Προς το περιεχόμενο

e-drums, διάφορες ερωτήσεις..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μάλιστα.

 

Και επανέρχομαι στο θέμα των εικονικών εκπτώσεων του 30%. Τα dtxplorer' date=' με μία πρόχειρη αναζήτηση έχουν 745 ευρώ στο thomann, εκτός και αν κοίταξα κάτι λάθος. Ο Νάκας τα δίνει 1100; Και πείστηκες ότι έχεις 30% έκπτωση αν τα πάρεις 850 όπως λες; Θα αισθάνεσαι ικανοποιημένος μετά λόγω της έκπτωσης; Αυτό εννοούσα στο πρώτο μου post παραπάνω.

 

Τα TD-6KW έχουν 1177, εκτός και αν πάλι είδα λάθος.

Γεράσιμος[/quote']

 

Ναι, δεν έχεις άδικο. Απλώς για 100 ευρώ πχ, θα προτιμούσα να τα πάρω από ελληνικό μαγαζί και γιατί είναι πιο γρήγορο (εφόσον είναι ετοιμοπαράδοτο τουλάχιστον) αλλά κυρίως γιατί αν κάτι πάει στραβά ή κάποιο κομμάτι είναι ελαττωματικό, θα είναι πιο εύκολο πιστεύω να το γυρίσεις πίσω, + να χρησιμοποιήσεις την εγγύηση κλπ..

 

Γενικώς, αν και ουσιαστικά μπορεί να μην έχει διαφορά, προτιμώ να αγοράζω κάτι από κάποιον που έχω μια 'προσωπική' σχέση, έστω και φανταστική, παρά να στείλω λεφτά μέσω internet. Βέβαια, όταν η διαφορά ξεφύγει, τότε το σκέφτομαι πιο σοβαρά..

 

Τελοσπάντων, τα td6-kw, τα έχει ο thoman 1360 euro, πλήρες σετ μαζί με το rack (η τιμή που είδες είναι χωρίς το rack). Δες το λινκ εδώ:

http://www.thomann.de/thoiw2_roland_td6kvmds3c_semi_vdrum_set_prodinfo.html

 

Στην ελλάδα το συγκεκριμένο σετ δεν υπάρχει καν, θα έρθει 'τέλη μαϊου' και πιθανότατα θα κοστολογηθεί όσο το td6-kv τώρα, δηλαδή 1560ευρώ (μαζί με το rack αν πληρώσεις μετρητά) στο drumstore.gr.

 

Και σκέφτομαι το εξής... Να δώσω τα 1360 τώρα, να τα πάρω από τον thomann (7 με 10 εργάσιμες το delivery μου απάντησαν σε email + 20 ευρώ κόστος αποστολής, αλλά μάλλον εννοούν το φτηνότερο option, θα προτιμούσα ups που μπορεί να κοστίζει παραπάνω), ή να περιμένω και να τα πάρω από το drumstore σε 1.5μήνα, πληρώνοντας 200 ευρώ επιπλέον, αλλά έχοντας τουλάχιστον κάποια (υποθετικά τουλάχιστον) πιο άμεση υποστήριξη... ?????

 

Τα dtxplorer πιστεύω πως μάλλον τα απορρίπτω, αφού αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω για τα καινούρια roland..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι φιλε belalik,

Βλεπω την αγωνια που εχεις για την επικειμενη αγορα σου και σκεφτομαι το δικο μου αγχος εδω και 1 χρονο οταν πηρα τη ddrum μου....Επειδη λοιπον περασα και εγω τα ιδια εχω να σου πω το εξης :

Προχωρα σε αγορα απο το εξωτερικο!!!Εγω τη ddrum μου την πηρα απο αγγλια και μου ηρθε σε τελεια κατασταση και προσφατως αγορασα τα m-audio bx5a και m-audio delta 1010lt απο τον THOMANN και μου ηρθαν σε τελεια κατασταση (διπλα κουτια φαντασου).Μην εχεις καμμια ανησυχια!Και να παθει κατι η ντραμς αμεσως ειδοποιεις στο thomann και αυτοι θα το φροντισουν. Τα πραγματα στο εξωτερικο ειναι διαφορετικα.Δυστυχως η δικη μας καχυποψια μας οδηγει σε κατι τετοιες σκεψεις(και το λεω κ για μενα αυτο).

Οπως και να εχει ο thomann ειναι πολυ σωστο μαγαζι και δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για κατι.Επιπλεον υπαρχει και ενας ελληνας που δουλευει εκει και λεγεται Αγγελοπουλος(ο οποιος μιλαει και ελληνικα) και αμα θες μπορεις να μιλας μαζι του.

Αυτα.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι φιλε belalik' date='

Επιπλεον υπαρχει και ενας ελληνας που δουλευει εκει και λεγεται Αγγελοπουλος(ο οποιος μιλαει και ελληνικα) και αμα θες μπορεις να μιλας μαζι του.

Αυτα.... :D[/quote']

 

Ευχαριστώ φίλε, νομίζω πως έχω πεισθεί για τον thomann, και σε ξένα forum που έψαξα, παντού άκουσα καλά λόγια.. Να σε ρωτήσω, μήπως έχεις κανένα email ή τηλέφωνο που θα μπορούσα να βρω αυτόν τον Αγγελόπουλο;

 

Γράψτο εδώ, ή στείλτο μου με pm ότι είναι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ξερω δεν εχει καποιο συγκεκριμενο τηλεφωνο.Εγω αυτο που εκανα για να επικοινωνησω μαζι του ηταν να βαζω το ονομα του στην αρχη του μηνυματος.Δηλαδη:

"Please forward to mr Angelopoulos"

Η συμβουλη μου ειναι να γραψεις αυτο και μετα γραψε το μηνυμα στα ελληνικα(greeklish) και αυτος θα σου απαντησει.

Αμα χρειαστεις τιποτα αλλο πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ξερω δεν εχει καποιο συγκεκριμενο τηλεφωνο.Εγω αυτο που εκανα για να επικοινωνησω μαζι του ηταν να βαζω το ονομα του στην αρχη του μηνυματος.Δηλαδη:

"Please forward to mr Angelopoulos"

Η συμβουλη μου ειναι να γραψεις αυτο και μετα γραψε το μηνυμα στα ελληνικα(greeklish) και αυτος θα σου απαντησει.

Αμα χρειαστεις τιποτα αλλο πες μου.

 

Γειά σου φίλε, και χρόνια πολλά..

 

Μίλησα με τον Αγγελόπουλο τελικά στο τηλέφωνο, και γενικώς μετά από το όλο ψάξιμο έχω καταλήξει πλέον. Θα πάρω τα roland td6-kw. Είναι καινούριο μοντέλο της roland, ίδιο με το td6-kv, αλλά με άλλο ταμπούρο (mesh head, 10''), και το cy-5 hi-hat ενώ έχουν αναβαθμίσει και το rack.

 

Δυστυχώς η τιμή του thomann δεν είναι τόσο φτηνή όμως.. Βγαίνει περίπου στα 1450ευρώ μαζί με έξοδα αποστολής, έξοδα (προμήθεια) εμβάσματος, ενώ και η τιμή είναι εναφρώς αυξημένη σε σχέση με το αγγλικό site που κοίταγα.

 

Η αντίστοιχη τιμή στην ελλάδα είναι 1560 μετρητά (και δώρο το rack). Για 100 ευρώ διαφορά, λέω να το πάρω από εδώ .. Μόνο που δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα, και ο Στόλλας που πήρα τηλέφωνο (αντιπροσωπεία της Roland) μόνο που δεν με έβρισε ("δεν ξέρω πότε θα έρθει ρε φίλε, μπορεί τέλη μαϊου, μπορεί τέλη ιουνίου"... "δεν ξέρω ρε φίλε σου λέω")..

 

Θα δω αν μπορώ να βγάλω άκρη, να μάθω πότε θα έρθει, αλλιώς αν συνεχίσουν να είναι τόσο γύφτοι όλοι τους και τσαντίζονται που θέλω να τους πληρώσω και από πάνω, θα τα πάρω από το thomann και να πάνε να *** ...

 

Ξελάφρωσα :) ..

 

 

t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτοι ώρες ώρες οι τύποι...λες και σου κάνουν χάρη που ψωνίζεις απ'αυτούς. :evil:

 

¶λλη μια ψήφος για Thomann, όσον αφορά στα τυχόν προβλήματα μη σε ανυσυχεί καθόλου, υπάρχει και το δελτίο επιστροφής ακόμα κι αν όλα είναι τέλεια, αλλά εσύ άλλαξες γνώμη, (κάτι που στην ελλάδα δε συμβαίνει ακόμα και σε φυσικά καταστήματα)

το επιστρέφεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά. (Μάλλον βέβαια πληρώνεις τα έξοδα αποστολής αλλά επειδή τα πράγματα έρχονται σχεδόν πάντα σε άριστη κατάσταση δε θα χρειαστεί ποτέ)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειμαι υπερ της roland,αν και για ταμπουρο μην παρεις 10",καλυτερο το 12" λογω των καλυτερων δυναμικων που θα δεις,τα αλλα ειναι οκ.

....2 και κατι χρονια με td8 και ακομα τραβαει γερα το μαραφετι....:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου