Προς το περιεχόμενο

Jackson Kelly με floyd rose ή οχι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια και παλι καλησπερα ειχα ανοιξει ενα θεμα το οποιο ειχε σχεσει με το τι κιθαρα να αγορασω λοιπον κατεληξα σε αυτην εδω http://www.thomann.de/gr/jackson_kextmg_kelly_bk.htm η τιμη ειναι πολυ καλη και γενικα ειναι μια καλη κιθαρα. Αυτο που θελω να μαθω ειναι : αξιζει να την παρω με floyd rose ή χωρις. Εγω δεν παιζω και τοσο σολο για thrash παντα μιλαμε παιζω ομως παρα πολυ καλο ρυθμικο λοιπον και τωρα δεν ξερω για σεταρισμα ποσο θα περνει επισης δεν ξερω πως να

βαλω τις χορδες(γιατι νομιζω εχει καποιον ιδιετερο τροπο) και κατι ακομα τωρα τελευτεο κανω κατι τραβηγματα σαν τους Slayer (που χρηαζεται floyd rose ) να παρω μια με φλουδ θα ξεκουρδιζεται ευκολα? τι να κανω??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν είναι τόσο πολύ αναγκαίο (δεν ξέρω πόσο πολύ σου χρειάζεται για τραβήγματα που λες κή ότιδοίποτε άλλο, εσύ ξέρεις)πάρε με floyd αλλιώς όχι.

 

Στην αλλαγή των χορδών αμά αλλάζεις και κουρδίζεις μια μια την χορδή και όχι όλες μαζί τότε δεν θα έχεις πρόβλημα στο κούρδισμα.

 

Αν κάποιο εξάρτημα από το floyd δεν δουλεύει σωστά(ελατήρια) ή δεν είναι σωστό(διάκενα μεταξύ "μαχαιριών- pivot screws"  http://2.bp.blogspot.com/_-MeEKfXvmBs/TBNfe5zR_lI/AAAAAAAAACY/zhSlFywn09A/s400/floydrose.jpg )

μπορεί να έχεις θέμα όταν δουλεύεις το floyd  να μην σου κάνει σωστή επαναφορά και κάτι τέτοια περίεργα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλές καλές ibanez και jackson, το floyd είναι ο πιο αδύναμος κρίκος... Αν δεν το σετάρεις καλά, τότε χάνει κούρδισμα... Αν φθαρεί, χάνει κούρδισμα και θέλεις αλλαγή. Αν θέλεις να κάνεις drop tuning ή απλά να αλλάξεις καμιά χορδή, είναι μπελάς. Έχω licenced και original floyd σε κιθάρες μου και δεν... Ακόμη και το original floyd έχει τις δυσκολίες του.

Η σταθερή γέφυρα και τα κλασσικά 6-point tremolo είναι απλά τα πιο εύχρηστα και λειτουργικά συστήματα σε σχέση με το floyd. Μην πας σε 2-point tremolo ή σε floyd αν δεν το χρειάζεσαι οπωσδήποτε στο παίξιμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koita sottos στο συγκροτημα θα παιζει αλλος με floyd rose αλλα τωρα λεω αν στο μελλον αρχιζω και παιζω solo (και χρειαζομαι floyd) ???? δεν ξερω για πειτε μου και αλλες γνωμες παντως πιστευω οτι αυτη με την γεφυρα ειναι καλη δεν ξερω. ΓΝΩΜΕΣ παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι σε αυτή την έκδοση της κιθάρας, το floyd rose έχει την ονομασία "special floyd rose"... Ένας φίλος μου έχει το αντίστοιχο strat version της συγκεκριμένης με floyd, το ίδιο "Special" που αναφέρεται. Όταν το χρησιμοποιεί (πλέον σπανίως) καταστρέφεται ολοσχερώς το κούρδισμα.

Κατά τα άλλα, δεν ξεκουρδίζεται και τα σεταρίσματα μια χαρά είναι (αρκεί ο μάστορας να ξέρει τη δουλειά του  :P)

 

Σε πολλές καλές ibanez και jackson, το floyd είναι ο πιο αδύναμος κρίκος... Αν δεν το σετάρεις καλά, τότε χάνει κούρδισμα... Αν φθαρεί, χάνει κούρδισμα και θέλεις αλλαγή. Αν θέλεις να κάνεις drop tuning ή απλά να αλλάξεις καμιά χορδή, είναι μπελάς. Έχω licenced και original floyd σε κιθάρες μου και δεν... Ακόμη και το original floyd έχει τις δυσκολίες του.

Η σταθερή γέφυρα και τα κλασσικά 6-point tremolo είναι απλά τα πιο εύχρηστα και λειτουργικά συστήματα σε σχέση με το floyd. Μην πας σε 2-point tremolo ή σε floyd αν δεν το χρειάζεσαι οπωσδήποτε στο παίξιμό σου.

 

Έχω μία jackson RR3 με licenced floyd, σε D κούρδισμα, σεταρισμένη σε έναν πραγματικά εκπληκτικό μάστορα. Παρ'ολα αυτά, ακόμα και πριν την πάω στον μάστορα, ο πόνος που μοίραζα στο τρέμολο ήταν τεράστιος. Αποτέλεσμα? Τίποτα  ;D Δεν ξεκουρδίζεται, δεν παθαίνει τίποτα, το lock είναι μια χαρά.

Αν σπάσει η χορδή προφανώς και θα υπάρχει θέμα γιατί μειώνεται η πίεση που ασκούν οι χορδές, αλλά σε ο,τιδήποτε άλλο μια χαρά κουρδισμένη έμενε, μια χαρά "βουτιές" έκανα κ όλα κομπλε....

 

Τέλος, σαν απάντηση σε αυτά για τους slayer κλπ είδη. Ναι, χρειάζεσαι floyd. Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις machine head, slayer, lamb of god κ άλλα τέτοια χωρίς αυτό. Και μαζί με το floyd, καλό κλείδωμα στις χορδές για να μην ξεκουρδίζει.

 

Για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα μαγαζάκι στην Ελλάδα (Δεν ξέρω βέβαια που μένεις οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω αν είναι εκτός Αθηνών) και απλά να τους πεις ότι θες να την δοκιμάσεις την τάδε κιθάρα.

1. Θα δεις πως είναι

2. Θα μοιράσεις ελεύθερα τον πόνο σου και θα δεις αν ξεκουρδίζεται ή όχι και πόσο εύκολα γίνεται αυτό.

3. Αν ο πωλητής είναι καλός κ όχι ό,τι να'ναι, θα σου εξηγήσει διάφορα πράγματα

4. Οικονομική κρίση= καλύτερες τιμές οπότε ποιος ξέρει τι μπορεί να πάρεις.

 

Ακόμα κ αν δεν αγοράσεις από Ελλάδα πάντως, σίγουρα θα έχεις στο νου σου πως ακριβώς είναι η κιθάρα και τι προβλήματα θα έχεις.

 

Καλή αγορά φίλε μου

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι αν δεν σου είναι απολύτως απαραίτητο το floyd να πάρεις την κιθάρα χωρίς αυτό.

Το άλλαγμα χορδών σε floyd είναι σκέτος μπελάς...

Χώρια που αν θελήσεις να αλλάξεις μέγεθος χορδών, για παράδειγμα από 9ρες να πας σε 10ρες, θα χρειάζεται σετάρισμα το floyd για να έρθει σε σωστή θέση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία ψήφος για τη σταθερή γέφυρα, ειδικά σε αυτή την κατηγορία τιμής μείνε μακριά από floyd. Και σόλο να αρχίζεις να παίζεις αργότερα δεν είναι απαραίτητο το τρέμολο μια χαρά σόλο παιζεις και χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να καταλάβετε, το παιδί είπε τύπου slayer. Θέλει να παίζει αυτά (και τον καταλαβαίνω απόλυτα  ;D)

 

 

Άντε τα αρχικά, με τσατσιές τα κάνεις και χωρίς floyd.

Αυτά εκεί στο 1.45 να σας δω όμως :P

 

(παρεμπιπτόντως, υπάρχουν κάτι πεταλάκια τύπου wah που κάνουν κάτι τέτοια, αλλά όπως και να το κάνεις, δεν είναι floyd)

 

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το αντίστοιχο μοντέλο με το τρέμολο εχει το jackson low profile tremolo (jt-500 κάπως έτσι) δεν ξεκουρδίζει.Το έχω σε μία dk2 dinky made in japan pro series (που εξαφανίστηκε αυτή η σειρά??).Απλά το flutter του(η γαργαρα που λέμε) είναι....ελεϊνή  :P Το θέμα με την αλλαγή των χορδών θα σε παιδέψει στην αρχή,αλλά όταν πάρεις το κολάι πάνω από ένα 10λεπτο δεν θα σου παίρνει.Και αν θέλεις να drop tune υπάρχουν λύσεις όπως πρόσθετα τύπου d-tuner και τα συναφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι να πάρει με floyd και να το έχει μπλοκαρισμένο αν δεν το δουλεύει κσι (ο λόγος που λέω να είναι μπλοκαρισμένο είναι για να μην το σπάσει καμιά χορδή και μπλέξει) και αν τελικά το δουλέψει το ξεμπλοκάρει.

 

Αυτή η πρόταση είναι μόνο και μόνο γιατί τον βλέπω αναποφάσηστο,και τελικά αν του έρθει να παίξει με floyd και να την πάει να του περάσουν floyd?

 

Αν όμως το σκεφτεί καλά και δει πως ΔΕΝ θα του χρησιμεύσει τότε δεν είναι καλό το floyd

 

Μία άλλη λύση είναι το κλασσικό τρέμολο και αν χρειαστεί να το δουλέψει ανάποδα υπάρχουνε και λύσεις όπως αυτή στο 2:40

 

 

Δεν λέω πως έχει κάποια σχέση με το βίντεο που παράθεσε ο SteveB ούτε πως είναι το ίδιο με ένα floyd αλλά αν το δουλέψει μια φορά τον χρόνο(που λέει ο λόγος)ανάποδα τότε ας τσεκάρει και αυτή την πρόταση και ΑΝ τελικά τον βολεύει,θα τον γλυτώσει  από τους μπελάδες του floyd.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου