Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για την line6 M9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα noizαδες,αυτες τις μερες σκεφτομαι να παρω την M9 και θα ηθελα τη γνωμη σας,υπερ και κατα που μπορει να μην εχω σκεφτει εγω.Θα την χρησιμοποιω και με αλλα πεταλια.

 

Λοιπον εχω

 

Peavey classic 50

Gibson lp standard/Fender strato amer.stan.

 

και απο πεταλια

1.boss ge 7

2.dunlop cry baby

3.marshall shredmaster

4.EX big muff p

5.t-rex tremster

6.line 6 dl4

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέρ :

 

-μεγάλο περιεχόμενο σε ήχους, εναλλακτικοί τρόποι τακτοποίησης αυτών των πεταλιών, αποθήκευση ρυθμίσεων, μικρό μέγεθος

 

-Μάλλον δεν θα χρειάζεσαι πλέον το DL4 και το GE-7 (αν τα χρησιμοποιείς στο τέλος της αλυσίδας σου)

 

Κατά :

 

-δύσκολη η διαχείριση όλων των λειτουργιών με τόσα λίγα κουμπάκια (ίδιες λειτουργίες με Μ13 ->διαφορετικός χειρισμός). Πχ παραιτούμαι από τη χρήση του looper της σε περιπτώσεις που χρειάζεται αμεσότητα (μετά το τελευταίο update, μπορείς να χειρίζεσαι το looper με εξωτερικό controller πάντως, εμένα δεν με ενδιαφέρει γιατί τότε τίθεται θέμα χώρου και δεν θα υπήρχε λόγος να φύγω από τη Μ13). Η είσοδος στην επιλογή scenes, στο tuner και στο setup απαιτεί το πάτημα δύο πλήκτρων ταυτόχρονα (δύσκολα αν δεν φοράς παπούτσια < 45 νούμερο ;D). Προσωπικά δεν μπαίνω στη διαδικασία να αλλάξω scene ενδιάμεσα σε κομμάτι.

 

-Δεν έχει FX Loop, άρα αφού έχεις και εξωτερικά πετάλια δεν θα μπορείς να βάλεις compressor ή wah (καλά αυτό δεν σε νοιάζει) πρίν τα εξωτερικά drives σου.

 

-Χρειάζεται το δικό της expression pedal (μετά από σύντομη προσωπική εμπειρία και χωρίς να έχω ελέγξει όλα τα υποτιθέμενα συμβατά)

 

Τip : τα knobs (και στη Μ13) κάνουν fine tuning στη ρύθμιση κρατώντας πατημένο το tap tempo.

 

ΥΓ. Παρουσιάζω τα αρνητικά περισσότερα από τα θετικά, γιατί έτσι πρέπει ;D. Προφανώς και ικανοποιεί τις δικές μου ανάγκες για να την κρατάω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τηυν απαντηση.

 

ελεγα να παρω αλλα expression pedals γιατι της line6 δεν...π.χ.boss fv500 ή roland ev5,λες δεν θα κανουν?

και κατι ακομα μπορω στις 6 θεσεις να βαλω π.χ. 6 delay?

απο αντοχες πωσ τα παει?

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρακαλώ.

 

το FV500 (L) το χρησιμοποίησα αρκετά με τη Μ13 : λειτουργεί μαζί της αλλά δεν είναι ακριβές. Αυτό το καταλαβαίνεις σε ρυθμίσεις που απαιτούν ακρίβεια, πχ στο pitch shifting έπρεπε να ορίζω τα άκρα σε κάθε reset της πεταλιέρας ή σε εναλλαγή "σκηνών". Με το EX1 δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Φαίνεται φτηνιάρικο, θα έπρεπε να είναι φτηνότερο, αλλά δεν έχω ακούσει να έχει χαλάσει κάποιο ποτέ.

 

Ναι, μπορείς να βάλεις 6 delay στις 6 θέσεις. Ταυτόχρονα όμως θα είναι "on" τα 3 από αυτά.Επίσης διαλέγεις τη σειρά της αλυσίδας (αν θα είναι από αριστερά προς τα δεξιά ή το ανάποδο), καθώς και το τι θα γίνεται με τις ουρές τους όταν τα απενεργοποιείς (tbp mode ή DSP bupass)

 

Από αντοχές μια χαρά κρατάει σε μένα. Άλλοι χρήστες έχουν πρόβλημα με τα footwsitches και τα knobs νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα να παρω αλλα expression pedals γιατι της line6 δεν...

 

Μια χαρά είναι της Line6, μην το αποκλείεις χωρίς να το δοκιμάσεις. Μπορεί να φαίνεται πλαστικούρα αλλά δεν έχω ακούσει να χαλάσει κανένα (και εγώ το είχα με τη Μ13 και μια χαρά ήταν).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κυριοι.

βασικα ειμαι fan της χρησης των expression pedals και νομιζω οτι θα καταληξω με 2.

 

αλλες 2 ερωτησεις παρακαλω  ;D

 

1.σε συνδιασμο με τα εξωτερικα πεταλια δεν νομιζω να μην ακουγετε καλα ε?

 

2.απο compressor πως τα παει?(ειχα την vox le και ο compressor ηταν τραγικος στα αφτια μου),δεν θελω κατι super π.χ. και της marshall μου κανει o ed1

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι της Line6, μην το αποκλείεις χωρίς να το δοκιμάσεις. Μπορεί να φαίνεται πλαστικούρα αλλά δεν έχω ακούσει να χαλάσει κανένα (και εγώ το είχα με τη Μ13 και μια χαρά ήταν).

 

Μιας και είμαι κάτοχος της M13 και του EX1 εδώ και τρία χρόνια, να πω οτι απο το πετάλι δεν είχα κανένα προβήμα ( βέβαια θα προτιμούσα να έχω κάποιο πιο στιβαρό, ώστε όταν το ανοιγοκλείνο γρήγορα να μην κουνιέται ) ΑΛΛΑ το καλωδιακή με συνόδευε το πετάλι μου την έκανε τη ζημιά του. Εμεινε η μύτη του καλωδίου μέσα στην τρύπα.. και έτσι ου αχρήστεψε ένα exp pedal input... οπότε αν το πάρεις χρησιμοποίησε άλλο καλώδιο για να είσαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω φιλε μου,θα βαλω αλλο καλωδιο οταν το παρω.

 

διαβασα και αυτο το θεμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=166461.0 και δεν εχω αλλες αποριες.

 

αρα αυριο,μεθαυριο θα την παρω.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου