Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο σπασιμο με αυτον ειναι οτι εχει 10αρι ηχειο και οσο να ειναι στην σπαει λιγο....

 

ο ΟΡ ξεκαθάρισε πως τον θέλει για χρήση μέσα στο σπίτι,χωρίς να πολυενοχλεί τους γείτονες,οπότε δε βλέπω να τον χαλάει και πολύ το 10άρι ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ο ΟΡ ξεκαθάρισε πως τον θέλει για χρήση μέσα στο σπίτι,χωρίς να πολυενοχλεί τους γείτονες,οπότε δε βλέπω να τον χαλάει και πολύ το 10άρι ηχείο.

Βασικα με χαλαει λιγο το 10αρι ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγόρασα έναν VHT Special 6 πρίν κάποιες μέρες για το σπίτι, τον περιμένω ακόμα. Για ακριβώς τον ίδιο λόγο, εντάσεις.

 

Την υπόλοιπη δουλειά θα την κάνουν τα πετάλια.

 

Θα σου πώ εντυπώσεις μόλις τον δοκιμάσω. :)

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα με χαλαει λιγο το 10αρι ;D

 

Kαλό θα ήταν να έχεις 12¨ woofer ακόμη και για εντάσεις δωματίου. Εχει το απαραίτητο Eq για heavy είδη.

Προσωπικά έχω τον blackheart bh5h για το σπίτι με καμπίνα epiphone valve jr. 1X12" που έχει πολύ καλό eminence lady luck μεγάφωνο.

Για την παραμόρφωση χρησιμοποιώ metal zone, danelectro fab metal, marshall jackhammer και όλα(και το φθηνό fab!) ακούγονται πολύ ωραία για heavy μέσω του blackheart. Είναι πεταλομηχανή.

 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Blackheart-BH5H-Little-Giant-Head-/art-GIT0012605-000

 

ίσως να τον συνδύαζα και με την πιο οικονομική (και αξιοπρεπή) 2Χ12" cab :

http://www.thomann.de/gr/vht_special_speakercabav_sp_212vht.htm

 

 

Eναλλακτικά, πολύ καλή προσφορά είναι και ο νέος VHT ultra 6 με 12" speaker:

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

ή σε κεφαλή-καμπίνα:

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_ultra_head_bundle.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου προτείνω κάποιον συγκεκριμένο,αλλά αν καταλήξεις σε λαμπάτο,το ΠΟΛΥ 5Watt...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το ερωτημα μου παραμενει. Καλυτερη λυση ειναι ενα καλο πεταλι οπως π.χ. o blackstar ht dual σε συνδιασμο με εναν μικρο λαμπατο οπως ο VHT special 6  ή o blackheart little giant μαζι με μια καμπινα 212, ή τον Blackstar HT 5 και να παιρνω το gain απ' αυτον.

Με ποια απο τις δυο λυσεις θα εχω καλυτερο αποτελεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το ερωτημα μου παραμενει. Καλυτερη λυση ειναι ενα καλο πεταλι οπως π.χ. o blackstar ht dual σε συνδιασμο με εναν μικρο λαμπατο οπως ο VHT special 6  ή o blackheart little giant μαζι με μια καμπινα 212, ή τον Blackstar HT 5 και να παιρνω το gain απ' αυτον.

Με ποια απο τις δυο λυσεις θα εχω καλυτερο αποτελεσμα ?

 

Κατ' εμέ θα είναι πολύ πιο ευέλικτο να έχεις ξεχωριστά πετάλια και κεφαλή+καμπίνα ώστε να συνδυάζεις διαφορετικά πετάλια στο μέλλον ή/και πεταλιέρες. Μπορείς για παράδειγμα να έχεις pedalboard με 2-3 distortion και 1-2 reverb, delay, chorus πετάλια κλπ.

Hχητικά, ο ht-5 είναι σαν να έχει ένα πετάλι blackstar ενσωματωμένο, άρα σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα. Αν έχεις όμως το πετάλι ξεχωριστά, το βάζεις σε άλλους ενισχυτές.

Επίσης, θα μπορείς άνετα να βάζεις την κεφαλή σου σε άλλες καμπίνες(4Χ12" σε στουντιο, σε live, μαγαζιά κλπ) ώστε να μην κουβαλάς δική σου καμπίνα ή αντίστροφα: να συνδέσεις στην καμπίνα σου σε άλλη κεφαλή(μπορεί στο μέλλον να πάρεις κι άλλη..., you never know).  G.A.S (Guitar/Gear Acquiring Syndrome) είναι αυτό και το έχουν πολλοί κιθαρίστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις λαμπάτο πετάλι των 200 ευρώ, δεν σημαίνει οτι επειδή

θεωρείται ''καλό'' θα σου κάνει. Τα overdrive και τα distortion είναι απλά πετάλια

σαν κυκλώματα και κατασκευές, μην σνομπάρεις πετάλια των 50-100 ευρώ ως

''κατώτερα'' και μην ψαρώνεις με την λάμπα στο blackstar ;). Η blackstar έχει πιο

μοντέρνο προσανατολισμό, τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου έδωσε ένα πεντάλεπτο

δοκιμής του ht5. Αν παίζεις '80s metal, thrash κλπ καλύτερα να πάρεις ένα πιο κλασικό

πετάλι. Στη θέση σου θα κοιτούσα στις αγγελίες όπου υπάρχουν πολλά πετάλια που

μπορείς να τα δοκιμάσεις, με ένα κατοστάρικο αγοράζεις ένα overdrive και ένα distortion

και είσαι κομπλέ. Αν βαρεθείς κάποιο το πουλάς χάνοντας ελάχιστα χρήματα, αγοράζεις

κάποιο άλλο και βρίσκεις σιγά σιγά τι σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σου προτείνω κάποιον συγκεκριμένο,αλλά αν καταλήξεις σε λαμπάτο,το ΠΟΛΥ 5Watt...

Κι αμα θες να παιξεις σε στουντιο προβα η και κανενα λαιβ ? Κι εγω το εχω σκεφτει για 5 βατ αλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 λαμπατους ενυσχιτες...εναν special 6 combo...και εναν πορτοκαλι μικρο τρομο με μια 2χ12 καμπινα...

 

σε εντάσεις δωματίου συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του ΣΦ...

 

βεβαια...σε full tube ενισχυτές...το gain ειναι συνήθως πολυ διαφορετικο αναλογα με το που ειναι το master...οποτε...αν καποιος θελει gain και σπιτι...ας παρει ενα mg...

 

ειναι κριμα να εχεις λαμπα και να κάθεται...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου