Προς το περιεχόμενο

τι διαφορα εχουν αυτοί οι μαγνήτες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον θελω να παιζω metalcore κυριως και θελω να τους αλλαξω επειδη αυτοι που εχω τωρα τσιριζουν...και επειδη αυτοι ειναι καλυτεροι πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το "τσιριζουν" ειναι σχετικο - παιζουν πολοι παραγοντες σε μια κιθαρα για να βγαλει τον ηχο που θελει καποιος - ΠΑΝΩ απο ολα ειναι το παιξιμο σου - αν εισαι σιγουρος γι'αυτο προχωρας στις ρυθμίσεις του amp σου και λιγο της κιθαρας............και αν μετα απο ολα αυτα θελεις να τους αλλαξεις τοτε...............το να σου πουμε απο εδω εκεινο ή το αλλο δεν εχει καμια σημασια αν δεν ακουσεις εσυ ο ιδιος περι τινος προκειται ο καθε μαγνητης - γνωμη μου να βρεις να παιξεις με κιθαρες που φορανε αυτους τους μαγνητες και ετσι θα σχηματισεις μια ολοκληρωμενη αποψη περι του θεματος γιατι δεν ξερω για σενα αλλα για μενα ειναι αρκετα τα λεφτα για τετοια μοντα 8) 8)...........εμεις απλα τις γνωμες μας λεμε απο τις εμπειριες μας

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα..απλα στ amp  που εχω (marshall) με το metal zone σφυριζε βουιζε τα παντα ολα:P και τωρα παιζω με την παραμορφωση του ενισχυτη...περιμενω μια αλλη παραμορφωση τωρα να δω τι θα γινει και βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι σωστα..απλα στ amp  που εχω (marshall) με το metal zone σφυριζε βουιζε τα παντα ολα:P και τωρα παιζω με την παραμορφωση του ενισχυτη...περιμενω μια αλλη παραμορφωση τωρα να δω τι θα γινει και βλεπω...

 

:) :) τσεκαρε τις ρυθμησεις σου man...........και θα εισαι μια χαρα  :)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει :) παντως απο οτι καταλαβα αν αλλαζα θα ηταν κλτρα να εβαζα τους emg γτ οι αλλοι εχουν πολυ gain και θα γινοταν χαμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει :) παντως απο οτι καταλαβα αν αλλαζα θα ηταν κλτρα να εβαζα τους emg γτ οι αλλοι εχουν πολυ gain και θα γινοταν χαμος..

 

καταλαβε κατι - οτι αν αλλαξεις απο passive σε active θα ακουσεις αλλο οργανο και οχι τον ηχο που ξερεις τωρα αλλα χωρις το "τσιτσιρισμα" που λες οτι κανουν οι δικοι σου μαγνητες.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gpergeris, οι ενεργοι μαγνητες εχουν παρεξηγηθει απο πολυν κοσμο (βγαινουν και στα φορα και γραφει ο καθ ενας και την δικια του παπαρια) και πολλοι πιστευουν οτι αν βαλουν τετοιους μαγνητες δεν θα ξαναχρειαστουν distorsion  ;D.

 

Και επι τη ευκαιρια που βρηκαμε παπα....  ;D  ακου τον ηχο απο μια κιθαρουλα που της εβαλα πριν δυο μηνες δυο EMG εναν 81 και εναν 85 (κλασικα πραμματα δηλαδη) στα καθαρα τους και θα καταλαβεις.

 

Shadow-Selmer

 

Στο φιλο μου με αγαπη

 

Απο αυτο που ηταν εγινε 10 φορες καλυτερο.

Οι active μαγνητες δεν τσιριζουν ουτε ξυριζουν, ουτε με το που θα τους βαλεις πανω και θα βαλεις την κιθαρα σου στην μπριζα θα αρχιζει η μπριζα να πεταει φωτιες.

 

Παρε καλυτερα τους emg που εχουν και ολους τους διακοπτες στο σετ (δεν ξερω αν οι αλλοι εχουν τετοια πραγματα) και ο ηχος της κιθαρας σου θα γινει 10 φορες καλυτερος απ ολες τις αποψεις, και στα καθαρα και στα βρωμικα.

Ενα δε μεγαλο πλεονεκτημα που εχουν οι ενεργοι μαγνητες ειναι οτι χαριν της μπαταριας που γειωνει ολα τα φορτια απ οπου και να προεχονται, το οργανο γινεται αδιαφορο με τα φορτια και τις γειωσεις και δεν εχεις πουθενα και κανεναν θορυβο.

Σε μερικα χρονια απο τωρα ολες οι κιθαρες (εκτος ισως τα vintage μοντελα) θα εχουν μαγνητες ενεργους.

 

Οι active μαγνητες δεν ειναι μονο για metal ξεκολλατε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε gpergeris, οι ενεργοι μαγνητες εχουν παρεξηγηθει απο πολυν κοσμο (βγαινουν και στα φορα και γραφει ο καθ ενας και την δικια του παπαρια) και πολλοι πιστευουν οτι αν βαλουν τετοιους μαγνητες δεν θα ξαναχρειαστουν distorsion  ;D.

δεν ειπε κανενας οτι δεν θα χρειαστει distorsion αλλα δεν ειναι το ιδιο να εχεις το dist στο 10 και με τους αναλογους active να το εχεις στο 3 π.χ. - εγω αυτο προσπαθουσα να εξηγησω ποιο πανω αλλα δυστυχως δεν το καταλαβαινει κανενας.............

 

Οι active μαγνητες δεν ειναι μονο για metal ξεκολλατε.

 

οχι φυσικα αλλα κατα κορον αυτο το "DNA" εχουν και πανω σε αυτο το ειδος κατασκευαζονται (και αυτο διαφημιζουν αλλωστε)

εσυ δλδ πιστευεις οτι ολες οι κιθαρες πρεπει να εχουν active επειδη θεωρεις οτι ειναι καλυτεροι ??

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτο προσπαθουσα να εξηγησω ποιο πανω αλλα δυστυχως δεν το καταλαβαινει κανενας.............

 

Εγω απο ολα οσα γραφτηκαν δεν το καταλαβα αυτο  ;D

Απαντησα στο παιδι συμφωνοντας μαζι σου σε αυτο που γραφεις:  καταλαβε κατι - οτι αν αλλαξεις απο passive σε active θα ακουσεις αλλο οργανο και οχι τον ηχο που ξερεις τωρα αλλα χωρις το "τσιτσιρισμα" που λες οτι κανουν οι δικοι σου μαγνητες....... αλλα τωρα που μου εδωσες να καταλαβω τι εννοουσες (μπορει και γω να μην διαβασα οτι εγραψες με την πρεπουσα προσοχη) θα σου πω τη γνωμη μου στο θεμα αυτο.

 

Αυτο ακριβως που λες γινεται με την κιθαρα αυτη τη στρατο που βλεπεις παρακατω.

 

img0467medium.jpg

 

Ειναι τα οργανα στο σπιτι για τα παιδια.

Η στρατο ειναι μια blade η οποια εχει ενα προενισχυτη ενσωματωμενο (οχι boster...καμμια σχεση) και ανοιγοντας τον εχεις ενα φοβερο ηχοχρωμα stratocaster (ανεπαναληπτο) και στην κατω θεση του κουμπιου εναν ηχο τελε (τελειως μαπα...ειπαμε οτι ηχο τελε περνεις μονο απο τελε).

Οταν λοιπον παιζεις με το προενισχυτακι αυτο και πας σε βρωμικα γινεται αυτο ακριβως που λες εσυ. Αυξανεται εντονα το gain και θελει χαμηλωμα. Δηλαδη εδω που τα λεμε δεν ειναι αυτος ο προενισχυτης για βρωμικα αλλα για να παιξεις με καραμπινατο ηχο στρατο που να πεταει στραγαλια  ;D

Με λιγα λογια μιλαμε για boster που χρωματιζει εντονα με συγκεκριμενο ηχοχρωμα.

Ενας ενεργος μαγνητης τωρα δεν εχει καμμια σχεση με boster (εστω που δεν χρωματιζει καθολου), αλλα ειναι αλλο πραγμα και αλλη ιστορια.

Και ερχομαι στο προκειμενο για να μη σε κουρασω.

Βαζοντας μαγνητες active κατα πρωτον εχεις μια αυξηση της εντασης του οργανου λογω υψηλοτερου σηματος και αν μεχρι τωρα επαιζες στο 3 πλεον θα παιζεις στο 2 του ενισχυτη για να παρεις την ιδια ενταση, κατα δευτερον θα εχεις καθαροτερα και λαμπεροτερα καθαρα, και κατα τριτον θα εχεις λαμπεροτερα βρωμικα που δεν θα λασπωνουν.Και απλοτερα.

Αν με εναν παθητικο μαγνητη με το gain στο 10 περνεις καφριλα αλλα δεν ξεχωριζεις τι παιζεις απο το λασπωμα, με τον ενεργο θα παρεις την ιδια καφριλα αλλα ξελασπωτη, και αυτο ειναι το ζητουμε στο metall (που εχετε μουρλαθει ολοι σας μ αυτο  ;D).

Το τεραστιο μειονεκτημα τωρα που εχουν οι μαγνητες αυτοι (active) ειναι οτι αλλοιωνουν το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα των οργανων με συνεπεια.

Αν παρεις τη φτηνοτερη sguire και την ακριβοτερη και καλυτερη fender και τους βαλεις ομοιους ενεργους μαγνητες θα τις ισοπεδωσεις και θα τις κανεις σχεδος (σχεδον λεω γιατι δεν ειναι ακριβως ετσι) ιδιες.

 

Ολα αυτα τα λεω με μικρη επιφυλαξη (καλο θα ηταν να μας ελεγε τη γνωμη του γι αυτα και καποιος ειδικος) και ειναι βγαλμενα απο την εμπειρια μου και μονο και οχι μετα απο σχολαστικη μελετη της ολης ιστοριας, και μη θεωρωντας τον εαυτο μου κιθαριστα (δεν τα χω ψαξει αυτα τα πραγματα, απλα περνω μια κιθαρα την περναω σε εναν ενισχυτη και παιζω οτι μπορω), αλλα κλαρινοσαξοφλαουτιστα (οχι ομως για τα πανηγυρια που με λεει ο SF  ;D) που τα χω σπουδασει τα οργανα και τα κατεχω.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου