Προς το περιεχόμενο

Vintage nut VS Am std. nut with solid steel saddles


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, μια ερώτηση προς τους στρατοκαστεράκηδες.

Αν αλλάξω saddles ή ολόκληρο το bridge στην μεξικάνα στρατοκαστερ μου, τί διαφορά θα δώ στα καθαρά και στα βρώμικα? Επίσης θα αυξηθεί το resonance?

H κιθάρα μου έχει το κλασσικό σετακι μονο που δεν ειναι καν fender. Κατι λαμαρινακια no name που εμφανισιακά είναι ίδια με τα vintage saddles. Σκέφτομαι να την αναβαθμίσω σε κάτι καλύτερο...

 

Συμβουλές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καταλαβει,

 

το nut

 

guitarnut.jpg

 

 

 

 

 

ή τα saddles θες να αλλαξεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εννοεί κάτι ανάλογο με αυτό που φορούσαν οι Ultra και μπερδεύει τα saddles με τα roller bearings.

 

Αν πάλι εννοεί τη γέφυρα,μάλλον πρέπει να αλλαχτεί ο τίτλος του thread...

UltraHeadStock.jpg.2f0f6db33bcdd145d390f07baa3f5ae5.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ΑΚΡΙΒΩΣ strat εχεις?

 

Αυτήν εδώ, με custom shop (μάλλον texas specials) pickups.

 

Πρόλαβα να κάνω μια-δυο αλλαγές από τότε που την πήρα με ανταλλαγή. Πήρα το tone από τον μεσαίο και το έδωσα στον bridge, και άλλαξα τον πυκνωτή με orange drop 0.22. Μεγάλη διαφορά. Αλλά με το drive του RIVERA που παίζω, δεν έχω αρκετό όγκο, είναι αρκετά αέρινος ήχος. Αυτό θα διορθωθεί με ενα bridge με stainless steel solid saddles? Θα γίνει πιο συμπαγής ο ήχος?

DSC04668.thumb.JPG.80078287e754161a2f36403ba987e2c3.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα διορθωθεί με ενα bridge με stainless steel solid saddles? Θα γίνει πιο συμπαγής ο ήχος?

 

Δεν θα δεις και καμμια τραγικη διαφορα,ενα steel block θα ειναι καλυτερη λυση (και παλι φυσικα μη περιμενεις κατι το παρα πολυ διαφορετικο,ο βασικος ηχος τις κιθαρας σου θα παραμεινει ο ιδιος)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά με το drive του RIVERA που παίζω, δεν έχω αρκετό όγκο, είναι αρκετά αέρινος ήχος. Αυτό θα διορθωθεί με ενα bridge με stainless steel solid saddles? Θα γίνει πιο συμπαγής ο ήχος?

 

Ο καθένας προσδιορίζει διαφορετικά τον "όγκο"... Ο Eric Johnson ας πούμε παίζει και με Strat με vintage saddles και όχι ιδιαίτερα hot μαγνήτες και έχει ιδιαίτερα "γεμάτο" ήχο... για τα γούστα κάποιων βέβαια μπορεί να είναι αναιμικός.  ;)

 

Τα vintage saddles δεν έχει σημασία αν είναι stainless steel, σημασία έχει ότι είναι μικρά και δεν στηρίζονται παρά μόνο από την πίεση της χορδής.  ;) Ότι και να κάνεις αυτό δεν αλλάζει. Αυτό εξάλλου συμβάλει στην γοητεία του ήχου της Strat, σε ένα βαθμό.

 

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις για μαγνήτες, αν θέλεις όγκο επιπέδου Les Paul στην Strat σου (που και πάλι δεν θα είναι το ίδιο, ελπίζω να το καταλαβαίνεις). Solid σελάκια ή ένα άλλο τρέμολο με τέτοια ίσως βοηθούσε αλλά πολύ οριακά κατά τη γνώμη μου. Κατά δεύτερο λόγο, δεν λες αν παίζεις με κάποια βρωμο-πετάλια και δεν ξέρω κατά πόσο ένα τέτοιο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να μεταβάλλει τον ήχο σου προς το επιθυμητό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις για μαγνήτες, αν θέλεις όγκο επιπέδου Les Paul στην Strat σου (που και πάλι δεν θα είναι το ίδιο, ελπίζω να το καταλαβαίνεις). Solid σελάκια ή ένα άλλο τρέμολο με τέτοια ίσως βοηθούσε αλλά πολύ οριακά κατά τη γνώμη μου.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα αυξηθεί το resonance?

 

Κάτι σχετικό με αυτό που ρωτάς:

 

Πολλές φορές μπερδεύουμε το resonance με το sustain. Στην πραγματικότητα, όσο πιο resonant είναι ένα όργανο, τόσο "κλέβει" sustain από τον ήχο!  ;)

 

Το ιδανικό είναι να συνδιάζονται και τα δύο. Αλλά κάπου πρέπει να θέσεις τις προτιμήσεις σου: θέλεις ένα όργανο που να έχει πολύ δυνατή fundamental νότα και πολύ sustain? Δεν θα έχει το response και τον "αέρινο" χαρακτήρα (πρακτικά, θα είναι πιο κομπρεσσαρισμένο).

 

Πίσω στο αγαπημενό (?) θέμα του φόρουμ για τα... ξύλα  ;D, το resonance και η "αίσθηση" είναι κάτι που συμμετέχουν πάρα πολύ τα ξύλα και η κατασκευή, μόνο που, συχνά, αυτό δεν περνάει στον ήχο... μόνο στα χέρια και το μυαλό του παίκτη. Είναι σημαντικό όμως.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου