Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@philosophos

Το να ψάχνεις λίγο (ή περισσότερο) παραπάνω είναι κάτι συνετό και σίγουρα πολύ καλύτερο από το να δέχεσαι ότι σου λένε. Όμως, η αναγνώριση της αυθεντίας δεν μπορεί παρά να είναι απαραίτητη, ειδικά σε θέματα επιστήμης. Το phd το έχει κάποιος για συγκεκριμένους λόγους και σίγουρα όχι γιατί διάβασε δυο-τρία-δέκα βιβλία για τον Τέσλα. Η υιοθέτηση απόψεων (γιατί εκτός του χωρού μόνο απόψεις μπορεί να έχεις) πρέπει να έρχεται προτίστως ως αποτέλεσμα της ιεράρχησης των πηγών και όχι οδηγούμενη από προσωπικές πεποιθήσεις για τα "όργανα εξουσίας".

 

Ορίστε και μερικά μαθήματα από κάποιους "εξυπνότερους"

http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,1881646-1,00.html

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@ theoctapus

Που αμφισβήτησα την επιστημονική αυθεντία, ώστε να μου απαντήσεις, όπως απάντησες??

 

Το άρθρο που παραθέτεις, ενισχύει την εναλλακτική ενεργειακή πολιτική και καταδεικνύει ακριβώς, ότι είναι θέμα πολιτικής βούλησης και μόνο. Συνεπαγωγικά και λογικά σκεπτόμενοι,

καταλήγουμε στο γεγονός, πως μάλλον είναι προϊόν ''άλλων'' συμφερόντων, οι δρόμοι που ακολουθούνται έως σήμερα. ;)

 

Για να κινδυνολογήσω λίγο, θα θυμηθώ πως πριν από 20-25 χρόνια είχα ακούσει στις ειδήσεις για έναν Φιλιππινέζο που κινούσε το αυτοκίνητό του με ... νερό και πέρσι, διάβασα για έναν Έλληνα που το κινούσε με βιοκαύσιμα. Ο Φιλλιπινέζος εξαφανίσθηκε.

Ελπίζω ο δικός μας να την γλιτώσει. :D

 

@trolley

Και το ένα και το άλλο, ..........χείριστα.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική και αφηρημένη τοποθέτησή μου.

Φοβάμαι λιγότερο αυτούς που ο Βαγγέλης αποκαλεί ''σκεπτικιστές'', από αυτούς που συλλήβδην σπεύδουν να ονομάσουν οποιαδήποτε ''άλλη'' ανάγνωση των πραγμάτων, ως θεωρίες συνωμοσίας και αστικούς μύθους.

Τους θεωρώ δε, σκοταδιστές και επικίνδυνους. Αν δε, θεωρούν defacto, μόνο της επίσημες ανακοινώσεις- εξηγήσεις -ερμηνείες, τότε τους χαρακτηρίζω, ''μακάριους''.

Αν δεν θέλουν οι ίδιοι να ψάξουν-πιστέψουν το οτιδήποτε, ας μην το κάνουν.

 

Τι εννοείς άλλη ανάγνωση και επίσημες ανακοινώσεις- εξηγήσεις -ερμηνείες, ακριβώς; Αν εννοείς ότι παρουσιάζουν τα media τότε μαζί σου, γιατί πολύ απλά τα media σπάνια έχουν έστω και μια υποψία επιστημονικής βάσης σε αυτά που λένε (ή τουλάχιστον μια μερίδα αυτών).

 

Αυτή η "άλλη" ανάγνωση αρκετά συχνά είναι χάσιμο χρόνο γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τα επιστημονικά εφόδια για να διασταυρώσουμε οι ίδιοι τις αμφιβόλου προελευσεως πηγές και έτσι στην ουσία ρίχνουμε ζαριά. Αν είμαστε τυχεροί υιοθετούμε την σωστή εκδοχή. Σίγουρα δεν πρέπει να απορρίπτεις κάτι έτσι εύκολα, όμως αν το check αξιοπιστίας της πηγής έχει δείξει τον Jack, τον φορτηγατζή απ' το ΓιουΕσΕι, ή κάποιον ανώνυμο blogger ή youtuber, τότε....

 

Όταν μπαίνουμε σε βαθιά επιστημονικά χωράφια τότε εμείς τουμπεκί (το ξέρω δεν ακούγεται καλά, τα ένστικτα παίρνουν μπρός, "Τι λές τώρα...") και τεντώνουμε τα αυτιά μας για αυτούς που έχουν επιστημονική διαπίστευση. Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την περιθωριακή γνώση, καλώς και μαγκιά του, μην περιμένει πάντως όταν εκφράζει την συχνά θολή εικόνα που έχει σχηματίσει, οι υπόλοιποι να πουν "Τι λες ρε μεγάλε, ουάου". Είπαμε, ιεράρχηση πηγών.

Βέβαια υπάρχει πάντα και το κατάπτυστο για κάποιους "Δεν ξέρω".

 

Για τα υπόλοιπα, φυσικά είναι ΚΑΙ θέμα πολιτικής. 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς άλλη ανάγνωση και επίσημες ανακοινώσεις- εξηγήσεις -ερμηνείες, ακριβώς; Αν εννοείς ότι παρουσιάζουν τα media τότε μαζί σου, γιατί πολύ απλά τα media σπάνια έχουν έστω και μια υποψία επιστημονικής βάσης σε αυτά που λένε (ή τουλάχιστον μια μερίδα αυτών).

 

Για να μην το ξεχειλώσουμε, θα σου απαντήσω λακωνικά.

Τα media ούτως ή άλλως δεν τα παρακολουθώ, γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι μόνο για να εξυπηρετούν συγκεκριμένες γραμμές και να εκφυλίζουν την νόηση.

Δεν λέω άλλα. Παγιωμένη και αμετακίνητη άποψή μου.

 

Αυτή η "άλλη" ανάγνωση αρκετά συχνά είναι χάσιμο χρόνο γιατί πολύ απλά δεν έχουμε τα επιστημονικά εφόδια για να διασταυρώσουμε οι ίδιοι τις αμφιβόλου προελευσεως πηγές και έτσι στην ουσία ρίχνουμε ζαριά. Αν είμαστε τυχεροί υιοθετούμε την σωστή εκδοχή. Σίγουρα δεν πρέπει να απορρίπτεις κάτι έτσι εύκολα, όμως αν το check αξιοπιστίας της πηγής έχει δείξει τον Jack, τον φορτηγατζή απ' το ΓιουΕσΕι, ή κάποιον ανώνυμο blogger ή youtuber, τότε....

 

Εδώ έχεις δίκιο, αλλά.

Ο κίνδυνος της πλάνης και της παρανόησης είναι μεγάλος .

Όμως αν ασχολείσαι για μεγάλο διάστημα και εννοώ πολλά χρόνια και ενημερώνεσαι ποικιλοτρόπως, με τον καιρό κάποια κομμάτια αρχίζουν να κολλάνε σαν παζλ.

Μπορεί να μην έχω εγώ τα επιστημονικά εφόδια -που και να τα είχα, σε πόσους τομείς πια θα απλώνονταν αυτά- αλλά τα έχουν άλλοι.

Δεν αναφέρω για παράδειγμα τα εμβόλια που το έχω ψάξει και εγώ και άλλοι, γιατί θα πέσουν οι ''νομιμόφρονες'' να με φάνε. Πάντως την κόρη μου, μετά από συζήτηση και με την Ιατρό της, σταμάτησα να την εμβολιάζω-δηλητηριάζω. Δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει το ίδιο.

 

 

Όταν μπαίνουμε σε βαθιά επιστημονικά χωράφια τότε εμείς τουμπεκί (το ξέρω δεν ακούγεται καλά, τα ένστικτα παίρνουν μπρός, "Τι λές τώρα...") και τεντώνουμε τα αυτιά μας για αυτούς που έχουν επιστημονική διαπίστευση. Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την περιθωριακή γνώση, καλώς και μαγκιά του, μην περιμένει πάντως όταν εκφράζει την συχνά θολή εικόνα που έχει σχηματίσει, οι υπόλοιποι να πουν "Τι λες ρε μεγάλε, ουάου". Είπαμε, ιεράρχηση πηγών.

Βέβαια υπάρχει πάντα και το κατάπτυστο για κάποιους "Δεν ξέρω".

 

Ότι είπα και πιο πάνω. Μπαίνουν άλλοι επιστήμονες και ξεσκεπάζουν τα κακώς κείμενα. Απλά αν περιμένουμε να ενημερωθούμε από τα ''μέσα'', χαθήκαμε.

(Κάποιος είχε ανοίξει ένα θέμα για τα έξοδα των φαρμακευτικών στη ανάπτυξη νέων φαρμάκων. Αυτό, αν και υπαρκτό είναι απλά για γέλια, σε σχέση με την μεγάλη εικόνα. Ούτε καν η κορυφή του παγόβουνου. Προσωπική γνώμη πάντα.)

 

Για τα υπόλοιπα, φυσικά είναι ΚΑΙ θέμα πολιτικής. 

 

Οικονομικών συμφερόντων, οικονομικών συμφερόντων και οικονομικών συμφερόντων, με αυτή την σειρά. ;D

Άποψή μου, εεεεε ??

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,δεν αφηνουμε τους τσακωμους η ζημια εχει γινει σε τεραστιο βαθμο..

νομιζω οτι πρεπει να αρχισουμε να λαμβανουμε τα μετρα μας,το ραδιενεργο νεφος ανετα μπορει να ταξιδεψει 2 φορες τον γυρω της γης εξηγει ενας τυπος στο τελος της σελιδας..

Και μαλλον το βλεπω να περναει απο ολους μας..

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=277192&cid=5

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, πάνω κάτω συμφωνούμε.

Θα το ξαναπώ όμως, με τρομάζει που τα επίσημα και τεκμηριωμένα λόγια της επιστημονικής κοινότητας θέτονται εξ ορισμού υπό αμφισβήτηση (δήθεν μέσα εξουσίας) ενώ οι φήμες και θεωρίες του κάθε τυχάρπαστου αποκτούν αξία με το καταπληκτικό "...και αν έχει δίκιο...".  

Λες και ο π.χ. blogger αποκλείεται να έχει προσωπική ατζέντα, είναι καθαρός και αγνός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα, πάνω κάτω συμφωνούμε.

Θα το ξαναπώ όμως, με τρομάζει που τα επίσημα και τεκμηριωμένα λόγια της επιστημονικής κοινότητας θέτονται εξ ορισμού υπό αμφισβήτηση (δήθεν μέσα εξουσίας) ενώ οι φήμες και θεωρίες του κάθε τυχάρπαστου αποκτούν αξία με το καταπληκτικό "...και αν έχει δίκιο...".  

Λες και ο π.χ. blogger αποκλείεται να έχει προσωπική ατζέντα, είναι καθαρός και αγνός.

Προσωπικα εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη σε ενα blogger..παρα σε ενα επιστημονα με ΝBA MVP ABS CSI διπλωματα ...που δουλευει στη Νasa.

Η που το παιζει ανεξαρτητος..με κρατικες επιχορηγησεις.

Εδω χειραγωγουνται κυβερνησεις ολοκληρες...στους επιστημονες θα κολωσουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,δεν αφηνουμε τους τσακωμους η ζημια εχει γινει σε τεραστιο βαθμο..

νομιζω οτι πρεπει να αρχισουμε να λαμβανουμε τα μετρα μας,το ραδιενεργο νεφος ανετα μπορει να ταξιδεψει 2 φορες τον γυρω της γης εξηγει ενας τυπος στο τελος της σελιδας..

Και μαλλον το βλεπω να περναει απο ολους μας..

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=277192&cid=5

 

 

Μην πανικοβάλλεσαι. ;D

Εδώ έχουμε περάσει Τσέρνομπιλ, που ήταν δίπλα μας. Έχουμε κάνει και αντισώματα. ;D

Οι Γιαπωνέζοι όμως τον ήπιανε κανονικά οι καψεροί. Βράστα. :-X

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πανικοβάλλεσαι. ;D

Εδώ έχουμε περάσει Τσέρνομπιλ, που ήταν δίπλα μας. Έχουμε κάνει και αντισώματα. ;D

 

 

η ραδιενεργεια δεν εχει ιαση man..ειναι καταρα..  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου