Προς το περιεχόμενο

Orange Thunder 30 Head κανεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κυριες και κυριοι.

Επεσε προσφατως στην αντιληψη μου ο εν λογω ενισχυτης...Τα specs του μου ταιριαζουν γαντι...μηπως τον εχει/εχει δοκιμασει καποιος φιλος απο το noiz? Αποψεις παρακαλω?

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον εχω αλλα κιεγω σκοπευω να τον αγορασω συντομα.. εχω καποιους ενδοιασμούς για τον αν σηκωνει metal συναυλια σε μαγαζι τυπου gagarin-κυτταρο, οποτε ειμαι αναμεσα στο th30 και τον th100, τον μεγαλο αρεδφο του, αλλα εχω την εντυπωση οτι και ο 30ρης μια χαρα δυνατος θα ειναι..

ξερω οτι ΔΕΝ ειναι made in england οποτε κατασκευαστικα ισως ειναι κατωτερος των υπολοιπων orange, αλλα απο ηχο απο τα λιγα demo που εχω ακουσει στο youtube σκιζει, και καθαρα, και τρελο overdrive. επισης πηρα και ρωτης τον λογοθετης music που ειναι ο αντιπροσωπος και μου ειπε πως δεν εχει καμια orange κεφαλη προς το παρων, οποτε εαν βρεις πουθενα να τον δοκιμασεις πες μου κιεμενα :) αυτα για τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλαει καθολου που ειναι 30 Watt (ισα-ισα.. ;))

Δεν με χαλαει καθολου που ειναι Made in China...

(Δεν) εχει ακριβως οτι (δεν) θελω σε εναν μικρο (στο ματι) ενισχυτη... :)

Αν ο ηχος (στο dirty κυριως) με καλυπτει, it's a deal... :)

Trust me, σου φτανουν και σου περισσευουν τα watt για live... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.. πριν απο 2-3 εβδομάδες του αγόρασε φίλος μου, και τον έπαιξα κάμποσο. Τον πήρε απο <a href="http://www.dv247.com/guitars/orange-thunder-30--71199">εδώ</a>.

Προσωπικά τον χαρακτήρησα ως ένα πετάλι 650€.

 

-Καθαρά μμμμμ.. δε θα το έλεγα..

-Βρώμικα,κάνει ΕΝΑ πράγμα μόνο, που ή σου αρέσει ή όχι. Εξ 'ού και ο λόγος που τον χαρακτήρησα πετάλι.

-Γενικά ΔΕΝ είναι παραμετροποιήσιμος με τις ακραίες επιλογές του "shape" να μην είναι αξιοποιήσιμες.

-Οι λάμπες με τις οποίες έρχεται είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ αλλά αυτό είναι το κόστος του να πάρεις κινέζικο..

-Τον δικιμάσαμε με το eminence tonker μεγάφωνο του τζουνιορ μου και σκώτωνε! Με όλα τα υπόλοιπα, απλά ακουγόταν..(καμπίνες με celestion)

-Αν είναι να δώσεις τόσα φράγκα και να θές λάμπες και καμπίνα, οπότε φτάνεις τα 900€, πιστεύω ότι αξίζει να δείς και κάτι άλλο σε παραπάνω budget.Εκτός κι αν σου αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος ενισχυτής γι΄αυτό το ένα πράγμα που κάνει...

Ο χρήστης εδώ μεσα στο νόιζ λέγεται xrysopsaro.. βρές τον να σου πεί κι αυτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τον χαρακτήρησα ως ένα πετάλι 650€.

-Βρώμικα,κάνει ΕΝΑ πράγμα μόνο, που ή σου αρέσει ή όχι. Εξ 'ού και ο λόγος που τον χαρακτήρησα πετάλι.

 

Προσωπικά τον βρισκω (μετά συγχωρήσεως) κάπως ατυχή χαρακτηρισμό που δεν στέκει, γιατί με αυτή τη λογική όλοι οι περίφημοι ενισχυτές της ιστορίας που είναι one-trick ponies (ενισχυτές που δίνουν μόνο έναν χαρακτηριστικό τόνο και όχι πολλούς) είναι... "πετάλια", χωρίς να αναφέρουμε ότι υπάρχουν και πολύ ευέλικτα πετάλια με πολλούς και διαφορετικούς ήχους. Οι Orange πάντα αυτό τον ρόλο είχαν, και έδιναν σχεδόν αποκλειστικά το πολύ χαρακτηριστικό Orange style βρώμικο (εκτός από μερικές παλιές τεράστιες κεφαλές, τις "graphic", που είχαν και μερικά καθαρά και που νομίζω πως το custom shop τους τις βγάζει και σήμερα).

 

Επίσης, λάμπες μετριότατες βρίσκονται σε πολλούς ενισχυτές που φτιάχνονται και εκτός Κίνας, επομένως δεν αποτελεί απαραίτητα χαρακτηριστικό τους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φέντερ τουίν ρεβέρμπ ας πούμε που έχει απλά ένα καθαρό κανάλι, είναι αξιοποιήσιμος για άπειρες εφαρμογές, σαν πεταλομηχανή και όχι μόνο. Ένας μάρσαλ πλέξι που επίσης έχει ένα κανάλι, επίσης δουλεύει άψογα τα πετάλια, μπορείς να τον πιέσεις για πιο εξτρήμ καταστάσεις, μπορείς και να τον καθαρίσεις με το βόλιουμ σου και γενικά ΟΤΙ και να του κάνεις, ακούγεται καλά! Ο συγκεκριμένος όραντζ, ακούγεται καλά σε πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Δεδομένης της τιμής του (γιατί όλα είναι σχετικά), δε νομίζω ότι αξίζει, γιατί με τα χρήματα που θα ξοδέψεις συνολικά, σίγουρα θα υπάρχει κάτι άλλο εκεί έξω απο τον ανταγωνισμό, που να τα αξίζει περισσότερο...

Γνώμη μου...

 

edit: Ξέρω ότι και ο Fender kai o Marshall που αναφέρω ως παραδείγματα έχουν 2 κανάλια (για να προλάβω τυχόν διορθώσεις), αλλά στην ουσία είναι ένα, με reverb k vibrato για τον 1o και με άλλο voicing για τον 2ο, που ούτως ή άλλως δεν αλλάζουν σε πραγματικό χρόνο.

  ΟΚ το δέχομαι αυτό για τις λάμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι Orange πάντα αυτό τον ρόλο είχαν, και έδιναν σχεδόν αποκλειστικά το πολύ χαρακτηριστικό Orange style βρώμικο

 

-Βρώμικα,κάνει ΕΝΑ πράγμα μόνο, που ή σου αρέσει ή όχι.

 

.Εκτός κι αν σου αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος ενισχυτής γι΄αυτό το ένα πράγμα που κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς όταν μιλάμε για "one trick ponies" εννοείται πως μιλάμε για ενισχυτές φτιαγμένους για βρώμικους ήχους, όχι καθαρούς που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν "καμβάς" για τα πετάλια μας. Αν κι εδώ που τα λέμε, ένας "καθαρός" εξακολουθεί να είναι ένα "one trick pony" γιατί δεν κάνει τίποτα άλλο. Το αν θα χρησιμοποιήσεις πετάλια ή όχι επάνω του είναι εντελώς άλλη υπόθεση (κάτι φυσικά που μπορείς να κάνεις και με τους "βρώμικους") και δεν αναιρεί το γεγονός πως μόνος του δεν παίζει πολλούς ρόλους αλλά μόνο έναν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εγώ λοιπόν είμαι ο φίλος του Ασπράδου και όντας Oranga-κιας έχοντας ακούσει και παίξει στους Rocker 30,  Rockerverb 50 , AD30 , και  μου άνηκε ο tiny terror 15watt ,έχουμε και λέμε

 

Παρατηρήσεις

- όλοι οι Orange ανεξαρτήτως τιμής έρχονται με φθηνές no-name λάμπες -

0) Η ένταση είναι απάνθρωπη ακόμα και στα 7 watt!!! Είναι πολύ δυνατός και βγάζει χαλαρά οποιοδήποτε live ,για να καταλάβεις σε πρόβα με 2 δωδεκάρια καμπίνα (marshall -vintage 30) στα 15 watt τον είχα στην μέση και με παρακαλούσαν να χαμηλώσω ,ο 60watt λάμπα marshall combo (με 2x12) του άλλου κιθαρίστα ήταν στο full και δεν τον άκουγα,

 

1)ο ενισχυτής έχει αισθητά καλύτερο headroom όταν του ρίχνεις τα watt στην ίδια ένταση χωρίς να αναλιώνεται σχεδόν καθόλου η χροιά του

 

2)Ο ενυσχητής fuzz'αρει πάρα πολύ δηλαδή το distortion του δεν είναι διαυγές.

 

3)Άλλαξα χθες τις λυχνίες με JJ και ο ήχος ήταν αισθητά καλύτερος με περισσότερο headroom και λιγότερο fuzzάρισμα αλλά εξακολουθούσε να είναι ένας fuzzάτος ενισχυτής!

 

4)Τα καθαρά του είναι πολύ καλά για Orange με το παράπονο ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα μεσαία (έχει μόνο bass - tremble EQ ) και μην νομίζεις ότι αυτό σώζεται με ένα EQ ,δοκίμασα boss ge-7 και MXR 10-band EQ και ενώ το EQ αλλάζει το EQ , ο ήχος χειροτερεύει και θα το αποκαλούσα απλά συμβιβάσιμο.ΔΕΝ ξέρω τι δουλειά θα έκανε ένα αναλογικό φίλτρο.

 

5)Τα καθαρά έχουν ΠΟΛΥ περισσότερο Headroom απο το distortion κανάλι 

και γενικά δεν με ικανοποιεί καθόλου το headroom του ...δύστυχος πολύ φτωχό για Orange

 

6)Οντως με το Eminence Τονκερ ακουγόταν πολύ καλύτερα από τα Vitage 30 αλλά με την 'Ιδια λογική όλοι ενισχυτές θα ακούγοντε καλύτερα :/

 

7)Η λούπα είναι πολύ καλή μπουστάρει το σήμα που έχει εξασθενήσει από τα πετάλια με την βοήθεια της λαμπίτσας ( 12au7 ) αλλά δεν είναι παραμετροποίήσιμο όπως σε ENGLE ,marshall κ.τ.λ. απλά send και return   

 

8)Το Shape είναι το EQ του βρώμικου καναλιού και είναι αρκετά ευέλικτο ,ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένα κλασσικό 3-band EQ αλλά είναι κάτι που με 3band EQ δεν θα μπορούσες να το κάνεις... αλλάζει πολύ η χροιά του ενισχυτή από το 0 εως το full και δίνει αρκετές επιλογές

 

9) ο ενισχυτής περνάει πολύ γρήγορα από το stage του καθαρού στο distortion χωρίς να αφήνει χώρο για overdrive

 

10)Eχει τόνους fuzz-o-distortion αλλά όχι τα δεμένα Γκάζια ενός Mesha - VHT - ENGL παρότι το βρόμικο είναι πολύ κομπρεσαρισμένο για Orange 

 

11)KINA KAI M$%%@$@Σ άνοιξα το κύκλωμα και πίστεψε με! είναι απίστευτα ποιοτικός! AAA ποικνωτες αντιστάσεις κολλήσεις ΟΛΑ! και κλασσικά Τέρας και σκυλί στο σύνολο του Όπως όλοι οι Orange  καμία έκπτωση επειδή είναι made in china μην ακούς τα Urban Legend Όσων έχουν φετίχ με το πορτοφόλι, μάλλον ποτέ δεν έχουν ανοίξει τον ενισχυτή και τα λένε επειδή τα άκουσαν 

 

12) PEDAL VERY VERY FRIENDLY !!! :P

 

Overall

Δεν με τρελαίνει περίμενα κάτι καλύτερο αλλά κακός! είναι brand name και κοστίζει 650 ευρό!

όχι και πολύ ευέλικτος στο σύνολο του,αλλά στους λαμπάτους είναι πολύ παρεξηγημένο αυτό! π.χ. ποιό ευέλικτος είναι σαφώς από εναν blues junior (οικογένειες δεν θίγουμε :P ) αλλά ευέλικτος για τι πράμα? για να παίζεις απο καθαρά και από jazz ,folk , blues μέχρι μέταλ? όχι σίγουρα... ευέλικτος για ακρέους ηχους? ναι! όλα είναι σχετικά δεν είνα και tinny terror! έχει δυο κανάλια λούπα, πολύ distortion. choose your destiny ;-)

 

για τα λευτά του και για κλασσική χροιά orange είναι JUST FINE!!!

 

μην ξεχνάς ακούγεται σαν Orange!!!

+footswich 5 ευρώ (μην πάρεις το Orange πετάλι όλα τα one channel κάνουν) εγώ έφτιαξα ένα d.i.y.

αν θές σόνι και καλά να αλλάξεις λυχνίες με JJ δεν πάει πάνω από 100 ευρώ

 

ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ 900-ευρά!!! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Γιαννάκη εγω στα 900 έβαλα μέσα και την καμπίνα... Απο πού θα τον ακούει το παλικάρι...?

Άλλαξες λάμπες και δε μου το είπες?? Πότε να περάσω?

Θέλω να τον δοκιμάσω και με την Στράτ... Νομίζω επιβάλλεται..

Όταν λες pedal friendly για ποια πετάλια μιλάς?

Modulation effects kai filters sto effects loop....

Αν θες άλλου είδους ντράηβ για παράδειγμα και το βάλεις μπροστά σας πετάλι, θα μπορέσει να στο αποδώσει όπως περιμένεις το καθαρό κανάλι του? Επειδή όπως είπες

η χροιά του βρώμικου είναι πολύ συγκεκριμένη...

Τέλος, θεωρείς ότι το "shape" είναι αξιοποιήσιμο σε όλο το εύρος του??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου