Προς το περιεχόμενο

Fender stratocaster Relic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση σχετική,

από μικρός γούσταρα π.χ. την πεπαλαιωμένη κιθάρα του Rory Gallagher, και αναρωτιόμουν σαν νέος κάτοχος μιας Aria, made in Japan (εν έτει 1984), πότε η δικιά μου κιθάρα θα γίνει έτσι.

Πέρασαν 27 χρόνια, και η κιθάρα είναι ακόμα σχεδόν σαν καινούργια.

Εν ολίγοις δεν μπορώ να φανταστώ πως μια κιθάρα μπορεί να καταντήσει έτσι ...

 

Δεν θα έδινα ούτε ευρώ για τέτοιο όργανο... αλλά σέβομαι οτι υπάρχει κόσμος που το γουστάρει...

 

Από την άλλη, η παλαίωση σημαίνει ιστορία, σημαίνει μνήμες... Τι αξία μπορεί να έχει ένα όργανο όταν η παλαίωση γίνεται τεχνητά?

 

Είναι σαν να είσαι με μια κοπελιά που φαίνεται/ντύνεται σαν γριά,και να γουστάρεις και καλά οτι έχεις γυναίκα με ιστορία, αλλά με την οποία δεν μοιράζεσαι καμία ιστορία, δεν έχετε ζήσει μαζί τίποτα.

Καμια σχέση η παρομοίωση σου, αν και ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους για να προτιμάει κάτι οι κιθάρες με τεχνητή παλαίωση δίνουν συγκεκριμμένη "αίσθηση" στο παίξιμο. Ότι ακριβως σημαίνει και ο "ζωντανός" ήχος, αυτός που για τις ατέλειες του είναι ευχάριστος στο αυτί μας σε αντίθεση με τον τέλειο σε ακρίβεια συνθετικό. Η όπως οι λάμπες του ενισχυτή που χρωματίζουν τον ήχο, έτσι και τα χρέπια χρωματίζουν την αίσθηση στο παίξιμο. Φυσικά θα πρέπει να παίξεις με ένα τέτοιο όργανο για να αποφασίσεις αν σου αρέσει η σε απωθεί η αίσθηση που δίνει. Είναι απόλυτα λογικό να μην αρέσει σε πολλούς η λογική της τεχνητής παλαίωσης.

 

Λες δεν θα έδινες ούτε ευρώ για τέτοιο όργανο απλά επειδή το θεωρείς dummy, δήθεν, ψεύτικο.

Αλλά για μένα ο σωστός τρόπος για να κρίνεις ένα τέτοιο όργανο είναι η εξής. Μη σκέφτεσαι τίποτα, κλείσε τα μάτια και το μυαλό, πάρε ένα καινούργιο γυαλιστερό και ένα ρελικ και παίξε για πολύ ώρα και με τα δυό αλλάζοντας τα.

Και τότε θα ξέρεις αν αξίζει και αν θα έδινες λεφτά για κάτι τέτοιο.    

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@panix

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. ;)

Αν και περί ορέξεως...........

@tasosbull

Αν και πολύ νέος στον χώρο της κιθάρας και σίγουρα όχι ειδικός επί του ήχου, εάν ο λόγος της τεχνητής παλαίωσης είναι άλλος από αισθητικός, τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε.

Αν κάνω λάθος πολύ θα ήθελα να διαφωτιστώ επί του θέματος από κάποιους που δηλώνουν ειδικοί .

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panix

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. ;)

Αν και περί ορέξεως...........

@tasosbull

Αν και πολύ νέος στον χώρο της κιθάρας και σίγουρα όχι ειδικός επί του ήχου, εάν ο λόγος της τεχνητής παλαίωσης είναι άλλος από αισθητικός, τότε μάλλον στραβά αρμενίζουμε.

Αν κάνω λάθος πολύ θα ήθελα να διαφωτιστώ επί του θέματος από κάποιους που δηλώνουν ειδικοί .

Δεν δηλώνω "ειδικός" αν και είμαι 47 και παίζω απ τα 14. Είμαι ερασιτέχνης μουσικός και εκφράζω σαφέστατα την ερασιτεχνική μου άποψη.

Ο λόγος που εκφράζω την άποψη μου είναι εννοείται "μη αισθητικός", άρα αν αρμενίζεις στην αισθητική πλευρά του ζητήματος αρμενίζεις στραβά.

Οι ρελικ κιθάρες δίνουν συγκεκριμμένη αίσθηση στο παίξιμο(δεν μιλάω για αισθητική αλλά για αίσθηση στο πάιξιμο, άρα και αντίστοιχη έμπνευση που προκύπτει απ αυτή την αίσθηση) που η σου αρέσει η δεν σου αρέσει. Όποιος δεν έχει δοκιμάσει αυτή την αίσθηση καλά θα κάνει να την δοκιμάσει και μετά να εκφράσει την άποψή του.

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο υπάρχει ιδεολογική αντίθεση με την λογική ρελικ είναι σεβαστή για μένα αλλά δεν έχει θέση αυτή η λογική στην ουσιαστική "μουσική" κριτική ενός όργανου.

Είναι σαν να απορρίπτεις την πιθανότητα ύπαρξης "καλού εβραίου" επειδή είσαι ιδεολογικά αντισημίτης, σαφέστατα για μένα βλακοειδέστατη τοποθέτηση.

Δοκιμάστε και μετά πάρτε θέση με πραγματικά στοιχεία.

Υπάρχουν δείγματα εκεί έξω που μπορούν με τη 'υπαρξη τους να δικαιώσουν η να αμφισβητίσουν την παραγωγή τέτοιας λογικής οργάνων. Τι νόημα έχει η κριτική της φιλοσοφίας όταν έχουμε χειροπιαστά δείγματα οργάνων για να παίξουμε και να κρίνουμε;

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχέση η παρομοίωση σου, αν και ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους για να προτιμάει κάτι οι κιθάρες με τεχνητή παλαίωση δίνουν συγκεκριμμένη "αίσθηση" στο παίξιμο. Ότι ακριβως σημαίνει και ο "ζωντανός" ήχος, αυτός που για τις ατέλειες του είναι ευχάριστος στο αυτί μας σε αντίθεση με τον τέλειο σε ακρίβεια συνθετικό. Η όπως οι λάμπες του ενισχυτή που χρωματίζουν τον ήχο, έτσι και τα χρέπια χρωματίζουν την αίσθηση στο παίξιμο. Φυσικά θα πρέπει να παίξεις με ένα τέτοιο όργανο για να αποφασίσεις αν σου αρέσει η σε απωθεί η αίσθηση που δίνει. Είναι απόλυτα λογικό να μην αρέσει σε πολλούς η λογική της τεχνητής παλαίωσης.

Λες δεν θα έδινες ούτε ευρώ για τέτοιο όργανο απλά επειδή το θεωρείς dummy, δήθεν, ψεύτικο.

Αλλά για μένα ο σωστός τρόπος για να κρίνεις ένα τέτοιο όργανο είναι η εξής. Μη σκέφτεσαι τίποτα, κλείσε τα μάτια και το μυαλό, πάρε ένα καινούργιο γυαλιστερό και ένα ρελικ και παίξε για πολύ ώρα και με τα δυό αλλάζοντας τα.

Και τότε θα ξέρεις αν αξίζει και αν θα έδινες λεφτά για κάτι τέτοιο.    

 

Αποφεύγω να παίρνω μέρος σε τεχνικές συζητήσεις, για να μην ολισθαίνω σε ατοπήματα, όπως αυτά που κατά την γνώμη μου, σου τονίζω στα bold.

Στο επόμενό σου ποστ λες: Ο λόγος που εκφράζω την άποψη μου είναι εννοείται "μη αισθητικός"              και

Οι ρελικ κιθάρες δίνουν συγκεκριμμένη αίσθηση στο παίξιμο(δεν μιλάω για αισθητική αλλά για αίσθηση στο πάιξιμο, άρα και αντίστοιχη έμπνευση που προκύπτει απ αυτή την αίσθηση) που η σου αρέσει η δεν σου αρέσει.

Εάν αυτά δεν είναι αισθητικοί λόγοι και δεν απορρέουν από αυτούς (χωρίς να τονίζω την προφανή αντίφαση στις δύο προτάσεις), τότε νίπτω τας χείρας μου.

Όσο για την λογική της υπάρξεως relic κιθάρων, εννοείτε πως είναι θέμα γούστου και ζήτησης.

Το είπα σαφώς και στο σχόλιό μου προς τον panix.

 

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγω να παίρνω μέρος σε τεχνικές συζητήσεις, για να μην ολισθαίνω σε ατοπήματα, όπως αυτά που κατά την γνώμη μου, σου τονίζω στα bold.

Στο επόμενό σου ποστ λες: Ο λόγος που εκφράζω την άποψη μου είναι εννοείται "μη αισθητικός"              και

Οι ρελικ κιθάρες δίνουν συγκεκριμμένη αίσθηση στο παίξιμο(δεν μιλάω για αισθητική αλλά για αίσθηση στο πάιξιμο, άρα και αντίστοιχη έμπνευση που προκύπτει απ αυτή την αίσθηση) που η σου αρέσει η δεν σου αρέσει.

Εάν αυτά δεν είναι αισθητικοί λόγοι και δεν απορρέουν από αυτούς (χωρίς να τονίζω την προφανή αντίφαση στις δύο προτάσεις), τότε νίπτω τας χείρας μου.

Όσο για την λογική της υπάρξεως relic κιθάρων, εννοείτε πως είναι θέμα γούστου και ζήτησης.

Το είπα σαφώς και στο σχόλιό μου προς τον panix.

 

 

 

Νόμιζα πως είναι περιττή η επεξήγηση μεταξύ του αισθητικού και της αίσθησης στο παίξιμο. Η αισθητική αφορά θέματα εμφάνισης, μου αρέσει, είναι όμορφη, είναι σέξυ, έχει καμπύλες κλπ.

Η αίσθηση στο πάιξιμο είναι εντελώς διαφορερτικό πράγμα, Ενα μπράτσο αλοιμένο με πολυεστέρα είναι αισθητικά γ@μάτο, γυαλιστερό κλπ αλλά η παιχτική του αίσθηση είναι γ@μα τα. Δεν γλυστράει κλπ. Η αίσθηση στο παίξιμο θα σε κάνει να παίξεις περισσότερες ώρες, μπορεί και να σου προσδιορίσει σε ένα βαθμό και το στυλ παιξίματος σου. Η αισθητική απ την άλλη πλευρά αφορά μόνο πόσο ωραίος θα είσαι σε καθρέπτη και στις φωτογραφίες.

Η ρελικ κιθάρα έχει ιδιόρυθμη αίσθηση στο παίξιμο, για παράδειγμα βάζοντας το δάχτυλο στο πεμπτο η στο έκτο η στο δέκατο τάστο νοιώθεις διαφορές μεταξυ των, η (τεχνητή φθορά δημιουργεί αίσθηση στο παίξιμο).

Γι αυτό σου λέω, αν θέλεις να αποφανθείς αν σου αρέαει το ρελικ όργανο η όχι θα το παίξεις και μετά θα αποφασίσεις.

Πριν λιγο καιρό χρειάστηκε να αγοράσω μια στρατ, έκανα την έρευνα μου, έπαιξα με τις μεν και τις δε και κατέληξα πως μου άρεσε ένα συγκεκριμμένο ρελικ μοντέλο περισσότερο απ τις άλλες και το αγόρασα. Και σε πληροφορώ πως έκανα παραχωρηση στο θέμα της αισθητικής γιατί ούτε το χρώμα της μου άρεσε ιδιαίτερα άλλα ούτε και η ψευτο ρελικ εμφάνιση. Σαν αίσθηση παιξίματος όμως για τα γούστα μου ήταν υπέροχη.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναρωτιόμουν σαν νέος κάτοχος μιας Aria, made in Japan (εν έτει 1984), πότε η δικιά μου κιθάρα θα γίνει έτσι.

 

ποτέ μια και ειναι βαμενη με..... 3 κιλα πολυεστερα που αντεχει ακομα και... πυρινικη εκρηξη... ;D (σε αντιθεση με αυτη του Ρορυ που ηταν απλα περασμενη με ενα χερι νιτρο (και πολυ λεω....)

 

κατα τα αλλα η μοδα του relic (η οποια ξεκινησε οταν ο Keith Richards παρηγγειλε μερικες κιθαρες απο το Fender custom shop για να αντικαταστησει καποια vintage κομματια της συλλογης του τα οποια ηταν πλεον πολυ μεγαλης αξιας ωστε να τα παιρνει στα live  & δεν του αρεσε η εμφανιση τους σε σχεση με τις original) σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι,εμενα μου αρεσει πολυ γιατι δεν ειμαι φαν των γυαλιστερων κιθαρων,σε αλλους οχι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tassosbul

 

είναι σαν να λέμε οτι ένας νέος οδηγός αγώνων rally, θα προτιμήσει ένα impreza χρέπι του 1993, και συν τοις άλλοις τρακαρισμένο, με τις ταχύτητες να γρατσουνάνε επίτηδες (τάστα), και τα διαφορικά να κροταλίζουν (ηλεκτρικά), μηχανή που βαράει πυρράκια (αναιμικοί μαγνήτες vintage που το μόνο που κάνουν δυνατά είναι το hum και buzz) και όλα αυτά για feeling, αντί να προτιμήσει ένα ολοκαίνουργιο WRX STI του 2011 με ηλεκτρονικό έλεγχο 4κίνησης και μοντέρνο engine management, και ένα κάρο άλλες βελτιώσεις...

 

::) ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το καλυτερα σαν...Blue Jean... ;D

 

Καποια τα θελουν κολαριστα και ολοκαινουργια,καποιοι ξεβαμμενα και broken in,το ιδιο πραγμα ισχυει και με τις relic κιθαρες. ;)

 

Συνηθως τις relic κιθαρες τις προτιμουν ανθρωποι που εχουν καποια εμπειρια με παλιες χιλιοπαιγμενες  vintage Fender & θελουν να εχουν μια παραπλησια αισθηση.

 

Προσωπικα μια κιθαρα "τζι-τζι" γυαλιστερη και ολοκαινουργια δεν μου λεει τιποτα για αυτο και παντα ψαχνω μεταχειρισμενες κιθαρες με χαρακτηρα και καποια..."χιλιομετρα".

 

Εξαλλου μη ξεχνας και τον χρυσο κανονα της vintage αγορας οτι δηλ. σπανια μια "τζι-τζι" κιθαρα ειναι και καλη,συνηθως αυτες που ειναι παιγμενες του θανατα ειναι οι καλυτερες (για αυτο αλλωστε και ειναι παιγμενες του θανατα.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tassosbul

 

είναι σαν να λέμε οτι ένας νέος οδηγός αγώνων rally, θα προτιμήσει ένα impreza χρέπι του 1993, και συν τοις άλλοις τρακαρισμένο, με τις ταχύτητες να γρατσουνάνε επίτηδες (τάστα), και τα διαφορικά να κροταλίζουν (ηλεκτρικά), μηχανή που βαράει πυρράκια (αναιμικοί μαγνήτες vintage που το μόνο που κάνουν δυνατά είναι το hum και buzz) και όλα αυτά για feeling, αντί να προτιμήσει ένα ολοκαίνουργιο WRX STI του 2011 με ηλεκτρονικό έλεγχο 4κίνησης και μοντέρνο engine management, και ένα κάρο άλλες βελτιώσεις...

 

::) ::) ::) ::)

 

Καμμια (μα καμμια) σχεση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σαν να λέμε οτι ένας νέος οδηγός αγώνων rally, θα προτιμήσει ένα impreza χρέπι του 1993, και συν τοις άλλοις τρακαρισμένο, με τις ταχύτητες να γρατσουνάνε επίτηδες (τάστα), και τα διαφορικά να κροταλίζουν (ηλεκτρικά), μηχανή που βαράει πυρράκια (αναιμικοί μαγνήτες vintage που το μόνο που κάνουν δυνατά είναι το hum και buzz) και όλα αυτά για feeling, αντί να προτιμήσει ένα ολοκαίνουργιο WRX STI του 2011 με ηλεκτρονικό έλεγχο 4κίνησης και μοντέρνο engine management, και ένα κάρο άλλες βελτιώσεις...

 

::) ::) ::) ::)

 

Για να το καταλάβεις και στη γλώσσα σου ...

Εσύ ποιο θα προτιμούσες να έχεις στο γκαράζ σου ??

3215217537_946e689460.jpg

 

ή

 

PA600632.jpg

 

Αν διαλέγεις το δεύτερο πάω πάσο  ::)

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου