Προς το περιεχόμενο

Μια χαρά παίζει η κιθάρα, αλλά μόνο στο solo!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Την Δευτέρα πέρασα σ' ένα track μου live clean guitar. Ο τρόπος που το έκανα ήταν μέσω mic 3cm απο τον ενισχυτή. Οι στάθμες όλες super και το take ακουγόταν σχεδόν τέλειο.

Το πρόβλημά μου όμως είναι:

 

α. Ακούγεται super το take σε solo κατάσταση. Στο σύνολο με τα λοιπά instruments ακούγεται λίγο σαν ξένο. Φυσικά έχω χρησιμοποιήσει compressor και reverb και το έχω σε λογική στάθμη (volume) ώστε να ακούγονται τα χαμηλά και να μην ξεφεύγουν τα δυνατά.

β. Επειδή διαπιστώνω (παρόλο του compressor) ότι υπάρχουν αυξομειώσεις σημαντικές σε διάφορα σημεία του track, τί μπορώ να κάνω?

 

Compressor έχω χρησιμοποιήσει ratio 4 με threshold -30. Παράλογο?

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κομπρεσαρει ολο το αρχειο να δεις αν δενει καλυτερα???

επαιξες λιγο με το EQ της κιθαρας???

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω πειράξει καθόλου τα eq της κιθάρας. Δεν έχω ξαναμιξάρει live guitar και δεν θέλω να χάσει καθόλου απο το original.

Να διευκρινίσω ότι όταν λέω "υπάρχουν σημαντικές αυξομειώσεις παρόλο του compresorα" μιλάω για την κιθάρα και όχι για το υπόλοιπο track.

 

Johnny.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το α ειναι κλασσικη περιπτωση. καλως ηρθες στην ηχοληψια :):):)

βαζεις μια φοβερη μεγαλη μποτα με ενα τρομερο λαμπερο μακρυ ταμπουρο και ενα ογκωδες ετσι φοβερο μπασο και μια απιστευτη με sustain και ογκο ηλ κιθαρα και ενα φοβερο και τρομερο και πλουσιο ατμοσφαιρικο pad και οταν πατας Play για να τα ακουσεις ολα μαζι, ακουγεται μια πατατα .....!

 

β. βασικα δε καταλαβα , εισαι σιγουρος οτι η κιθαρα κανει τις αυξομοιωσεις ή το υπολοιπο?

 

για τον κομπρεσορα το 4 ratio δεν ειναι παραλογο.

 

το -30 ομως δε μας λεει τιποτα γιατι δε ξερουμε που "χτυπαει " peak η κιθαρα σου.

αν ας πουμε δεν πηρες καλα gain (δηλαδη τσιμα τσιμα στην δυναμικη περιοχη) και αφησες "αερα" καμια τριανταρια db τοτε το - 30 threshold απλως τρωει τον αερα και δε κομπρεσαρει το σημα.

βεβαια παλι υπαρχει διαφορα στον ηχο , αλλα στην περιπτωση αυτη καλυτερα να εβαζες το ratio οσο μεγαλυτερο μπορουσες ωστε να χρησιμοποιησεις τον κομπρεσσορα κυριως σαν Limiter.

Γενικα διαβασε λιγο σχετικα με τον κομπρεσορα και οτι θες ρωτα . (λογικα ετσι μπουρδουκλωμενα που τα εγραψα δεν εγινα τελειως κατανοητος , ειμαι και απο τσιπουρακια δε μπορουσα καλυτερα....)

 

φυσικα ψαξε με το eq καλυτερα οπως ειπε πριν ο whitenoise / συνηθως ενα λαθος που κανουμε ειναι τα υπερβολικα μπασα στην κιθαρα τα οποια αλληλεπιδρουν ασχημα με το αληθινο μπασο. κοψε βαθμιαια κατα βουληση απο 300 και κατω (με το μαλακο , αλλα αν χρειαστει με το αγριο, μη φοβηθεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κόψε και με ένα high pass την "βρωμιά" στις χαμηλές όχι μόνο στο τρακ της κιθάρας αλλά και στα υπόλοιπα ξεχωριστά.Για να μην υπερβάλεις και στα comp setings κάνε volume automation στα σημεία που παρατηρείς τις αυξομειώσεις..Το comp στην συνολική σου μίξη που σου προτείνει ο white αν το προσέξεις σίγουρα θα βοηθήσει την κιθάρα σου να ενσωματωθεί καλύτερα στο σύνολο..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ουπς...σορρυ boοdy είμαι γέρος και γράφω αργά...με πρόλαβες :lol:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx παιδιά,

 

Θα δοκιμάσω τα eq και ίσως να ανεβάσω λίγο το ratio.

 

Johnny.

 

P.S. Πολλά "ΟΥΠΣ" βλέπω. Μάλλον γέροι θα είστε ή πολλά τσιπουράκια θα πίνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έχω χρησιμοποιήσει compressor και reverb

 

γιατι "φυσικα"?

το reverb σιγουρα δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ,οσο για τον κομπρεσσορα και αυτος δεν ειναι ΠΑΝΤΟΤΕ απαραιτητος.

 

για το eq ΔΙΑΦΩΝΩ καθετα :!: :lol:

ΠΟΤΕ μου δεν κανω eq στις κιθαρες προτιμω να τις ΓΡΑΦΩ σωστα παρα να επεμβαινω με eq στο ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ σημα μου (σχεδον παντα αφαιρει κατι απο τον ηχο της κιθαρας & τον "πλαστικοποιει")

 

ΜΗ γραφεις με κομπρεσσορα,γραψε πρωτα FLAT & δοκιμαζεις τα compressor settings στο ΗΧΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ σημα.

 

τι κιθαρα χρησιμοποιησες & τι ενισχυτη?επαιξες lead η rhythm?

 

τελος,και αυτο ειναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ,πως εχεις ΠΑΝΑΡΕΙ την κιθαρα??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου