Προς το περιεχόμενο

Αγορα ενισχυτη για χρηση στο σπιτι.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγω ειπα εξ αρχης... αυτος ειναι ο ιδανικος ενυσχητης...

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo.htm

 

Τουλαχιστον για αρχη... Μετα απο καιρο δεν θα ρωτας τι θες... θα ξερεις...θα εχεις ακουσει... Ας πουμε engl εχεις ακουσει ? VHT pitbull ? Orange thunderbird ? Single rectifier ?

Εχεις παει στον κουρμπη να σκουσεις τους δικους του ενυσχητες ? Κανενα της σειρας mark ? Τον μαρσαλ του κερυ κινγκ ?

 

Αν δεν εχεις ακουσει ολους αυτους τους ενυσχητες τοτε που πας ? Υπ[αρχουν απειρες επιλογες και πιστευω οτι δεν εισαι ακομα ετοιμος να τα σκασεις... Εγω μετα απο ολους αυτους του ενυσχητες κατεληξα οτι μου αρεσουν οι engl και οχι οι mesa ... επισης κατεληξα οτι τα καλυτερα γκαζια και χωρις πεταλι μπροστα εχει ο 6505... Βεβαια αυτο ειναι αποψη μου...

 

Ομως ψαξε το λιγο... Κι εγω ημουν ετοιμος να δωσω 2500 να παρω τον dual rectifier μεχρι που πηγα και το ακουσα και διεπιστωσα οτι δεν ειναι αυτο που εχω στο μυαλο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μονο σπασιμο με αυτον ειναι οτι εχει 10αρι ηχειο και οσο να ειναι στην σπαει λιγο....

Επειδή αντιμετόπιζα το ίδιο πρόβλημα τσέκαρε λίγο αν όντως ενοχλείς και πόσο. Θέλω να πώ το εξής. Πάρε ένα φίλο σου και στείλε τον στο διπλανό διαμέρισμα να ακούσει και να σου πεί πού και πόσο ακούγρται ο ήχος. Έτσι θα έχεις μια γενική εικόνα στο πόσο ενοχλείς. Μερικές φορές οι γείτονες τα παραλένε.

Επίσης δές λίγο και τη χρήση ακουστηκών. Δεν είναι το ίδιο προφανός αλλα έχει σώσει πολύ κόσμο.

Όσο για ενισχυτή? Πιστεύω είσαι εδώ http://www.thomann.de/gr/roland_cube20xl.htm είναι ότι καλύτερο κατ εμέ στη τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αμα θες να παιξεις σε στουντιο προβα η και κανενα λαιβ ? Κι εγω το εχω σκεφτει για 5 βατ αλλα...

 

Αφού το είπε εξ΄αρχής ο OP,οτί το θέλει για εντάσεις δωματίου και χρήση μέσα στο σπίτι...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το είπε εξ΄αρχής ο OP,οτί το θέλει για εντάσεις δωματίου και χρήση μέσα στο σπίτι...

 

 

 

ενταξει δεν ειναι μονο ο ΟP... ενδιαφερονται κι αλλοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν ειναι μονο ο ΟP... ενδιαφερονται κι αλλοι....

 

Οk,κατά τη γνώμη μου ένας 5άρης λαμπάτος άνετα βγάζει πρόβα σε studio(εκτός αν θες να...λαμπα-διάσουν τα αυτιά σου...),αλλά και live...Αν ο χώρος είναι πια τόσο μεγάλος,εκεί όντως,ίσως έχεις πρόβλημα που βέβαια λύνεται.

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οk,κατά τη γνώμη μου ένας 5άρης λαμπάτος άνετα βγάζει πρόβα σε studio(εκτός αν θες να...λαμπα-διάσουν τα αυτιά σου...),αλλά και live...Αν ο χώρος είναι πια τόσο μεγάλος,εκεί όντως,ίσως έχεις πρόβλημα που βέβαια λύνεται.

 

 

 

Αληθεια με εναν 5αρι βγαζεις προβα ?

Ξεχνα το λαιβ... εκει θα εχει PA κι ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 2 λαμπατους ενυσχιτες...εναν special 6 combo...και εναν πορτοκαλι μικρο τρομο με μια 2χ12 καμπινα...

 

σε εντάσεις δωματίου συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του ΣΦ...

 

βεβαια...σε full tube ενισχυτές...το gain ειναι συνήθως πολυ διαφορετικο αναλογα με το που ειναι το master...οποτε...αν καποιος θελει gain και σπιτι...ας παρει ενα mg...

 

ειναι κριμα να εχεις λαμπα και να κάθεται...

 

 

Τελικα ποιον να πιστεψω???

εσενα η τον superfunk???

:)

Εγω εχω βαλει στο ματι κατι powerball και κατι rectifiers 100w εκαστος...και μιλαμε πιο πολυ χρηση στο σπιτι παντα...studio σπανια...

Μπορει καποιος να μου βρει εναν τετοιον ενισχυτη στα 5w???

μαλλον καλυτερα ν'αρχισω το ψαρεμα... :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια με εναν 5αρι βγαζεις προβα ?

 

Να στο πω αλλιώς τότε...Σε όσα studio έχεις πάει για πρόβα,πόσο "άνοιξες" τους ενισχυτές (ας πούμε ένα 50άρι λαμπάτο... ;D) που είχαν εκεί..?

 

(Εγώ ξέρω την απάντηση γιατί το έκανα το...πείραμα μ'αυτό εδώ στο σπίτι...και μετά ζητούσα τιμολόγιο από τον..."τζαμτζή".... ;D μπας και γλιτώσω το Φου.Που.Α... ;D)

 

 

 

 

DSC02086.thumb.jpg.66cf25ae234211438982706a2148f269.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να συγκρίνω δύο κεφαλές- τον Vox AC4htv και το Vox AC15htv. Τους είχα παράλληλα για αρκετό χρονικό διάστημα και έπαιζαν στην ίδια καμπίνα- μια Vox με Celestion Blue.

Σε όλες τις εντάσεις, ο μεγάλος (και πολύ πιο ακριβός βέβαια) 15άρης είχε καλύτερο ήχο. Όχι λίγο καλύτερο, πολύ καλύτερο.

Επίσης, είχε και και κάτι άλλο καλύτερο, που είναι εξίσου σημαντικό: Πολύ καλύτερες δυναμικές.

Βέβαια ο μικρός "έσπαζε" πιο γρήγορα- αυτό ήταν και το μόνο πλεονέκτημά του.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικα ποιον να πιστεψω???

εσενα η τον superfunk???

:)

Εγω εχω βαλει στο ματι κατι powerball και κατι rectifiers 100w εκαστος...και μιλαμε πιο πολυ χρηση στο σπιτι παντα...studio σπανια...

Μπορει καποιος να μου βρει εναν τετοιον ενισχυτη στα 5w???

μαλλον καλυτερα ν'αρχισω το ψαρεμα... :p

 

Σπίτι....ακόμα και μεταλ να επαιζα...δεν θα επερνα ΤΟ τερας...ΟΛΟΙ ξέρουμε οτι η λάμπα για να "φανεί" θελει να την σπροξεις...ειδάλλως...δεν υπάρχει τρομερη διαφορά...μόνο στα λεφτα που θα δώσεις...

 

Παρα πολλες φορες εφτιαξα εναν ηχος σπιτι μου...με την ενταση που ειναι οκ για σπιτι..στην προβα ομως επιδη πρεπει να παιξεις πιο δυνατα για να καλυψεις μπασσα φωνες ντραμς κτλ...αναγκαστικά ανεβάζεις μαστερ...αλλάζει ο ηχος...και το ΟD...μετατρέπεται σε distortion...Κ ολα πανε κατα διαολου...

 

ελπίζω να φάνηκα χρήσιμος..

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου