Προς το περιεχόμενο

Orange Thunder 30 Head κανεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για εμένα όχι δεν είναι αλλά ακόμα και το αυτό το κομμάτι που για εμένα αξιοποιεί αλλάζει δραματικά την χροιά διαφορετικά από τι θα έκανε ένα 3band EQ ,π.χ. πιστεύω ότι για μέταλ ρυθμίσεις κοντά στα δεξιά του shape είναι πολύ καλές.

δοκίμασα και σε πρόβα (ocd , cry baby,polytune, memory man , ge-7 , smale stone ,d.i.y mxr booster ,d.i.y. fuzz face -germanium παλιότερα και mxr 10band , tonebone - hot british )όλα καλά εξαιρετική λούπα και κομπλέ από θόρυβο.

και ναι δίνει drive στο καθαρό χωρίς να fuzz-άρει μια χαρούλα. 

 

βρε ότι κεφάλι και να πάρει καμπίνα θα πληρώσει :/

εαν θέλει υπάρχει σε κομπο με +50 ευρώ

 

to asprados: (useless noiz info :P )

έλα όποτε θες αλλά τις λάμπες μου τις είχε φέρει ο Λουκάς δανικές για να τεστάρουμε, τις έχει πάρει γιατί φτιάχνει λαμπάτο (stereo - Πολές λάμπες λέμε!!! :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα περάσω μεσα στο 3ήμερο κάποια στιγμή και για να πάρω και τον ενισχυτή μου... θα σε πάρω τηλέφωνο...

 

Κλείνωντας, θα έλεγα στο φίλο μας, αν δεν τον δοκιμάσει, για να σιγουρευτεί ότι του αρέσει

αυτό που κάνει ο Orange, να μην τον πάρει... Βέβαια να διευκρινήσω ότι εγώ δεν είμαι οραντζάκιας κι ούτε του ρεπερτορίου του xrusopsarou, οπότε καλό θα ήταν να μας πεί κ το xrusopsaro an συμφωνεί με αυτή την τελεύταια πρόταση μου (περί δοκιμής).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα ,αυτό  ισχύει για οποιοδήποτε ενισχυτή ή πετάλι. και για τον συγκεκριμένο είναι must να τον ακούσεις είναι περίεργος

Πάντως εγώ δεν θα τον έπαιρνα για μέταλ. Αν.... και για την τιμή του...δεν ξέρω ίσως πρέπει να τον ακούσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, σας ευχαριστώ πολυ για το χρόνο και τη βοήθεια που διαθέτετε.. :)

Η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα ελαφρώς, ειδικά στο θέμα του distortion μιας και ο ενισχυτης προορίζεται για την metal cover μπάντα μου...

Χρυσοψαρε, δεν θα σε ζαλισω με ερωτήσεις καθώς με καλυψες γενικώς...

Πες μου μόνο με τι κιθάρες τον ακούσατε, καθώς και αν έχοντας βάλει κάποιο preamp overdrive μπροστά "έσφιξε" καθόλου το distortion...

Επειδή προφανώς θα πρέπει να τον ακούσω ο ίδιος (δεν έχω καθόλου εμπειρία απο orange), ξέρεις μήπως που μπορει να τον πετύχω για test drive?

Thanx again guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2)Ο ενυσχητής fuzz'αρει πάρα πολύ δηλαδή το distortion του δεν είναι διαυγές.

 

3)Άλλαξα χθες τις λυχνίες με JJ και ο ήχος ήταν αισθητά καλύτερος με περισσότερο headroom και λιγότερο fuzzάρισμα αλλά εξακολουθούσε να είναι ένας fuzzάτος ενισχυτής!

 

5)Τα καθαρά έχουν ΠΟΛΥ περισσότερο Headroom απο το distortion κανάλι

και γενικά δεν με ικανοποιεί καθόλου το headroom του ...δύστυχος πολύ φτωχό για Orange

 

10)Eχει τόνους fuzz-o-distortion αλλά όχι τα δεμένα Γκάζια ενός Mesha - VHT - ENGL παρότι το βρόμικο είναι πολύ κομπρεσαρισμένο για Orange

 

Βασικά περιγράφεις το κλασσικό, χαρακτηριστικό ηχόχρωμα και συμπεριφορά της συντριπτικής πλειοψηφίας των Orange. Ούτε πολύ headroom έχουν, ούτε σφιχτά γκάζια (ακριβώς το αντίθετο, τυπικό χαλαρό Οrange crunch έως distortion)... ακριβώς όμως για αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται.

 

11)KINA KAI M$%%@$@Σ άνοιξα το κύκλωμα και πίστεψε με! είναι απίστευτα ποιοτικός! AAA ποικνωτες αντιστάσεις κολλήσεις ΟΛΑ! και κλασσικά Τέρας και σκυλί στο σύνολο του Όπως όλοι οι Orange  καμία έκπτωση επειδή είναι made in china μην ακούς τα Urban Legend Όσων έχουν φετίχ με το πορτοφόλι, μάλλον ποτέ δεν έχουν ανοίξει τον ενισχυτή και τα λένε επειδή τα άκουσαν

 

Αυτό συμβαίνει πάρα πολλές φορές σε παρόμοιες περιπτώσεις και το καταλαβαίνω απόλυτα (και εννοείται πως συμφωνώ...)

 

12) PEDAL VERY VERY FRIENDLY !!!

 

Πράγματι, κι εγώ αυτή την εμπειρία έχω με τους Orange που έχω παίξει. Όσο διατηρούνται στο καθαρό είναι πολύ pedal friendly, ειδικά στα fuzz. Και το βρώμικό τους προσφέρεται για να "σμπρωχτεί".

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody_sunday πολύ σωστά τα λες ευχαριστώ για την συμπλήρωση ^^

μια παρατήρηση για τον συγκεκριμένο, δεν θα έλεγα ότι έχει crunch περνάει πολύ γρήγορα από το clean stage στο distortion

 

  Κοίτα αν είσαι Ηράκλειο Κρήτης απλά messege και πέρνα για ακρόαση,

 

Αν μένεις αθήνα τότε 18-19 θα είμαι Αθήνα για live, θα έχω μαζί μου τον Orange και θα προσπαθήσω αν και λίγο χλωμό να βρώ χρόνο και καμπίνα για να σε φωνάξω να τον ακούσεις,άσε μου το τλ σου σε p.m. ή περίμενε p.m. μέσα στη βδομάδα να σου πω αν έβγαλα άκρη,

 

Αμα είσαι εκτός Αθήνας και Ηρακλείου(η Κρήτης) ...  :/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου