Προς το περιεχόμενο

Gibson LP+distortion pedal??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες ειχα παρατησει την κιθαρα την ηλεκτρικη για καποια χρονια ως ασχολια αλλα δολυεα συνεχεια σε live ειτε ακουστικα ειτε full band ως τραγουδιστης.

Θελω να παρω μια LP και ενα καλο distortion pedal.ενιχυτη επισης ψανχω αν και εχω υποψην εναν vox valvetronics 50W.Γουσταρω rock kai hard rock ηχους μεχρι απλες μορφες μεταλ.

 

τι προτεινε για πεταλι και απο κιθαρα εχω διλλημα αναμεσα σε αυτες

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_fb.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_deluxe_60_hcs.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_lespaul_studio99.htm

 

επισης εχω ακουσει το satch της vox και μου αρεσε.εχει ακουσει κανενας το mxr custom78 badass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα φίλε Αδάμο

 

Από τις τρεις studio που παρέθεσες, η πρώτη και η τρίτη είναι στην ουσία ίδιες. Η διαφορά τους με την δεύτερη (που είναι η studio deluxe) είναι

 

-οι μαγνήτες οι οποίοι σπλιτάρουν (δηλαδή έχεις την δυνατότητα τον διπλό μαγνήτη να τον κάνεις να ακούγεται ''περίπου'' και σαν μονός)

-τα κλειδιά Grover που είναι κορυφαία

-το ''καπάκι'' είναι ανώτερης ποιότητας maple, όπως τον gibson lp standard (γι αυτό δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ότι έτσι είναι, εκτός αν τις μπερδεύω με τις studio plus)

-και το σημαντικότερο : το μανίκι (60's profile) είναι λεπτότερο από αυτό των κανονικών lp studio (50's neck profile), αρα καλό θα ήταν να τις πιάσεις και τις 2 κιθάρες και να δεις πιο neck profile βολεύει περισσότερο εσένα  ;)

 

Με λίγα λόγια η deluxe ''standar-ίζει'' πιο πολύ από τις κανονικές studio.

 

Φυσικά και οι μαγνήτες της κανονικής studio κάνουν για το στυλ που θες να παίξεις.

 

Αν τελικά όμως ρε φίλε πάρεις την studio deluxe, μην την πάρεις σε αυτό το ''faded'' χρώμα, πάρε ΑΥΤΗΝ να 'ουμ να'σαι πρώτη μούρη στο καβούρι  ;)  ;)

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Gibson-LP-Studio-Deluxe-60-s-Neck-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0020227-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

Εγώ έχω αυτήν:

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_sb_ch.htm

 

Που αν κ δεν το λέει έχει και coil tap και 60's profile μανίκι και είμαι υπερευχαριστημένος. (Για περισσότερα στο www.gibson.com  :P) .

 

Για τους δύο παραπάνω λόγους και για τους "καλύτερους" μαγνήτες (τους έχω ακούσει για λίγο σε μια standard ενώς φίλου) θα επέλεγα την deluxe.

 

Και θα συμφωνήσω και στον φιλο απο πάνω για το χρώμα...της παέι πιο πολύ Vintage Sunburst.

 

Για distortion πεταλάκι δεν έχω μεγαλη εμπειρία...έχω ένα rocktron rampage που για τα τα στύλ που θέλεις κάνει αλλά εμένα τελικά δεν με ενθουσίασε μιας και ήθελα πιο fat και fuzzy ήχο. (Αν σε ενδιαφερει να το ακούσεις στείλε pm)

 

Αλλα νομίζω με λίγη αναζήτηση θα βρείς άπειρα thread για distortion πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Αδάμο

 

Από τις τρεις studio που παρέθεσες, η πρώτη και η τρίτη είναι στην ουσία ίδιες. Η διαφορά τους με την δεύτερη (που είναι η studio deluxe) είναι

 

-οι μαγνήτες οι οποίοι σπλιτάρουν (δηλαδή έχεις την δυνατότητα τον διπλό μαγνήτη να τον κάνεις να ακούγεται ''περίπου'' και σαν μονός)

-τα κλειδιά Grover που είναι κορυφαία

-το ''καπάκι'' είναι ανώτερης ποιότητας maple, όπως τον gibson lp standard (γι αυτό δεν παίρνω όρκο αλλά νομίζω ότι έτσι είναι, εκτός αν τις μπερδεύω με τις studio plus)

-και το σημαντικότερο : το μανίκι (60's profile) είναι λεπτότερο από αυτό των κανονικών lp studio (50's neck profile), αρα καλό θα ήταν να τις πιάσεις και τις 2 κιθάρες και να δεις πιο neck profile βολεύει περισσότερο εσένα  ;)

 

Με λίγα λόγια η deluxe ''standar-ίζει'' πιο πολύ από τις κανονικές studio.

 

Φυσικά και οι μαγνήτες της κανονικής studio κάνουν για το στυλ που θες να παίξεις.

 

Αν τελικά όμως ρε φίλε πάρεις την studio deluxe, μην την πάρεις σε αυτό το ''faded'' χρώμα, πάρε ΑΥΤΗΝ να 'ουμ να'σαι πρώτη μούρη στο καβούρι   ;)  ;)

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Gibson-LP-Studio-Deluxe-60-s-Neck-VS-Vintage-Sunburst/art-GIT0020227-000

 

 

 

 

κλειδια τι διαφορα εχουν?επαιξα την deluxe και την μαυρη με τον εβενο σε διαφορετικο χρωμα.το neck δεν ειχε τρελλη διαφορα αν και της deluxe τα σπαγε.το χρωμα που μου στειλες μ αρεσε πολυ καλυτερα.το θεμα εμενα ειναι οτι με προβληματιζει ο ηχος.oi 490-498 ειναι πιο ζεστοι νομιζω απο burstbucker και φοβαμαι μηπως "ξυνει" στον ηχο.και το μονο που με κολλαει ειναι οτι ο εβενος στο χερι ειναι πολυ ωραιος και πιστευω ηχητικα παει πολυ στην les paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειδια τι διαφορα εχουν?

 

Τα Grover κλειδιά είναι πιο ''σκυλιά'' κατα τη γνώμη μου, βέβαια για σταθερό κούρδισμα παίζει πολύ ρόλλο ένα καλό σετ-απ (που οι studio σπάνια έχουν καλό από το εργοστάσιο οπότε αναγκαστηκά με το που την πάρεις θα την κάνεις ένα καλό σετ-άπ πρώτα).

 

επαιξα την deluxe και την μαυρη με τον εβενο σε διαφορετικο χρωμα.το neck δεν ειχε τρελλη διαφορα αν και της deluxe τα σπαγε

 

Δεν έχουν όλες οι studio έβενο ταστιέρα (προσοχή), προφανώς έπαιξες με την άσπρη (που έχω και εγώ αλλά με χρυσό hardware) ή την silverburst (αν δεν κάνω λάθος).

 

το θεμα εμενα ειναι οτι με προβληματιζει ο ηχος.oi 490-498 ειναι πιο ζεστοι νομιζω απο burstbucker και φοβαμαι μηπως "ξυνει" στον ηχο.και το μονο που με κολλαει ειναι οτι ο εβενος στο χερι ειναι πολυ ωραιος και πιστευω ηχητικα παει πολυ στην les paul.

 

Αν σου άρεσε πιο πολύ η ''κανονική'' στούντιο πάρε αυτή. Είναι διαφορετική κιθάρα από την deluxe , όχι καλύτερη ή χειρότερη, απλά η deluxe είναι πιο κοντά στα χαρακτηριστικά (specs) των standard. Γι'αυτό σου πρότεινα να τις δοκιμάσεις, και αφού όπως λες τις έχεις δοκιμάσει πρέπει να ''ζυγίσεις'' ο ίδιος τις παραμέτρους:

 

-αν η έβενος ταστιέρα με βολεύει καλύτερα από την rosewood αλλά η deluxe που έχει rosewood με βολεύει πιο πολύ σαν μπράτσο, ποιά παράμετρος υπερισχύει στο να παίζω πιο άνετα?

 

-οι burstbuckers σπλιτάρουν, αλλά καθαρά σαν διπλοί μαγνήτες, μήπως οι 490-498 είναι πιο κοντά σε αυτό που μου αρέσει?

 

-αν τελικά πάρω την έβενο θα περιοριστώ ώς προς την εμφάνιση σε 1-2 (''φτωχά'') φινιρίσματα, είμαι διατεθιμένος να ''χάσω'' τόσο σε εμφάνιση?

 

Όσον αφορά το ότι ηχητικά σου αρέσει πιο πολύ η έβενος αυτό κατά πολλούς εδώ στο φόρουμ δεν ισχύει (το είδος της ταστιέρας είναι για να βολεύει εμάς στο παίξιμο και δεν έχει επίδραση στον ήχο) άρα μήπως σου άρεσε πιο πολύ ηχητικά αυτή η κιθάρα??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχουν όλες οι studio έβενο ταστιέρα (προσοχή), προφανώς έπαιξες με την άσπρη (που έχω και εγώ αλλά με χρυσό hardware) ή την silverburst (αν δεν κάνω λάθος).

 

 

Μία παρατήρηση:

 

Δυστύχώς η silverburst δεν βγαίνει πια με έβενο ταστίερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρατήρηση:

 

Δυστύχώς η silverburst δεν βγαίνει πια με έβενο ταστίερα....

 

ισχυει..εγω ξερω οτι εχει διαφορα στον ηχο μικρη βεβαια αλλα να μου πεις αμα κοιτας για τοσο μικρη διαοφρα τοτε δεν πρεπει να παρεις studio..:P

οντως την ασπρη επαιξα σε ενα μαγαζι στην αθηνα.οι τιμες που βρηα ειναι ιδιες.κλινω τελικα ομως να παω στην deluxe

και αν δω οτι οι μαγνητες δεν μου κανουν βαζω τους αλλους.εμφανισιακα παντως μου αρεσει τρομερα αυτη που εστειλες (στο παληκαρι παραπανω αναφερομαι..:Ρ).

τι εννοεις οταν λες αυτο για την εμφανιση στον εβενο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α και επισης αν μπορειτε προτεινετε τιποτα για ενισχυτη.ενας φιλος πουλαει τον Vox vt50.συμφερει?

ποιος ενισχυτης θα ταιριαζε καλυτερα σε gibson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρατήρηση:

 

Δυστύχώς η silverburst δεν βγαίνει πια με έβενο ταστίερα....

 

Εxactly... γενικά οι εταιρίες αλλάζουν συνεχώς τα specs σε κιθάρες as they see fit. Π.χ. με ένα γρήγορο search βρήκα και αυτή (που δεν νομίζω να ενδιαφέρει τον φίλο κυρίως λόγω μαγνητών)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_p_90_wb.htm

 

και θα έπαιρνα όρκο ότι στα πιο φθηνά carved mahogany top-faded μοντέλλα δεν υπήρχε κανένα με ebony frtbrd....προφανώς αυξάνουν με τέτοιες μικροαλλαγές την ''επιθυμιτότητα'' των οργάνων για να ''τσιμπάνε'' πελάτες σε όλες τις κλίμακες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως την ασπρη επαιξα σε ενα μαγαζι στην αθηνα.οι τιμες που βρηα ειναι ιδιες.κλινω τελικα ομως να παω στην deluxe

και αν δω οτι οι μαγνητες δεν μου κανουν βαζω τους αλλους.εμφανισιακα παντως μου αρεσει τρομερα αυτη που εστειλες (στο παληκαρι παραπανω αναφερομαι..:Ρ).

τι εννοεις οταν λες αυτο για την εμφανιση στον εβενο?

 

 

Δυστυχώς δεν ξέρω αν θα είσαι τυχερός να βρεις την συγκεκριμένη deluxe στην Ελλάδα, στο musicstore την έχει μόνο ''οn request'' οπότε...βιάσου!  ;D

 

Όσον αφορά αυτό που είπα με την έβενο ως προς την εμφάνιση είναι ακριβώς ότι άντε μόνο να την βρεις σε άσπρη μόνο, μην περιμένεις να βρεις καμμιά studio με έβενο με burst χρώμα όπως την deluxe, μην τα θέλουμε και όλα δικά μας  ;D

 

Αν και η δικιά μου, που ήταν κάτασπρη σαν το πανί, μετά από 15 χρόνια έχει πάρει ένα υπέροχο cream χρώμα, έχει γίνει πολύ vintage μιλάμε... ;D Δεν ξέρω όμως αν το νίτρο που βάζουν στις καινούργιες θα κάνει τόσο καλή ''παλαίωση'' και σε αυτή...γι' αυτό υπάρχουν πιο ειδικοί στο φόρουμ βέβαια  :)

 

Καλoς είναι ο Vox, ελπίζω να σε βοηθήσουν πιο εμπειροι απο μένα στο θέμα ενισχυτή, ποιος ενισχυτής ταιριάζει καλύτερα σε les paul? ο Μarshall. Πεταλάκι? Κάνε μια αναζήτηση. Παω για καφέ  ;D good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου