Προς το περιεχόμενο

Audio/Video Capture Ποιο πρόγραμμα για DV?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ήχος συγχρονίζεται πολύ ευκολα με τον εξης τροπο.

ΔΕΝ κλεινεις τον ηχο που θα εχεις περασει απο την καμερα

Βαζεις και τον αλλο ήχο και τους ακους και τους δύο μαζί. Οταν γινουν ενας ήχος τον εχεις συγχρονίσει τελεια. Μετα κλεινεις τον ηχο που δε θελεις.

Απλα φρόντησε για να μη σου βγαζει το λαδι να μεγαλωσεις πολυ τις μπαρες στην timeline. Δε ξερω πως να το πω, δηλαδη για λιγα δευτερολεπτα να εχεις μεγαλο μηκος ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιαυτο ειπα για την κλακετα.γιατι αυτο το τακ που θα γραφτει θα φανει χαρακτηριστικα στο timeline και δεν προκειται να το μπερδεψεις με καποιον αλλο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα ότι:

στις "DV περιπτώσεις", το σήμα που μεταφέρεται μέσω iLink= Firewire είναι εικόνα και ήχος ΜΑΖΙ, κλειδωμένος

αυτο που λες δεν ειναι στανταρ.παιζει αναλογα με την καμερα.εγω εχω 3 καμερες και οι 3 εχουν διαφορετικες προδιαγραφες.

 

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς συμβαίνει στις 3σ κάμερες σου. Η firewire τους δε μεταφέρει μαζί εικόνα και ήχο; Σου χει επιλογή πάνω η κάμερα για να στείλεις μέσα απ τη firewire σκέτο σήμα εικόνας ή σκέτο ήχου;

 

όσο για την κλακέτα και το συνχρονισμό συμφωνώ απόλυτα. Κλάσσικ.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έγραψα ότι:

στις "DV περιπτώσεις", το σήμα που μεταφέρεται μέσω iLink= Firewire είναι εικόνα και ήχος ΜΑΖΙ, κλειδωμένος

Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, θα ήθελα να μου πεις τι ακριβώς συμβαίνει στις 3σ κάμερες σου. Η firewire τους δε μεταφέρει μαζί εικόνα και ήχο; Σου χει επιλογή πάνω η κάμερα για να στείλεις μέσα απ τη firewire σκέτο σήμα εικόνας ή σκέτο ήχου;

 

όσο για την κλακέτα και το συνχρονισμό συμφωνώ απόλυτα. Κλάσσικ.

δεν μιλαω τοσο πολυ για το ειδος της μεταφορας στον υπολογιστη οσο για το σε τι φορμα τραβανε οι καμερες.πχ η canon hv30 που εχω τραβαει hdv με αναλυση 1440x1080 50i η sony Sony HDR-TG7 τραβαει AVCHD 1920x1080i  η canon 550d 1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps) MOV H.264.

μονο η πρωτη συνδεετε με firewire ή με την καταλληλη καρτα και με HDMI ενω η sony με HDMI, usb ή απευθειας την καρτα στο card reader και τα ιδια ισχυουν και στην 550d.

αν η καμερα ειναι sd με κασετα mini dv τοτε ο μονος τροπος συνδεσης ειναι το firewire το οποιο μεταφερει ηχο και εικονα μαζι αλλα μπορεις να πεταξεις τον ηχο στο προγραμμα μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, οκ, δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες. Ισως δεν το εξέφρασα κι εγώ σωστά.  :-[

Απλά με βάση τον τίτλο κ το αρχικό ποστ υπέθεσα ότι μιλάμε για DV.

Και προφανώς άλλο το DV, άλλο το HDV, άλλο το AVCHD και άλλο το Η264..

 

 

> επέτρεψε μου μόνο μια μικρή παρατήρηση {μιας και μάλλον βγαίνουμε οφτοπικ κ το θέμα έχει ήδη απαντηθει}

αν η καμερα ειναι sd με κασετα mini dv τοτε ο μονος τροπος συνδεσης ειναι το firewire το οποιο μεταφερει ηχο και εικονα μαζι αλλα μπορεις να πεταξεις τον ηχο στο προγραμμα μετα.

δεν είναι ο μόνος τρόπος το firewire. Πολλές DV κάμερες και όλα τα decks σου δίνουν και κάποιες αναλογικές εξόδους ή και ψηφιακή SDI.  8)

 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εμβαθύνατε πολύ το θέμα :D

έγραψα ότι:

στις "DV περιπτώσεις", το σήμα που μεταφέρεται μέσω iLink= Firewire είναι εικόνα και ήχος ΜΑΖΙ, κλειδωμένος

Αυτό το "κλειδωμένος", έχει να κάνει με το DV ως πρωτόκολλο ή με το μοντέλο της κάμερας?

Με την Sony PC-108e συνδεδεμένη με Firewire με αφήνει να γράψω από άλλη πηγή ήχου, με τη Samsung VP-D371W/XEO όχι.

 

Μη ρωτήσετε γιατί δε γράφω με τη Sony, απλά δεν είναι δικιά μου...τη δανείστηκα για δοκιμή, η δικιά μου είναι η Samsung.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William, ψάχνω στα specs της Sony PC-108e που αναφέρεις και δεν μπορώ να βρω κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Φαίνεται μια κλασσική miniDV κάμερα η οποία διαθέτει αρκετές εξόδους. Δεν καταλαβαίνω πως κατα το capture μέσω της firewire μπορείς να γράφεις μόνο εικόνα απ την κάμερα και ήχο από άλλη πηγή δικιά σου. Ισως είναι κάποια πατέντα του VEGAS που δε γνωρίζω...

Πάντως λογικό θα μου φαινόταν να μη μπορείς καθώς αυτό που αναφέρω ως "κλείδωμα" έχει να κάνει με το σήμα που μεταφέρει η firewire το οποίο είναι πακέτο εικόνα-ήχος-timecode-remote.

{ψάχνω βιβλιογραφία μήπως βρω κανα κατανοητό άρθρο που να το εξηγεί, αν έχει κάποιος κάτι ας ποστάρει πλιζ}

 

αλλα sdi σε ερασιτεχνικη καμερα υπαρχει?

τώρα που το λες, μάλλον υπάρχει μόνο σε επαγγελματικά decks/κάμερες...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William, ψάχνω στα specs της Sony PC-108e που αναφέρεις και δεν μπορώ να βρω κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό. Φαίνεται μια κλασσική miniDV κάμερα η οποία διαθέτει αρκετές εξόδους. Δεν καταλαβαίνω πως κατα το capture μέσω της firewire μπορείς να γράφεις μόνο εικόνα απ την κάμερα και ήχο από άλλη πηγή δικιά σου. Ισως είναι κάποια πατέντα του VEGAS που δε γνωρίζω...

Πάντως λογικό θα μου φαινόταν να μη μπορείς καθώς αυτό που αναφέρω ως "κλείδωμα" έχει να κάνει με το σήμα που μεταφέρει η firewire το οποίο είναι πακέτο εικόνα-ήχος-timecode-remote.

{ψάχνω βιβλιογραφία μήπως βρω κανα κατανοητό άρθρο που να το εξηγεί, αν έχει κάποιος κάτι ας ποστάρει πλιζ}

τώρα που το λες, μάλλον υπάρχει μόνο σε επαγγελματικά decks/κάμερες...

Μα και εγώ γι'αυτό άνοιξα το θρεντ. Μου φάνηκε περίεργο το ότι η Sony έγραφε από άλλη πηγή ήχου ενώ η samsung όχι, νόμιζα ότι εγώ έκανα κάποιο λάθος.

Τώρα αν το Vegas λόγο ίδιας εταιρίας με την κάμερα κάνει εξαιρέσεις ;D...τι να πω ???

 

Αν κατεβάσω το Adobe Premiere απ'το site της Adobe που το δίνει trial, θα είναι πλήρως λειτουργικό για να μπορέσω να το τσεκάρω και εκεί ή έχει περιορισμούς (δε μ'ενδιαφέρει να κάνω save, απλά να τσεκάρω)?

Στο site δεν πρόσεξα να γράφει κάτι τέτοιο. 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου