Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμίζοντας τον Vox AC4TV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω τον AC4 σε μορφή κεφαλή-καμπίνα και έχω δοκιμάσει και τον combo με το 10άρι. Η αίσθησή μου είναι ότι ο χαρακτήρας του είναι πολύ παρόμοιος και ότι απλά πηγαίνοντας σε 12άρι μεγάφωνο η διαφορά δεν θα είναι μεγάλη (εκτός αν είναι κάποιο μεγάφωνο με αισθητά διαφορετική χροιά).

Κράτα κατά νου ότι ο (όποιος) AC15 είναι πολύ δυνατός ενισχυτής και δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμος στον μικρό χώρο που περιγράφεις. (Είχα έναν και τον έδωσα γι αυτό το λόγο - ήταν πολύ δυνατός για ηχογράφηση κλπ.).

 

Τον τελευταίο καιρό, παίζω stereo με τον AC4 και έναν fender pro Junior.  :)

 

Μαζί ακούγονται υπέροχα και δεν λείπει καθόλου low end. (Παρά το 10άρι o pro junior αποδίδει μια χαρά τα μπάσα σε μέτριες προς χαμηλές  εντάσεις). Μπορείς να σκεφτείς και κάποια τέτοια λύση (αφού βρεις ένα δεύτερο ενισχυτάκι να το δοκιμάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ ειχα βγάλει μια απ τις ιδανικές ηχαρες (για μενα) απο τον AC4TV σε συνδιασμο με την danelectro dano στην μεσσαια θέση της.........

 

και πηγα και πουλησα την dano ( ο μην πω) και βλαστημάω,...... :(

 

και δεν ριχνει και την τιμή της το ριμαδι το musicstore τώρα ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δείγματα ήχου από τα μεγάφωνα στο site της Eminence είναι αξιόπιστα;

Το The Wizard http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Wizard μου φάνηκε πιο ζωντανό και λαμπερό από το The Tonker http://www.eminence.com/speakers/speaker-detail/?model=Tonker ή με γελούν τα αυτιά μου;

 

Παίρνω λοιπόν μια http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm με τα 2 Celestion V30 των 16 Ohm, τα οποία τα οποία θα μπορέσω να πουήσω (έτσι θα μειωθεί και το κόστος αντικατάστασης) και τα αντικαθιστώ με 2 Eminence των 8 Ohm (τα V30 της Harley Benton είναι συνολικά στα 8 Ohm, ενώ ο AC4TV έχει 16 Ohm έξοδο). Υπολογίζω να βγει αυτή η μονταρισμένη καμπίνα γύρω στα 250 Ευρώ (αν όλα πάνε με το σχέδιο)

 

Αλλά και η πρόταση για έναν δεύτερο, διαφορετικό ενισχυτή έχει ενδιαφέρον. Ο ένας στα 4 Watt και ο άλλος στα 15 Watt όμως δεν θα ηχούν παράταιρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα να δοκιμάσεις οπωσδήποτε κάποια ελαφριά mod που θα δώσει λίγο περισσότερο μπάσσο (μιλάμε για έναν πυκνωτή, άντε 2 μέσα στο κύκλωμα)

 

Σ' αυτη τη σελιδα του thread προς τη μεση, δειχνω ποιος πυκνωτης μπορει να αλλαχτει και να μεταβαλει τη "χροια" του ενισχυτη.

 

Στα 200nF εδωσε πολλα ...balls στον ηχο και μπορω να πω οτι ο 6-θεσιος διακοπτης ειναι πλεον μονιμως σ' αυτη τη θεση...  

 

8)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' αυτη τη σελιδα του thread προς τη μεση, δειχνω ποιος πυκνωτης μπορει να αλλαχτει και να μεταβαλει τη "χροια" του ενισχυτη.

 

Στα 200nF εδωσε πολλα ...balls στον ηχο και μπορω να πω οτι ο 6-θεσιος διακοπτης ειναι πλεον μονιμως σ' αυτη τη θεση...  

 

8)

 

 

Τhat's what I m talking about... με Μικρό κόστος, καλό αποτέλεσμα, τι άλλο θέλουμε?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι προτάσεις είναι θεμιτές. Όταν είχαμε λίγο καιρό πριν μια τέτοια συζήτηση με έναν φίλο μου που σκεφτόταν να μου τον χαρίσει μετά από κάποιες... ιδιόρρυθμες σκέψεις ;D, εγώ είχα δηλώσει την εμπιστοσύνη μου στους ήχους που μπορεί να βγάλει (φυσικά τους βρώμικους), και πως αξίζει η αναβάθμισή του. Θα πρότεινα μια ανοιχτή και καλοφτιαγμένη καμπίνα 1x12 με ένα καλό μεγάφωνο που να του ταιριάζει, όπως πχ. ένα bluebell Celestion (αγορασμένο έξτρα και όχι με ταμπελίτσα της Vox) ή ένα Tonker, ή ακόμη καλύτερα μια 2x12 παντρεύοντας μεγάφωνα διαφορετικής χροιάς.

 

Επίσης, είχα σημειώσει πως μια αναβάθμιση στους μετασχηματιστές κατά πάσα πιθανότητα θα τον κάνει πολύ καλύτερο. Βέβαια, με όλα αυτά φτάνουμε σε ένα μεγάλο κόστος το οποίο ίσως να φτάνει στο ύψος ενός μεταχειρισμένου 15ρη λευκού Vox...

 

Το μόνο μειονέκτημά του είναι οτι δεν έχει αρκετή ισχύ και ένταση και του λείπουν οι χαμηλές συχνότητες (λόγω 10 ιντσών μεγαφώνου ίσως). Για να ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα του πέρασα μια line out και τον σύνδεσα με ένα Tech21 Power Engine 60 (solid state – αυτοενισχυόμενο ηχείο, αν δεν κάνω λάθος). Από ένταση είμαστε κάτι παραπάνω από πλήρης αλλά αίσθησή μου είναι οτι ακούω τον ενισχυτή μου αλλαγμένο, διαφορετικό. Δεν είναι αυτό που ήθελα.

 

Φυσικό μιας και πήρες line out... εξ ορισμού θα ακουστεί διαφορετικά και kate me πιο "φτωχό" από τον ίδιο τον ενισχυτή κατευθείαν πάνω σε μεγάφωνο.

 

Μαζί ακούγονται υπέροχα και δεν λείπει καθόλου low end. (Παρά το 10άρι o pro junior αποδίδει μια χαρά τα μπάσα σε μέτριες προς χαμηλές  εντάσεις). Μπορείς να σκεφτείς και κάποια τέτοια λύση (αφού βρεις ένα δεύτερο ενισχυτάκι να το δοκιμάσεις).

 

Nαι αλλά ίσως για αυτή την εντύπωσή σου να φταίει πως ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός, χαμηλοτάβανος και τους έχεις στη γωνία... όλα αυτά μας κάνουν να ακούμε ενισχυμένα τα μπάσα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

 

Nαι αλλά ίσως για αυτή την εντύπωσή σου να φταίει πως ο χώρος σου είναι σχετικά μικρός, χαμηλοτάβανος και τους έχεις στη γωνία... όλα αυτά μας κάνουν να ακούμε ενισχυμένα τα μπάσα.

 

Δεν είναι "εντύπωσή" μου. Ακουγεται "άδειος" από χαμηλές όταν παίζει μόνος του (στον ίδιο χώρο και στη γωνία) και η εικόνα συμπληρώνεται πολύ ωραία όταν μπει και άλλος ένας ενισχυτής (με διαφορετικό ηχόχρωμα).

(Ας μην ξεχνάμε ότι "άδειο" στις χαμηλές τον χαρακτηρίζω με την δική του 1Χ12 closed back καμπίνα.)

 

Σαφώς και μια αλλαγή στο κύκλωμα που θα "περάσει" περισσότερες χαμηλές (όπως η αύξηση της τιμής του coupling capacitor μεταξύ preamp και τελικού) μπορεί να αλλάξει χαρακτήρα στον ήχο. Αλλα δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για ενισχυτάκι 4 W που δεν πρόκειται να γεμίσει μεγάλο χώρο - πόσο μάλλον με σοβαρό low end.

 

 

....Αλλά και η πρόταση για έναν δεύτερο, διαφορετικό ενισχυτή έχει ενδιαφέρον. Ο ένας στα 4 Watt και ο άλλος στα 15 Watt όμως δεν θα ηχούν παράταιρα;

 

Μα ο 15άρης.... μπορεί να παίζει στο "2" δεν είναι ανάγκη να παίζει "σκασμένος" σαν το vox.

Η λύση αυτή πιστεύω ότι υπερτερεί γιατί διευρύνει την ηχητική παλέτα. Αν μη τι άλλο, σου μένει και ένας δεύτερος πολύ καλός ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας φίλοι,

επανέρχομαι στο θέμα μας, μιας και ψάχνοντας για καμπίνα 2Χ12”, για να δώσω λίγο παραπάνω όγκο και ένταση στον Vox AC4TV, απέκτησα μια Framus και θέλω να της αλλάξω τα 2 μεγάφωνα που ήδη φοράει, μιας και δεν μου δίνουν αυτό που ψάχνω. Τα μεγάφωνα που φοράει αυτή τη στιγμή είναι τα Βugera 12G70J8 -  http://pms-electronics.com/shop1/oxid.php/sid/x/shp/oxbaseshop/cl/details/cnid/44076905146f98.02224557/anid/47f1e879d5ad57.99687872/WOOFER%3B12G70J8%3BBUGERA%3BBGT30703001J%3BROHS%3BZ03C01//changelang/1

Δεν μου ταίριαξαν, ούτε έδωσαν κάποια μεγαλύτερη ένταση (νομίζω μάλιστα ότι το στοκ μεγάφωνο «φωνάζει» περισσότερο).

Το ερώτημα τώρα είναι ποια θα ήταν τα καταλληλότερα μεγάφωνα. Ψάχνω ήχους κλασσικού Rock (Rory Gallagher, AC/DC, Cream κτλ). Παίζω με μια Gibson SG και είμαι σε αναζήτηση μιας Fender Stratocaster.

Οι επιλογές που έχω υπ’ όψιν μου είναι:

Celestion (Vintage 30, Greenback)

Eminence (The Tonker, The Wizard)

Άλλο;

 

Επειδή είναι αδύνατον για μένα να δοκιμάσω όλα τα παραπάνω μεγάφωνα, θα με βοηθούσε πάρα πολύ η κατάθεση των εμπειριών σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα θα σου πουν για το ξύλο της καμπίνας και για το συνδυασμό μεγαφώνων που πρέπει να βάλεις.  :P

 

Η προσωπική μου άποψη παραμένει ότι

.... μιλάμε για ενισχυτάκι 4 W που δεν πρόκειται να γεμίσει μεγάλο χώρο - πόσο μάλλον με σοβαρό low end...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ψάχνω και εγώ. Τον συνδυασμό αυτής της καμπίνας με αντίστοιχα μεγάφωνα. Δεν γνωρίζω το θέμα όπως κάποιοι άλλοι και γι' αυτό ζητώ την βοήθειά τους.

Soundclips από την επίσημη ιστοσελίδα έχω ακούσει και έχω την προτίμησή μου αλλά είναι αξιόπιστα; Αν υπάρχει ζωντανή εμπειρία από κάποια μεγάφωνα θα ήμουν ευγώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου