Προς το περιεχόμενο

Θεωρίες... για το τι συμβαίνει στην Ιαπωνία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@bloody_sunday

 

Στο site που λίνκαρες λέει:

 

Please note: Simulated forecasts only account for single release events, not a combination of all radioactive releases

 

όπως επίσης αναφέρει ότι:

 

On the other hand, an explosion has occurred in the reactor Daiichi-2 last night at 2110 GMT. Given the paucity of information on this, we are not able to produce a useful simulation of the event.

 

και προσθέτω εγώ: και που είσαι ακόμα ?

 

Αυτά γιατί δεν τα αναφέρεις??

 

Και αν θυμάμαι καλά, που δεν παίρνω και όρκο, στο περιστατικό του Τσέρνομπιλ, μας έλεγαν τις πρώτες ημέρες, πως δεν διατρέχουμε κανένα κίνδυνο.

Στην πορεία βγήκε πως φάγαμε και τα ραδιενεργά κηπευτικά μας και πως τουλάχιστον η βόρεια Ελλάδα έφαγε και μερικές τοξικές βροχούλες.

Που θέλω να καταλήξω ?

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι και να κάνει δεκατέσσερις κύκλους γύρω από την γη το νέφος αυτό, θα σε ενημερώσουνε ??

Και κάπου, που δεν το βρίσκω τώρα, ένας δικός μας επιστήμονας δήλωσε πως, ίσως δεν ενημερώνουν ακριβώς τον Ιαπωνικό λαό, οι κυβερνώντες του, για να μην δημιουργηθεί πανικός.

Και τέλος πάντων, ανάλυσέ μας αυτό:

 

...........να λάβουν υπόψη άπειρους παράγοντες και δεν το κάνουν πάντοτε καλά (για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης - αν θες θα σου πω)

 

και λίγο σύντομα εάν θες, γιατί θα αρχίσω να πιστεύω πως παριστάνεις τον copy-paste ειδικό.

Και δεσμεύομαι να σου ζητήσω συγνώμη, εάν απαντήσεις επαρκώς, αμέσως.

 

 

Από άποψη σύνταξης τώρα, αυτή η πρόταση:

β. οι συνθήκες είναι εξαιρετικά απρόβλεπτες αλλά σίγουρα όχι ανύπαρκτες, επιτρέποντας μια ανενόχλητη παρέλαση του νέφους "δυο και τρεις φορές γύρω απ'τη γη".

σημαίνει ότι, είναι δυνατή η ανενόχλητη παρέλαση.

Το σωστό θα ήταν, μετά το ανύπαρκτες : ''ούτως ώστε να επιτρέψουν'', ή πιο απλά, ''για να επιτρέψουν''.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 308
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αλλος ενας που μπερδευει την Κινα με την Ιαπωνια...(δε βαριεσαι ρε αδερφε..ολοι...κιτρινοι ειναι.... ::))

 

(νομιζω οτι το 99% των Ελληνων πιστευουν οτι το Τοκυο ειναι στην ....Κινα... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D όντως δε μπορώ να τους 3εχωρίσω οπτικά!!!!! ...αλλά στοιχειώδη γεωγραφία 3έρω κ ελπίζω να έχουμε καλά νέα πολύ σύντομα.

 

 

(το πληκτρολόγιό μου δε γράφει το γράμμα 3ι)  ;D ;D ;D

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι σοβαρα αλλα υπο ελεγχο.

 

αυτο που εχει κανει τον κοσμο να ανατριχιασει ειναι η αυτοθυσια των 50 εργαζομενων που εχουν μεινει στο εργοστασιο (ολοι εθελοντες).

 

αυτοι οι ανθρωποι ΞΕΡΟΥΝ οτι θα ΠΕΘΑΝΟΥΝ σιγουρα (τους εχουν δωσει στολες αλλα βεβαια τι να σου κανουν οι στολες οταν εισαι...αγκαλια με τον αντιδραστηρα....) και ομως συνεχιζουν να προσπαθουν να περιορισουν τον κινδυνο,ειδα ενα ρεπορταζ στο CNN χθες οπου μια αμερικανα (προεδρος νομιζω της επιτροπης πυρηνικης ασφαλειας) ελεγε οτι ποτε στη ζωη της δεν εχει δει τετοιον ηρωισμο και οτι κατα τη γνωμη της ΟΛΟΙ τους θα ειναι νεκροι μεχρι το τελος του χρονου.

 

 

αυτοι ομως εκει...δεν φευγουν με την καμμια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να υιοθετείς απόψεις από blogger είναι σαν να ψωνίζεις εσώρουχα από τον κουρέα. Μόνο τα δικά του φορεμένα έχει να σου δώσει.  ;)

Κρατατε οτι σας βολευει...[Οπως παντα}

Η γιαγια μου ελεγε το εξης ρητο

Απο χαζο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια.

Το να με βαλεις να σου παραθεσω ποσες φορες στην ιστορια...επιστημονες παραποιησαν η εκρυψαν την αληθεια...για το"καλο"μας...η για το καλο της τσεπης του κρατους..σου ζητω συγνωμη ,..δεν εχω τοσο ελευθερο χρονο. Ψαξε μονος σου..

Ενδεικτικα ομως διαβασε για Γιουγκοσλαβια..και κατι απεμπλουτισμενα ουρανια...Βιετναμ...και κατι αεροψεκασμους..κλπ κλπ

Παραμενω σκεπτικος...μιας και κανεις δεν με εχει πεισει για τιποτα.

Ατεκμηριωτο debate...με σημαια το κλασσικο...ΕΓΩ TA ΞΕΡΩ GIATI DIAVAZO THE TIMES!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοι ομως εκει...δεν φευγουν με την καμμια.....

Τιμή σ’ εκείνους όπου στην ζωή των

ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.

Ποτέ από το χρέος μη κινούντες·

........

Και περισσότερη τιμή τούς πρέπει

όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν)

πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος,

κ’ οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατατε οτι σας βολευει...[Οπως παντα}

Η γιαγια μου ελεγε το εξης ρητο

Απο χαζο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια.

Το να με βαλεις να σου παραθεσω ποσες φορες στην ιστορια...επιστημονες παραποιησαν η εκρυψαν την αληθεια...για το"καλο"μας...η για το καλο της τσεπης του κρατους..σου ζητω συγνωμη ,..δεν εχω τοσο ελευθερο χρονο. Ψαξε μονος σου..

Ενδεικτικα ομως διαβασε για Γιουγκοσλαβια..και κατι απεμπλουτισμενα ουρανια...Βιετναμ...και κατι αεροψεκασμους..κλπ κλπ

Παραμενω σκεπτικος...μιας και κανεις δεν με εχει πεισει για τιποτα.

Ατεκμηριωτο debate...με σημαια το κλασσικο...ΕΓΩ TA ΞΕΡΩ GIATI DIAVAZO THE TIMES!!

 

Αχ,αχ,αχ. Πάμε....

1) "Κρατατε οτι σας βολευει..." που ακριβώς το είδες αυτό; Για πες.

 

2) Το ότι οι επιστήμονες παραποιησαν ή εκρυψαν την αληθεια στο παρελθόν (ποιός είπε ότι είναι άγιοι?) πάει να πεί ότι αυτομάτως πρέπει να τους βάλουμε όλους στην μπούκα του κανονιού; Ξέρεις γιατί έχεις μάθει πότε οι επιστήμονες κρύβουν την αλήθεια, ειλικρινά ξέρεις; Γιατί τα αποτελέσματα των ερευνών τους διατείθονται σε δημόσια διαβούλευση και κρίση. Υπάρχουν άνθρωποι που τους ελέγχουν γι' αυτά που λένε στα πλαίσια του επιστημονικού συστήματος αξιολόγησης.

 

Ξέρεις γιατί γίνεται αυτό; Ξέρεις γιατί υπάρχει αυτός ο "μαζοχισμός"; Γιατί αν κρατάς κάτι για τον εαυτό σου ποτέ δεν θα έισαι σίγουρος (όσο σίγουρος μπορείς να είσαι) ότι είσαι σωστός. Ένα μυαλό είναι χειρότερο από πολλά. Απ' την άλλη οι bloggers είναι πάντα σωστοί αφού 1) σιγά μην χαλάσει κάποιος σοβαρός επιστήμονας χρόνο για να αποδείξει τα λάθη, 2) ακόμα και αν κάποιος πει "Ρε μεγάλε τι μαλ..... λές;" δεδομένου οτι ο blogger δεν ανήκει σε κάποια κοινότητα με μηχανισμούς αξιολόγησης, μπορεί κάλλιστα να πεί "Τι μαλ..... λές εσύ". Προστατεύεται απ' την ελευθερία λόγου (και καλά κάνει)

 

3) "Απο χαζο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια." Εσύ όταν θες συμβουλές από κάποιον ειδικό για το οποιοδήποτε θέμα, πας στο τρελοκομείο ή σε ένα νηπιαγωγείο;

 

4) Είναι προφανές οτι βρίσκεσαι σε σύγχυση.Από που κι ως που η απόκρυψη ενός ιστορικού γεγονότος έχει σχέση με την επιστήμη; Επειδή κάποιοι σου απέκρυψαν την ιστορική αλήθεια πάει να πεί ότι οι άνθρωποι των θετικών επιστημών είναι διεφθαρμένοι; Και ποιός σου είπε ότι οι επιστήμονες είναι υποχρεωμένοι να βγαίνουν στο γυαλί και να σου εξηγούν τους μηχανισμούς των γεγονότων. Δουλειά τους είναι να τα ερευνούν και αν θέλεις τα αποτελέσματα τα βρίσκεις εσύ μόνος σου ή τα media δίνουν βήμα στον επιστήμονα και τον οργανισμό στον οποίο ανήκει. Μην μου πείς ότι μπέρδεψες και τα media με την επιστήμη;

 

5) Ποιός σου είπε οτι οι επιστήμονες είναι υποχρεωμένοι να σε πείσουν για το οτιδήποτε; Δεν είναι πολιτές τάπερ. Έχεις ποτέ αναλογιστεί πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώσεις για να κατανοήσεις έναν επιστημονικό χώρο ώστε να μπορείς να πείς "Έχει δίκιο ο νέρντουλας"; Λες ο άλλος να προσπαθεί να σου εξηγήσει;

 

6) Δεν είσαι και τόσο σκεπτικός οσο νομίζεις. Τους bloggers τους εμπιστεύσαι. Τι σκεπτικισμός είναι αυτός.

 

7) Είναι προφανές οτι βρίσκεσαι σε σύγχυση, δίς. Έχεις μπερδέψει την παρουσίαση δεδομένων (που αν θέλεις έλεγξέ τα) με την παρουσίαση επιστημονικής θεωρίας. Το ίδιο είναι να σου πω "Η θερμοκρασία είναι 10 Κ" με το "Η θερμοκρασία είναι 10 Κ σύμφωνα με τον εξής μηχανισμό";

 

Πως κατάφερες να έχεις τόσες λογικές τρύπες σε δέκα γραμμές, πρέπει να είναι επιστήμη.

 

Επειδή πολλοί, νομίζω, σε αυτό το φόρουμ έχουν αφιερώσει την ζωή τους σε κάποιο επιστημονικό χώρο (εμού συμπεριλαμβανομένου), τους προσβάλεις απεριόριστα. Προφανώς είμαστε μαλάκ...

 

Κάτι τελευταίο. Οι επιστήμονες δεν είναι ποτέ, το ξαναλέω ΠΟΤΕ, σίγουροι γι' αυτά που λένε. Τους θέλουμε άσπρο/μαύρο, on/off αλλά σου έχω νέα. Αυτό δεν γίνεται, απλά. Αυτή η δραστηριότητα που έχει προχωρήσει την ανθρωπότητα τόσο πολύ (σκέψου το αυτό την επόμενη φορά που θα ανοίξεις την βρύση, θα μιλήσεις στο κινητό, θα οδηγήσεις την μηχανή σου, θα......) παίζει πάντα και εξ ορισμού με την πιθανότητα του λάθους.

 

Ααα, μην ξεχάσω να σου πω ότι μου κάνει μαθήματα drums ένας μανάβης που γνώρισα. Με έπεισε γιατί μου είπε "Το μαγαζί μου είναι δύο τετράγωνα από μια σχολή κρουστών". Σίγουρα θα ξέρει.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γιαγια μου ελεγε το εξης ρητο

Απο χαζο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια.

 

Από μικρό και από τρελό είναι. Από τον μικρό λόγω της αθωότητάς του και από τρελό γιατί πολύ απλά δε δίνει δεκάρα για το τι θα πουν οι άλλοι.

Δες και στο google ποιο από τα δυο θα σου βγάλει τα περισσότερα results.

 

 

 

O νεος τίτλος είναι πολύ πετυχημένος. Μου φαίνεται ότι όσο δύσκολο είναι να επιτευχθεί ψύξη σε πυρηνικό αντιδραστήρα μετά από κάποιο καταστροφικό φυσικό φαινόμενο, άλλο τόσο δύσκολο ειναι να ψυχθούν τα πληκτρολόγιά μας εδώ σ'αυτό το τόπικ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου