Προς το περιεχόμενο

Audio/Video Capture Ποιο πρόγραμμα για DV?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδώ ήθελα να σε πιάσω φίλος... ;D ;D

Όταν θέλεις καλό αποτέλεσμα, χρησιμοποιείς και καλά προγράμματα (Premiere, After effects κλπ)...

ΟΚ, ερωτώ τότε.

Έχει κανείς το Adobe Premiere και έχει γράψει με DV (ΟΧΙ USB)  κάμερα με το σήμα ήχου να είναι από την κάρτα ήχου?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ, ερωτώ τότε.

Έχει κανείς το Adobe Premiere και έχει γράψει με DV (ΟΧΙ USB)  κάμερα με το σήμα ήχου να είναι από την κάρτα ήχου?

 

Τώρα θα αρχίσει να σου λέει για τα Apple και ότι (και καλά) η διαδρομή του Audio ελέγχεται έξω από το πρόγραμμα και άλλες τέτοιες μπούρδες. Θκατά σα γίνει η θυδήτηθη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα αρχίσει να σου λέει για τα Apple...

Έχασες φίλος...θα παραμείνω σιωπηλός...δεν έχω καμμιά όρεξη να εμφανιστεί ο Bloody 8)

 

η διαδρομή του Audio ελέγχεται έξω από το πρόγραμμα

...αλλά μεταξύ μας, έτσι δεν γίνονται οι καλές δουλειές? ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα αρχίσει να σου λέει για τα Apple και ότι (και καλά) η διαδρομή του Audio ελέγχεται έξω από το πρόγραμμα και άλλες τέτοιες μπούρδες. Θκατά σα γίνει η θυδήτηθη.

Χαχαχα, δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν είπα οτι είμαι κατά των Mac, απλά δεν έχω Mac ;D ;D

Έχασες φίλος...θα παραμείνω σιωπηλός...δεν έχω καμμιά όρεξη να εμφανιστεί ο Bloody 8)

Αν είναι να εμφανιστεί και να μου δώσει λύση, έτσι ώστε να χτυπήσει με αυτόν τον τρόπο την κυριαρχία των mac σ'αυτό τον τομέα, καλοδεχούμενος ;D

 

...αλλά μεταξύ μας, έτσι δεν γίνονται οι καλές δουλειές? ;)

Ναι αλλά θα επιμείνω, στο DV γιατί έχει αυτό το κόλλημα με τον ήχο, ενώ στις USB κάμερες μπορώ να επιλέξω την πηγή ξεχωριστά?

Εκεί δε γίνετε σωστή δουλειά?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά θα επιμείνω, στο DV γιατί έχει αυτό το κόλλημα με τον ήχο, ενώ στις USB κάμερες μπορώ να επιλέξω την πηγή ξεχωριστά?

Εκεί δε γίνετε σωστή δουλειά?

 

στις "DV περιπτώσεις", το σήμα που μεταφέρεται μέσω iLink= Firewire είναι εικόνα και ήχος ΜΑΖΙ, κλειδωμένος. Κάποια προγράμματα σου δίνουν απλώς την επιλογή να μην αποθηκεύσουν το ένα{ήχος} ή το άλλο{εικόνα} κατα το capture.

 

Θες να φτιάξεις ένα βιντεο με ήχο γραμμένο με μικ+κάρτα ήχου και εικόνα απ την κάμερα.

Αφού η κάμερα δεν έχει μικ είσοδο για να γράψεις κατευθείαν πάνω στην κασσέτα, τότε δεν υπάρχει άλλη επίλογή απ το να τα γράψεις ξεχωριστά και να τα συνχρονίσεις.

Οπότε πες μας πάλι γιατί δεν πετυχαίνει ο συνχρονισμός σου?

Εχεις ρυθμίσει τα πάντα σωστά; σε project DV PAL 25fps interlased?

Δες και τις ρυθμίσεις του ήχου, γιατί συνήθως στο βίντεο γράφουμε 48KHz-16bit.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε πες μας πάλι γιατί δεν πετυχαίνει ο συνχρονισμός σου?

Γιατί ο άνθρωπος είναι μάγειρας ;D ;D...απλά έχει ζηλέψει τα videos του δικηγόρου... ;) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η κάμερα δεν έχει μικ είσοδο για να γράψεις κατευθείαν πάνω στην κασσέτα, τότε δεν υπάρχει άλλη επίλογή απ το να τα γράψεις ξεχωριστά και να τα συνχρονίσεις.

Οπότε πες μας πάλι γιατί δεν πετυχαίνει ο συνχρονισμός σου?

Εχεις ρυθμίσει τα πάντα σωστά; σε project DV PAL 25fps interlased?

Δες και τις ρυθμίσεις του ήχου, γιατί συνήθως στο βίντεο γράφουμε 48KHz-16bit.

Οι ρυθμίσεις είναι σωστές και στον ήχο και στην εικόνα.

Εγώ απλά ήθελα να τα κάνω και τα δύο με ένα πρόγραμμα, τώρα αν αυτό δεν είναι εφικτό δεν πειράζει. Το συγχρονισμό θα τον πετύχω κάπως με δύο προγράμματα δε λέω, αλλά....

Γιατί ο άνθρωπος είναι μάγειρας ;D ;D...απλά έχει ζηλέψει τα videos του δικηγόρου... ;) :D

Χαχαχαχα, σωστός για το μάγειρας.

Ο δικηγόρος ποιος είναι?? Με τι γράφει αυτός ο δικηγόρος? Να μου πει και μένα να κάνω το ίδιο? ;D ;D ;D

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δικηγόρος ποιος είναι?? Με τι γράφει αυτός ο δικηγόρος? Να μου πει και μένα να κάνω το ίδιο? ;D ;D ;D

O LK...κοινώς Λάκης με τα ωραία video ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις "DV περιπτώσεις", το σήμα που μεταφέρεται μέσω iLink= Firewire είναι εικόνα και ήχος ΜΑΖΙ, κλειδωμένος. Κάποια προγράμματα σου δίνουν απλώς την επιλογή να μην αποθηκεύσουν το ένα{ήχος} ή το άλλο{εικόνα} κατα το capture.

 

 

Εχεις ρυθμίσει τα πάντα σωστά; σε project DV PAL 25fps interlased?

 

αυτο που λες δεν ειναι στανταρ.παιζει αναλογα με την καμερα.εγω εχω 3 καμερες και οι 3 εχουν διαφορετικες προδιαγραφες.

τωρα οσον αφορα το θεμα εγω δεν βρισκω τον λογο γιατι να μη μπορει να συγχρονιστει ο ηχος με την εικονα?το βιντεο οπως και να χει θα το περασει με εικονα και ηχο μαζι.μετα στο vegas θα απενεργοποιησει τον ηχο της καμερας και θα προσθεσει τον ηχο απ την καρτα ηχου.εγω δουλευω το πρεμιερ και δε νομιζω (χωρις να το εχω δοκιμασει) να γινεται  το capture που λεει ο φιλος.

θα σου πω ενα κολπο για να συγχρονισεις ευκολα.με μια κλακετα.οταν θα δεις την κυματομορφη στο προγραμμα θα δεις ποσο ευκολο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που λες δεν ειναι στανταρ.παιζει αναλογα με την καμερα.εγω εχω 3 καμερες και οι 3 εχουν διαφορετικες προδιαγραφες.

Πριν από μερικά λεπτά διαπίστωσα ακριβώς αυτό που λες.

Έβαλα μία (δανεική) Sony με DV και όλα τα προγράμματα με άφηναν να επιλέξω πηγή ήχου.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου