Προς το περιεχόμενο

Η πολυθρονα και οι ασκησεις......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο θέμα...

Μετά από κάποιο καιρό που με είχα πείσει να μελετώ συστηματικά, πλέον βαρέθηκα. Και αυτό γιατί δεν είδα φως.

Για να μην παρεξηγηθώ, όντως παίζω καλύτερα από παλιά, αλλά βλέπω πως για να παίξω αυτά που θέλω, χρειάζεται πολυυυυυς χρόνος, όρεξη και διάθεση για μελέτη...

Έτσι πλέον παίζω σχεδόν καθημερινά τουλάχιστον 1 ώρα, αλλά από μελέτη μόνο αυτή στον ΑΝΤ1 ξέρω (που ούτε και αυτή βλέπω γιατί δουλεύω το πρωι) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοειται οτι δεν πρεπει να ντρεπεσαι καταρχην μονο και μονο που ασχολησαι με την μουσικη σε τιμα & σε κανει ανωτερο ανθρωπο!!

 

Το "προβλημα" ξεκιναει με πολλους "closet guitar players" που απλα δεν παιζουν με μπαντες και μελετανε ολη την ημερα σπίτι τους,οταν ερθει η ωρα να παίξουν με "ετοιμη" μπαντα,εκει γινεται το ελα να δεις απο την..παρεξηγηση.

 

Το εχω δει να συμβαινει πολλες φορες,ειναι αλλωστε και σημειο των καιρων,στην ..εποχη μου (1821 δηλ :lol: ) ΠΡΩΤΑ καναμε τη μπαντα και ΜΕΤΑ μαθαιναμε να παίζουμε επηρεασμενοι απο το πανκ,τωρα αλλάξανε τα πράγματα με αυτες τις περίεργες μουσικες με τις πολλες νοτες!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την μερια μου εγω, θα ελεγα πως μαλλον εχω σταματησει να μελεταω για αρκετο διαστημα...δεν ξερω...απλα εχω την αισθηση πως δεν μου χρειαζεται αυτη τη στιγμη...αυτο που κανω ειναι να βαζω αρκετη μουσικη και να προσπαθω να καταλαβω πως στα κομματια σκεφτεται καποιος που παιζει εκει.(δε μιλαω μονο για rock και αλλα τετοια σατανιστικα :lol: ).

 

αυτο που κηνυγαω αυτον τον καιρο και μπορω να πω πως μου λειπει, ειναι η φρασεολογια και αποδωση μελωδιας.(οχι μπλιμπλικολογια...αυτο το εχω μελετησει αρκετα :lol: ).

 

 

 

τωρα αλλάξανε τα πράγματα με αυτες τις περίεργες μουσικες με τις πολλες νοτες!! :lol:

 

 

σατανιστικα πραγματα...δε λες τιποτα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xμμμμ..nuno μου εδωσες αφορμη για να αναφερθω σε ενα τρυπακι που πεφτουμε ολοι μας σχετικα με αυτα που θελουμε να παιξουμε και δεν μπορουμε...

Λοιπον..δυστυχως η αληθεια ειναι οτι ακουμε κατι και μετα πλακωνομαστε να το μαθουμε....αλλα μολις αυτο συμβει μας ειναι αχρηστο..γιατι δεν κολλαει τελικα στο υφος μας!!Λοιπον αλλο τι μας αρεσει να ακουμε και αλλο τι μπορουμε να παιξουμε..

Καραγουσταρω κιθαριστες shred δεκαετιας 80 αλλα οσο και αν μελετησα δεν μου βγαινει το γαμ..δι..και αν μου βγει..δεν μου παει..!!!πχ μελετουσα επι ενα χρονο arrpegios και ναι τα καταφερα να ακουγονται σαν νερο...εεε και μετα τι;;πουθενα εκτος μερικων περιπτωσεων δεν μου χρησιμευουν....ξεσκιστηκα στην πενα σαν αυνανας...εεεε..παλι δεν ειχε νοημα γιατι το πολυ να την περασω για 3-4 μετρα...την παρατησα λοιπον!!

Αυτος ο μπουσουλας των τεχνικω και καλα προδιαγραφων που πρεπει να εχει ενας οποιοσδηποτε κιθαριστας ειναι πραγματικα ο ευνουχισμος των ταλεντων...και δυστυχως πολλα παιδια δεν θα καταλαβουν ποτε ποσα αξιζαν αφου θα εχουν καταπιαστει με πραγματα που επιβαλλουν αορατοι αγραφοι νομοι...

Εχω ακουσει παιδια να παιζουν μπλουζ και να κλαινε μανουλες..ενω με το που αρχιζουν τα και καλα shred μου πεφτει το σαγονι και το αντιστροφο παντα...

Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν το αυτι να κρινουν που ακουγονται κιθαριστες και που βιολιτζηδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι βρισκόμουν ανέκαθεν σε απόσταση ασφαλείας από την έννοια "συστηματική μελέτη". Απλά βαριόμουν και βαριέμαι. Το γεγονός ότι είμαι αυτοδίδακτος & ότι ουδέποτε μελέτησα ουσιαστικά, το πληρώνω καθημερινά. Το άρπισμα σίγουρα κάπου θα σκαλώσει, σε κομμάτια με απλή συνοδεία ακκόρντων είμαι λιγάκι κάγκουρας, τη τσούλα τη ματζόρε κλίμακα δεν εννοώ να τη μάθω κλπ κλπ.

 

Μακάρι να είχα την όρεξη, γιατί χρόνος υπάρχει... :cry:

 

 

Από την άλλη βέβαια, αφού έχω την απόλυτη κιθάρα (SG), τί το σκαλίζουμε...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο πλευρας μελετης εχω απλα καταληξει σε καποιες ασκησουλες και θεματα για πιανο, απλα για ζεσταμα και να μην σκουριαζω. Απο κει και περα παντως να σταθω σε ενα-δυο σημεια που καπως αναφερθηκαν και πιο πριν.

 

Πρωτον, και η καθημερινη τριβη με το αντικειμενο σε βαθος χρονου φερνει αποτελεσματα, και απο κει που δεν το περιμενεις. Σε μενα το ειδα αυτο σε οτι αφορα την αισθηση ρυθμου, οταν αρχισα να ηχογραφω κομματια στο pc με μετρονομο. Καμια σχεση με συστηματικη μελετη κλπ., αλλα διαφορα ειδα, και μεγαλη μαλιστα.

 

Δευτερον, μελετη δεν ειναι απαραιτητα ανεβοκατεβασματα σε κλιμακες, tapping, arpegios κλπ., αλλα και καποια απλα πραγματα που κακως τα παιρνουμε δεδομενα, οπως ποσο καθαρα ακουγονται τα ακορντα μας π.χ. Δηλαδη φιλε Earendil, εγω στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα παραπανω απο το να κανω αρπισματα στην κιθαρα χαζευοντας ΤV. Ουτε tabs ουτε τιποτα. Οι ωρες που εχω φαει παιζοντας μ*&%κιες στα πληκτρα μπροστα στο χαζοκουτι ειναι απειρες, και στο τελος της ημερας εχω δαχτυλα αιθερια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αυτό με την τηλεόραση παίζει. Εγώ συνήθως παίρνω την κιθάρα και παίζω απλές κλιμακες (κυρίως χρωματική) βλέποντας τηλεόραση. Δεν ξέρω βέβαια αν προσφέρει κάτι παικτικά, αλλά σίγουρα καπνίζω λιγότερο :lol:

Πλέον μου χει γίνει συνήθεια. ¶μα κάτσω να δω τηλεόραση και δεν έχω την κιθάρα στο χέρι κάτι μου φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Εγώ συνήθως Πλέον μου χει γίνει συνήθεια. ¶μα κάτσω να δω τηλεόραση και δεν έχω την κιθάρα στο χέρι κάτι μου φταίει.

 

Kαλα ειναι να εχεις την κιθαρα στο χερι...μην αρχισεις ομως τις χρωματικες ασκησεις να τις παιζεις αλλου κατα λαθος μιας και η τηλεοραση ειδικα το πρωι εχει γινει σωστο τσοντοποιειο...

 

Τελως παντων...εγω λογω ανωτερας βιας παρατησα την πενα και το κλασσικο ροκ παιξιμο και επικεντρωνομαι τωρα σε ενα συνδυασμο hybrid και finger picking οχι πανω σε classical και country υλικο αλλα σε πιο νεες βασεις αλλα jazz fusion kαι Blues..

Eπισης μελετω ιδιατερα το στυλ των Garsed-Helmerich το οποιο αρχιζει και με επηρεαζει ιδιαιτερως...και προσπαθω να το συνδυασω με τις πρωιμες καταβολες μου απο g.moore και norman brown...

Eλπιζω να βγει κατι καλο..αν οχι..τουλαχιστον προσπαθησα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου