Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμίζοντας τον Vox AC4TV


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι στο θέμα, μιας και προχώρησα στη λύση Νο 4 και πήρα 2 μεγάφωνα Celestion V30, για να τα δοκιμάσω πάνω στη Framus.

Απογοητεύτηκα!!!

Ο AC4TV είναι τελικά πολύ "μικρός" για να οδηγήσει ικανοποιητικά 2Χ12" των 60 Watt.

Φτου κι απ' την αρχή.

Τον ξαναδοκίμασα με τον Tech21 Power Engine 60 [και σε σειρά (ενδιάμεσα υπήρχε και μια tc electronics Nova System) και παράλληλα] και συγκριτικά με την 2Χ12" καμπίνα το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Για να επέμβω στα σωθικά του ενισχυτή ούτε γνωρίζω, ούτε γνωρίζω κάποιον που να μπορεί και να θέλει να το κάνει, δίχως να μου πάρει τα σώβρακα.

Οπότε συνεχίζω την αναζήτηση μου.

 

I' m a poor and alone cowboy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φιλε, εγω δεν εχω να σου προτεινω αναβαθμισεις για τον ενισχυτη σου μιας και δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα... Απλα θελω να σου προτεινω να τσεκαρεις μια μαρκα με ενισχυτες τους matchless που πραγματικα κανουν αυτο που θες και ειναι στο στυλ του vox AC4TV. Βεβαια ειναι high-end και ειναι πανακριβοι αλλα αν αυτος ειναι ο ηχος σου απλα εχε στον νου σου και αυτους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επανέρχομαι στο θέμα, μιας και προχώρησα στη λύση Νο 4 και πήρα 2 μεγάφωνα Celestion V30, για να τα δοκιμάσω πάνω στη Framus.

Απογοητεύτηκα!!!

Ο AC4TV είναι τελικά πολύ "μικρός" για να οδηγήσει ικανοποιητικά 2Χ12" των 60 Watt.

.....

I' m a poor and alone cowboy

 

Μόνος δεν είσαι. Εγώ στα έλεγα: Ο ενισχυτής είναι μικρός και low end σε "υψηλές" εντάσεις δεν πρόκειται να πάρεις.

Τώρα μπορεί να έρθουν διάφοροι και να σου προτείνουν να πας να πάρεις άλλα μεγάφωνα και όχι V30.....και να τα παντρέψεις διαφορετικά ..... και να είναι Αγγλικά και όχι Κινέζικα... αλλά έτσι το πολύ πολύ να φτιάξεις μια καλή καμπίνα. Όχι να ακούσεις μπάσα απο το voxάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το ενισχυτάκι μ@μ@ει. Ο ήχος έχει φοβερή μουσικότητα. Το έχω 15 μέρες και έχω ερωτευτεί.

2) Το αν βγάζει μπάσα είναι και θέμα του τι κιθάρα του βάζεις. Η τέλε μου ακούγεται μια χαρά μπάσα. Η στρατ μου όντως βγαίνει πιο πριμαριστή, αλλά κυρίως στο bridge μαγνήτη (και όχι ενοχλητικά).

3) Στο manual, αλλά και από χρήστες στο gearslutz, διάβασα ότι ο AC4TV οδηγεί πολύ καλά καμπίνες 4Χ12. Ίσως λοιπόν και να μπορεί να οδηγήσει καμπίνα, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να οδηγήσει κάθε καμπίνα. Και φυσικά αυτοί που το δοκίμασαν δεν αγόρασαν καμπίνες επί τούτου, το δοκίμασαν σε καμπίνες που ήδη είχαν, και δεν τους κόστισε τίποτε. Ακριβό σπορ να προσπαθείς να "βελτιώσεις" ένα ενισχυτάκι των 220 € (άψογο κατά τη γνώμη μου) με πολύ πιο ακριβές και αβέβαιες "επεκτάσεις". Π.χ. με ένα γρήγορο διάβασμα είδα ότι τα V30 έχουν τονισμένο Upper-end και μειωμένα μπάσα. Άρα δεν ήταν η καλύτερη επιλογή. Η μόνη λύση που βλέπω για να μη σκάσεις κι άλλα λεφτά τσάμπα, είναι να πάρεις το voxάκι υπό μάλης και να πας σε μαγαζιά που έχουν καμπίνες να δοκιμάσεις το αποτέλεσμα. Αν βρεις κάτι καλό, κρίνε αν αξίζει τον κόπο. Μην ξοδέψεις λεφτά με τα οποία θα έπαιρνες έναν AC-15.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε, εγω δεν εχω να σου προτεινω αναβαθμισεις για τον ενισχυτη σου μιας και δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα... Απλα θελω να σου προτεινω να τσεκαρεις μια μαρκα με ενισχυτες τους matchless που πραγματικα κανουν αυτο που θες και ειναι στο στυλ του vox AC4TV. Βεβαια ειναι high-end και ειναι πανακριβοι αλλα αν αυτος ειναι ο ηχος σου απλα εχε στον νου σου και αυτους!

 

Συγγνώμη: λες σε κάποιον που κοιτάει tweaks σε ενισχυτή των 270 ευρώ να τσεκάρει ένα άπιαστο ούμπερ μπουτίκ κόσμημα των... 3500 ευρώ?!?!!? Θα έλεγες δηλαδή σε κάποιον νέο οδηγό που σε ρωτάει πώς να βελτιώσεις ένα Τσικουετσέντο να έχει υπόψη του και τις Φεράρι? Ελπίζω τουλάχιστον να έχεις παίξει όντως με Matchless για να έχει έστω και ελάχιστη βάση η πρότασή σου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σωστή, από όλες τις απόψεις,  για να πάρεις τον ήχο του μικρού, αλλά πιο "μεγάλο", πιο "αρμονικό", πιο πιο πιο... είναι να πάρεις τον μεγάλο τον 15άρη τον Heritage.

Αν κιόλας τον βρήκες στα 1000 ευρώ που είπες, μην το σκέφτεσαι καθόλου.

 

(Toυς είχα και τους δύο και τους άκουγα από την ίδια καμπίνα- τον μεγάλο τον έχω ακόμα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου