Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να στο πω αλλιώς τότε...Σε όσα studio έχεις πάει για πρόβα,πόσο "άνοιξες" τους ενισχυτές (ας πούμε ένα 50άρι λαμπάτο... ;D) που είχαν εκεί..?

 

(Εγώ ξέρω την απάντηση γιατί το έκανα το...πείραμα μ'αυτό εδώ στο σπίτι...και μετά ζητούσα τιμολόγιο από τον..."τζαμτζή".... ;D μπας και γλιτώσω το Φου.Που.Α... ;D)

 

 

 

 

 

 

δεν ξερω... Εγω απλα εχω βαλει στο ματι τον HT-5 και το τρεναρω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι θα με καλυψει αν παιξω και σε καποιο στουντιο ας πουμε...και γι αυτο καλοβλεπω τον 6505+ κομπο που ειναι 60 βατ και βγαζει παντου...

 

Αλλα για πες... με τον μπλακσταρ παιζω και σε προβα ? Παιζω ανετα η θα πρεπει να παρει φωτια για να με βγαλει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σπίτι....ακόμα και μεταλ να επαιζα...δεν θα επερνα ΤΟ τερας...ΟΛΟΙ ξέρουμε οτι η λάμπα για να "φανεί" θελει να την σπροξεις...ειδάλλως...δεν υπάρχει τρομερη διαφορά...μόνο στα λεφτα που θα δώσεις...

 

Παρα πολλες φορες εφτιαξα εναν ηχος σπιτι μου...με την ενταση που ειναι οκ για σπιτι..στην προβα ομως επιδη πρεπει να παιξεις πιο δυνατα για να καλυψεις μπασσα φωνες ντραμς κτλ...αναγκαστικά ανεβάζεις μαστερ...αλλάζει ο ηχος...και το ΟD...μετατρέπεται σε distortion...Κ ολα πανε κατα διαολου...

 

ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος..

 

Φανικες απολυτα κατανοητος...

Το θεμα ειναι οτι κανενας low wattage ενισχυτης δεν εχει την ευελιξια ως προς τις επιλογες, boost,2 channels,4 modes, και οτι αλλη παπατζα βγαζει ο καθενας, που στη τελικη μπορει να ειναι και χρησιμη...

Το θεμα μου...

Δεν ειμαι αρνητικος στους low watt ενισχυτες,απλα πιστευω πως ειναι λιγο "μονοδιαστατοι"

για καποιον που θελει πολυ gain με ενα αξιοπρεπη καθαρο...

Και πραγματικα δυστυχως οι λυσεις του στυλ παρε πεταλακι για αυτο...παρε το αλλο για το αλλο μπας και το σουλουπωσεις και το πλησιασεις...πολυ απλα δεν ειναι εχισχυτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ειπα εξ αρχης... αυτος ειναι ο ιδανικος ενυσχητης...

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm

 

Τουλαχιστον για αρχη... Μετα απο καιρο δεν θα ρωτας τι θες... θα ξερεις...θα εχεις ακουσει... Ας πουμε engl εχεις ακουσει ? VHT pitbull ? Orange thunderbird ? Single rectifier ?

Εχεις παει στον κουρμπη να σκουσεις τους δικους του ενυσχητες ? Κανενα της σειρας mark ? Τον μαρσαλ του κερυ κινγκ ?

 

Αν δεν εχεις ακουσει ολους αυτους τους ενυσχητες τοτε που πας ? Υπ[αρχουν απειρες επιλογες και πιστευω οτι δεν εισαι ακομα ετοιμος να τα σκασεις... Εγω μετα απο ολους αυτους του ενυσχητες κατεληξα οτι μου αρεσουν οι engl και οχι οι mesa ... επισης κατεληξα οτι τα καλυτερα γκαζια και χωρις πεταλι μπροστα εχει ο 6505... Βεβαια αυτο ειναι αποψη μου...

 

Ομως ψαξε το λιγο... Κι εγω ημουν ετοιμος να δωσω 2500 να παρω τον dual rectifier μεχρι που πηγα και το ακουσα και διεπιστωσα οτι δεν ειναι αυτο που εχω στο μυαλο μου...

λιγο εκτως θεματος εισαι φιλε μου. Ναι εχω ακουσει και VHT και ENGL αλλα τι να τους κανω? και τον peavey τι να τον κανω 60 watt? Εγω θελω ενισχυτη ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤI  για να μη μου ζαλησουν τ' αρ**δια οι μ@λ**ες γειτονες που εχω! και δεν ειναι μονο ενας, εναι πολλοι(!!) πανω, κατω , στα διπλανα διαμερισματα. Αν ειχα χωρο  ξερω που να τα σκασω για να παρω καλο εργαλειο. Και στην τελικη δεν χρειαζεται να δωσω  3000αρικα για να παρω εναν ενισχυτη που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε ή μετα απο 2 χρονια και βαλε.

 

Εγω ζητησα απλα γνωμες για καποιον low bodget ενισχυτη που θα παιζω ανετα στο σπιτι.

Να παω σε εναν φθηνο με καλα καθαρα και να τον συνδιασω με ενα καλο πεταλι ή κατευθιαν σε ενα που να κανει και για τα δυο οπως πχ ο  Blackstar ht 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αντιμετόπιζα το ίδιο πρόβλημα τσέκαρε λίγο αν όντως ενοχλείς και πόσο. Θέλω να πώ το εξής. Πάρε ένα φίλο σου και στείλε τον στο διπλανό διαμέρισμα να ακούσει και να σου πεί πού και πόσο ακούγρται ο ήχος. Έτσι θα έχεις μια γενική εικόνα στο πόσο ενοχλείς. Μερικές φορές οι γείτονες τα παραλένε.

Επίσης δές λίγο και τη χρήση ακουστηκών. Δεν είναι το ίδιο προφανός αλλα έχει σώσει πολύ κόσμο.

Όσο για ενισχυτή? Πιστεύω είσαι εδώ http://www.thomann.de/gr/roland_cube20xl.htm είναι ότι καλύτερο κατ εμέ στη τιμή του.

Εχω ενα μικρο τρανζιστορατο Vox οποτε δεν θελω κι'αλλον εναν. Οσο για τα ακουστικα που λες  τελευταια παιζω μονο με ακουστικα  κατευθιαν απο ενα Line6 POD γι'αυτο εχω συχαθει και ολη αυτη τη digital-ιλα και θελω να αναβαθμησω τον εξοπλισμο μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανικες απολυτα κατανοητος...

Το θεμα ειναι οτι κανενας low wattage ενισχυτης δεν εχει την ευελιξια ως προς τις επιλογες, boost,2 channels,4 modes, και οτι αλλη παπατζα βγαζει ο καθενας, που στη τελικη μπορει να ειναι και χρησιμη...

Το θεμα μου...

Δεν ειμαι αρνητικος στους low watt ενισχυτες,απλα πιστευω πως ειναι λιγο "μονοδιαστατοι"

για καποιον που θελει πολυ gain με ενα αξιοπρεπη καθαρο...

Και πραγματικα δυστυχως οι λυσεις του στυλ παρε πεταλακι για αυτο...παρε το αλλο για το αλλο μπας και το σουλουπωσεις και το πλησιασεις...πολυ απλα δεν ειναι εχισχυτης...

 

Φιλε συμφωνω...και εχεις δικιο...

 

γνωμη μου ειναι πως bedroom level...ολα τα high gain...ειναι ιδια ενα περιπου...απο ενα mg...μεχρι engl...αν παιζουν στην ιδια χαμηλη ενταση...ειναι το ιδιο και το αυτο...

 

τωρα αν καποιος εκτος απο γκειν θελει και διαφορα εφφε και καναλια...και θελει αξιοπρεπη καθαρα....ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ...καποιος απο τους Line 6 moddeling ενυσχητες του παει γαντι...

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε συμφωνω...και εχεις δικιο...

 

γνωμη μου ειναι πως bedroom level...ολα τα high gain...ειναι ιδια ενα περιπου...απο ενα mg...μεχρι engl...αν παιζουν στην ιδια χαμηλη ενταση...ειναι το ιδιο και το αυτο...

 

τωρα αν καποιος εκτος απο γκειν θελει και διαφορα εφφε και καναλια...και θελει αξιοπρεπη καθαρα....ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ...καποιος απο τους Line 6 moddeling ενυσχητες του παει γαντι...

 

 

Line 6 + moddeling are bad words my friend alexl...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο εκτως θεματος εισαι φιλε μου. Ναι εχω ακουσει και VHT και ENGL αλλα τι να τους κανω? και τον peavey τι να τον κανω 60 watt? Εγω θελω ενισχυτη ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤI  για να μη μου ζαλησουν τ' αρ**δια οι μ@λ**ες γειτονες που εχω! και δεν ειναι μονο ενας, εναι πολλοι(!!) πανω, κατω , στα διπλανα διαμερισματα. Αν ειχα χωρο  ξερω που να τα σκασω για να παρω καλο εργαλειο. Και στην τελικη δεν χρειαζεται να δωσω  3000αρικα για να παρω εναν ενισχυτη που δεν θα χρησιμοποιησω ποτε ή μετα απο 2 χρονια και βαλε.

 

Εγω ζητησα απλα γνωμες για καποιον low bodget ενισχυτη που θα παιζω ανετα στο σπιτι.

Να παω σε εναν φθηνο με καλα καθαρα και να τον συνδιασω με ενα καλο πεταλι ή κατευθιαν σε ενα που να κανει και για τα δυο οπως πχ ο  Blackstar ht 5

 

Jesu σορυ ακυρο... ρε συ απανταω και σε ενα αλλο θεμα ενος φιλου που ζηταει γνωμες για τον krankstein και ο ηλιθιος ξεφυγα και αρχιζα να απανταω σε αυτον... :o :o :-X :-X

 

Λοιπον για εσενα , επειδη ετυχε σημερα και ακουσα τον HT-5 ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ...

 

Εχει πολυ ωραιο καθαρο καναλι... εως πολυ καθαρο θα ελεγα , και φαντασου οτι επαιζα με κιαθαρα με emg... επισης το καναλι για τα γκαζια ειναι κι αυτο πολυ ωραιο... Δηλαδη εχει τον ογκο που ζητας αν παιζεις μεταλ , και παραλληλα εχει και την οξυτητα...

Κατι το οποιο δεν μου αρεσε ηταν οτι ειναι λιγο μπασος... ομως επειδη δεν ειχα χρονο δεν επαιξα με τις ρυθμησεις... Πιστευω οτι αυτο ευκολα φτιαχνει...

 

Να σημειωσω οτι δοκιμασα το κεφαλι και οχι τον κομπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line 6 + moddeling are bad words my friend alexl...  :)

 

HAHA....συμφωνω...!

 

είμαι τις ιδιας νοοτροπίας αλλα για low volumes με διάφορα.."στολίδια"..και gain...δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ΟΤΙ και να έχεις...οπότε γιατί να πάρεις ενα "τανκ για να πηγαίνεις στον φούρνο για ψωμί"??

 

εγώ εχω 2 ενισχυτές...και στους 2 χρησιμοποιώ το volume της κιθαρας για να "αλλαζω καναλια"..τώρα περί ορέξεως..για πολλούς ειναι πιο ευκολο να έχουν τον ελενχο στα πόδια τους...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HAHA....συμφωνω...!

 

είμαι τις ιδιας νοοτροπίας αλλα για low volumes με διάφορα.."στολίδια"..και gain...δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά ΟΤΙ και να έχεις...οπότε γιατί να πάρεις ενα "τανκ για να πηγαίνεις στον φούρνο για ψωμί"??

 

εγώ εχω 2 ενισχυτές...και στους 2 χρησιμοποιώ το volume της κιθαρας για να "αλλαζω καναλια"..τώρα περί ορέξεως..για πολλούς ειναι πιο ευκολο να έχουν τον ελενχο στα πόδια τους...

 

Δε ξερω ρε alexl...ειμαι full "μπερδεμενος" tube.

xaxa.

 

Οσο για τον blackstar τον 20 τον εχω ακουσει και εγω και ισχυει οτι λεει ο φιλος πιο πανω για αυτον.ετσι ακριβως τον ακουσα και εγω.

 

εχετε κοιταξει την υπαρξη αυτου του ενισχυτη???

 

http://www.dv247.com/guitars/bugera-trirec-infinium-valve-guitar-amp-head--84966

 

"The Bugera TRIREC INFINIUM all-valve Guitar Amp Head features a Varipower dial that scales output power from 1 to 100 Watts, giving you sweet power tube saturation at apartment-friendly volumes. "

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω ρε alexl...ειμαι full "μπερδεμενος" tube.

xaxa.

 

Οσο για τον blackstar τον 20 τον εχω ακουσει και εγω και ισχυει οτι λεει ο φιλος πιο πανω για αυτον.ετσι ακριβως τον ακουσα και εγω.

 

εχετε κοιταξει την υπαρξη αυτου του ενισχυτη???

 

http://www.dv247.com/guitars/bugera-trirec-infinium-valve-guitar-amp-head--84966

 

"The Bugera TRIREC INFINIUM all-valve Guitar Amp Head features a Varipower dial that scales output power from 1 to 100 Watts, giving you sweet power tube saturation at apartment-friendly volumes. "

 

 

 

Για αυτον τον ενυσχητη γινεται χαμος... Ολοι λενε θυριοδειες... τωρα τι να πει κανεις ? Σαμπως τον εχει δοκιμασει και κανεις ? Εδω δεν βρισκουμε αλλους κι αλλους... Παντως υποτιθεται οτι πλησιαζει το triple recto...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου