Προς το περιεχόμενο

Audio/Video Capture Ποιο πρόγραμμα για DV?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω μία βιντεοκάμερα με μόνη έξοδο προς τον υπολογιστή μία θύρα DV (Firewire).

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ προσπαθώ να γράψω βίντεο με ήχο απ'την κάρτα ήχου, τα προγράμματα δεν με αφήνουν να επιλέξω πηγή ήχου και έχουν default το μικρόφωνο της κάμερας.

Αυτό μάλλον γίνετε λόγο του DV, επειδή παλαιότερα με άλλη κάμερα που είχε USB δεν είχα τέτοιο θέμα.

Έτσι λοιπόν ψάχνω να βρω ένα πρόγραμμα σύλληψης (απο DV) που να μου δίνει την επιλογή να διαλέξω την πηγή ήχου (πχ απ'την κάρτα ήχου) και να μη γράφει ήχο απ'το μικρόφωνο της κάμερας.

 

Σημειώνω ξανά ότι το η έξοδος βίντεο είναι DV και η κάμερα δεν έχει line ή mic Input.

 

Τι προγράμματα έχω δοκιμάσει:

1) Sony Vegas Studio Platinum 9.0

2) Cyberlink Power Director 7.0 & Power Producer (της ίδιας σουίτας)

3) Windows Movie Maker 6.0

 

Δεκτές όλες οι προτάσεις πλην του Adobe Premiere.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω την εντύπωση ότι συνήθως υπάρχει παράλληλα πρόγραμμα που ηχογραφεί τον ήχο με την κάρτα ήχου (κάποιο daw)

Και μετά γίνεται συγχρονισμός αυτού του ηχογραφημένου με το βίντεο (όπου έχει αφαιρεθεί ο ήχος από το linein της κάμερας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι συνήθως υπάρχει παράλληλα πρόγραμμα που ηχογραφεί τον ήχο με την κάρτα ήχου (κάποιο daw)

Και μετά γίνεται συγχρονισμός αυτού του ηχογραφημένου με το βίντεο (όπου έχει αφαιρεθεί ο ήχος από το linein της κάμερας)

Έχω κακή εμπειρία με τέτοιου είδους "πατέντες", καθώς ο συγχρονισμός επιτυγχάνεται δύσκολα και σχεδόν ποτέ δεν είναι ακριβώς πάνω στα frames.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα βρήκαμε σκούρα? ;D

;D Έχει πολύ μανούρα αυτό το πράμα, άσε που είναι και πολύ Heavy Duty ακόμα και για το PC μου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μία βιντεοκάμερα με μόνη έξοδο προς τον υπολογιστή μία θύρα DV (Firewire).

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ προσπαθώ να γράψω βίντεο με ήχο απ'την κάρτα ήχου,

 

Δεν καταλαβαίνω... εικόνα ΚΑΙ ήχο θα γράψεις στη κάμερα και μετά θα τα μεταφέρεις μέσω του DV βύσματος στον υπολογιστή. Αυτό που θες να κάνεις είναι άχρηστο από οποιαδήποτε άποψη...

 

... εκτός αν, έχεις π.χ. δέκα μικρόφωνα και θέλεις να στείλεις το μιξαρισμένο σήμα τους στη κάρτα ήχου. Όπως και αν έχει, τουλάχιστον το Vegas είναι σίγουρο ότι σου επιτρέπει να διαλέξεις όποια είσοδο ήχου επιθυμείς.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω... εικόνα ΚΑΙ ήχο θα γράψεις στη κάμερα

Μάλλον ο Bill θέλει καλύτερο ήχο από αυτόν που μπορεί να γράψει το μικροφωνάκι της κάμερας.

To θέμα είναι ότι (φαντάζομαι δεν είσαι) επαγγελματίας εικονολήπτης, ένα ερασιτεχνικό βίντεο θα τραβήξεις, με ένα καλό ήχο από το Daw σου για να φτιάξεις ένα Youtube βιντεάκι...

Έχω κακή εμπειρία με τέτοιου είδους "πατέντες", καθώς ο συγχρονισμός επιτυγχάνεται δύσκολα και σχεδόν ποτέ δεν είναι ακριβώς πάνω στα frames.

ο τέλειος συγχρονισμός σε μάρανε?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο Bill θέλει καλύτερο ήχο από αυτόν που μπορεί να γράψει το μικροφωνάκι της κάμερας.

 

Σίγουρα, αλλά το πρόβλημα του (υποπτεύομαι ότι) είναι πως θέλει να γράψει ήχο από τη κάρτα ΕΝΩ τρέχει το capture του Vegas. Σωστά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, αλλά το πρόβλημα του (υποπτεύομαι ότι) είναι πως θέλει να γράψει ήχο από τη κάρτα ΕΝΩ τρέχει το capture του Vegas. Σωστά;

 

 

Πολύ σωστα, αλλά το θέμα είναι οτι το Vegas όταν έχει πηγή βίντεο DV, δεν σου δίνει επιλογή να πάρεις ήχο απο αλλού, αν ήταν USB θα είχε την επιλογή ήχου ανοιχτή, αλλά...

 

Μάλλον ο Bill θέλει καλύτερο ήχο από αυτόν που μπορεί να γράψει το μικροφωνάκι της κάμερας.

To θέμα είναι ότι (φαντάζομαι δεν είσαι) επαγγελματίας εικονολήπτης, ένα ερασιτεχνικό βίντεο θα τραβήξεις, με ένα καλό ήχο από το Daw σου για να φτιάξεις ένα Youtube βιντεάκι...

Όχι ακριβώς ερασιτεχνικό, αλλά ούτε και άκρως επαγγελματικό.

Απλά θέλω να γράφω τον ήχο απ'τον ενισχυτή μου (με μικρόφωνο στην κάρτα ήχου) και συγχρόνως να έχω και την εικόνα.

Γ@μ&!!( τα DV μου πάνω*@!(*!(*^!_)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς ερασιτεχνικό, αλλά ούτε και άκρως επαγγελματικό.

Eδώ ήθελα να σε πιάσω φίλος... ;D ;D

Όταν θέλεις καλό αποτέλεσμα, χρησιμοποιείς και καλά προγράμματα (Premiere, After effects κλπ)...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου