά κατα 99% (μετά απο πολλές πολλές δοκιμασίες) με χτυπάει μόνο όταν ακουμπάω την μονάδα του υπολογιστή. Είναι λογικό αυτό?

 

Δεν είναι λογικό. Κάπου υπάρχει διαρροή. Κιθάρα ή υπολογιστής. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι, δοκίμασε πάνω στα μεταλικά σημεία της κιθάρας και του υπολογιστή να δεις ποιός έχει την διαρροή.

 

Και όπως τα είπε ο audiokostas πιό πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου