Προς το περιεχόμενο

Μαλλον βλαβη στον ενισχυτη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον...ενα πολυ ωραιο απογευμα που ξεκινησα να παιζω...ειπα να βαλω μια ομορφη βρωμια να βαλω να παιξω και με τον neck και να γουσταρουμε...οταν ομως παιζοντας με τον neck στη λα η στη μι χορδη και ειδικα στο 12-14 ταστο και με neck που ο ηχος ειναι αρκετα "μουντος" ο ενισχυτης κανει ενα χρχρχρ και παπαλα ο ηχος... για να επιστρεψει ο ηχος, η τον κλεινω και τον ξανανοιγω η πρεπει να ανεβασω την ενταση τερμα και αμεσως να την ξανακατεβασω γιατι παιρνει αποτομα μπρος η να τον χτηπησω μια καλη απο πανω με το χερι...

Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι???? ???

 

Υ.Γ. Υποψην αυτo δεν το κανει οταν οι νοτες που παιζω ειναι πριμαριστες.

 

Fact:Δεν φταιει η κιθαρα.    :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωτη φαση μου μυριζει ποτενσιομετρο, αλλα εδω

 

Υποψην αυτo δεν το κανει οταν οι νοτες που παιζω ειναι πριμαριστες

 

καπως μου τα χαλασες. Για ποιον ενισχυτη μιλαμε?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρικά και χωρίς να γνωρίζω περί ηλεκρολογικών ,αυτό μου κάνει για κάποιο είδος συντονισμού στα μπάσσα που δημιουργεί θέμα σε κάποια χαλασμένη επαφή ,που επανέρχεται με τη σφαλιάρα .

Μη με πάρετε στις σφαλιάρες οι ειδικοί  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμα..

 

Ταραχθηκα χθες γιατι καθως επαιζα καρφι στον ενισχυτη μου(μπασσο), αρχησε να κανει καπως σαν να χανεται το σημα και επαιζε πολυ χαμηλά. Υποψιαζομαι εγω οτι θα ηταν η μπαταρια απο το μπασσο. Βαζω το p-bass πανω που ειναι passive και αρχιζει παλι τα ιδια. Αλλαζω καλοδια και παλι τα ιδια. Μια επαιζε πολυ χαμηλα, μια ανεβαινε στο κανονικο.

Να σημειωσω οτι το gain ποτ κανει χρατς χρουτς οταν το ανεβαζω-κατεβαζω.

Τι λετε να γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμα..

 

Ταραχθηκα χθες γιατι καθως επαιζα καρφι στον ενισχυτη μου(μπασσο), αρχησε να κανει καπως σαν να χανεται το σημα και επαιζε πολυ χαμηλά. Υποψιαζομαι εγω οτι θα ηταν η μπαταρια απο το μπασσο. Βαζω το p-bass πανω που ειναι passive και αρχιζει παλι τα ιδια. Αλλαζω καλοδια και παλι τα ιδια. Μια επαιζε πολυ χαμηλα, μια ανεβαινε στο κανονικο.

Να σημειωσω οτι το gain ποτ κανει χρατς χρουτς οταν το ανεβαζω-κατεβαζω.

Τι λετε να γινεται?

 

Γενικά για τους ενισχυτές που παρουσιάζουν τέτοια φαινόμενα, τα πρώτα πραγματάκια που μπορεί να κάνει κάποιος είναι:

α) ξεσκόνισμα του ενισχυτή εξωτερικά κι εσωτερικά και καλό φύσημα της σκόνης από τις πλακέτες και ποτενσιόμετρα με ηλ. σκούπα ή σπρέυ αέρα.

β) ψέκασμα των jack/βυσμάτων και ποτενσιόμετρων με contact cleaner spray

γ) κατόπιν, γυρίζουμε από το min έως το max όλα τα ποτενσιόμετρα πολλές φορές και γρήγορα.

 

(ΠΑΝΤΑ βγάζουμε την πρίζα και βαζουμε τον ενισχυτή στο on για λίγο ώστε να ξεφορτίσει πρώτα, ε!)

 

coctact cleaner:

http://ecx.images-amazon.com/images/I/41C7H1PR6sL.jpg

 

Παράλληλα: κάνουμε "διάγνωση"

Τσεκάρουμε τα ηλεκτρονικά στοιχεία(τρανζίστορ, αντιστάσεις...) και παρατηρούμε μήπως κάποια είναι καμμένα(καπνισμένα/καρβουνισμένα),

ελέγχουμε τις επαφές των ακροδεκτών για χαλαρότητα,

τα καλώδια αν έχουν λιώσει ή ξεκολλήσει,

τις κολλήσεις αν δεν "πατάνε" στην πλακέτα.

Επίσης, τα ελάσματα-επαφές των θηλυκών jack του ενισχυτή χαλαρώνουν με τη χρήση και μπορεί να θέλουν ελάχιστο λύγισμα προς τα μέσα για να πατάνε καλά στο tip/μύτη του καλωδίου.

Tα ελάσματα φαίνονται παρακάτω (ως "Τ", "R"):

http://music.columbia.edu/~douglas/pc1600mod/jack.plug.TRS.jpg

 

Αν δεν ανάβει καθόλου ο amp ή κάποιο τμήμα του ενισχυτή, τσεκάρουμε και τις ασφάλειες που έχει μέσα αν είναι καμμένες.

 

Αν ξέρουμε λίγο από ηλεκτρονικά(ή το ψάξουμε καλά) κι έχουμε ένα πολύμετρο, κολλητήρι και κόλληση, το 80% των προβλημάτων διορθώνονται ανετα, ιδιαίτερα σε solid state ενισχυτές.

 

Υλικά υπάρχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων(Φανός, Ραδιο Καλλιθέα, Ραδιο Κατουμά κλπ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τον ανοιξα! μιλαμε για solid state παντα...

ειχα το πολυμετρο μου...ειχα τον μεγενθυτικο φακο με ενσωματομενο φωτακι (οχι οτι κι οτι...) :P και φυσικα την μικρη μου εμπειρια απο ηλεκτρονικα και πλακετες...

 

Τελικα το αποτελεσμα ειναι καλο...Θα χρειαστει να τον παω σιγουρα σε μαστορα... :)

μιας και χωρις να κανω τιποτα οταν τον συνδεσα για να τον ξαναδοκιμασω μπας και φτιαχτηκε μονος του... :p αντι να μου κανει το προβλημα που εκανε, τωρα μου βγαζει ενα συνεχες δυνατο φυσημα...

(σαν τις παλιες τηλεορασεις που οταν δεν πιανανε καναλι, μαζι με τα χιονια που εβλεπες ακουγες και εναν ηχο)

 

Και τωρα η απορια...

υπαρχει καποιος εδω που αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις,να τον δει? να μου πει κοστος και αν ειναι να φτιαχτει???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην ιστοσελίδα τους δεν αναφέρει κάτι γιά το ποιός είναι ο εισαγωγέας στην Ελλάδα.

Γιατί δεν ρωτάς το κατάστημα απ'όπου τον αγόρασες, λογικά αυτοί θα ξέρουν και ποιό είναι το service στην Ελλάδα.

 

http://www.hughes-and-kettner.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου