Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για diy πλακέτα


alexmyro3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Επειδη βλεπω οτι υπαρχει μεγαλη τεχνογνωσια εδω μεσα θα ηθελα την βοηθεια σας για μια πλακετα.Θελω να κατασκευασω την πλακετα στην φωτογραφια.πως φτιαχνεται πανω σε πλεξιγκλασ(λογικα)?με χαλκοταινια?

Εχει φτιαξει κανεις?ειναι πολυ ωραια ετσι παντως...

trotskyparts400.jpg.745a3de9c0769c53a4b2a06630122d2d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα χρειαζεσαι ενα ready to print αρχειο με το κυκλωμα που θες να φτιαξεις, το τυπωνεις σε laser εκτυπωτη  σε φωτογραφικο χαρτι η διαφανειες, το σιδερωνεις πανω σε μια πλακετα χαλκου (απο την μια ειναι επικαλυμενη με ενα λεπτο φυλλο χαλκου και απο την αλλη ειναι το πλαστικο μερος της η βακελιτης) και απο εκει και περα χρειαζεσαι χημικο (τριχλοριδιο του σιδηρου) και ζεστο νερο η λαμπα, αναλογα την μεθοδο που θα χρησημοποιησεις, τα σημεια της πλακετας που ειναι καλυμενα με το μελανι του εκτυπωτη (το κυκλωμα σου δηλαδη) θα μεινουν πανω με τελικο αποτελεσμα αυτο τησ φωτογραφιας σου, το υπολοιπο κοματι του χαλκου που δεν ειναι καλυμενο με το μελανι θα φυγει. αυτα σε πολυ γενικες γραμμες. αν κανεις google "pcb etching" θα βρεις απειρες πληροφοριες για το πως και τι υλικα θα χρειαστεις. εχω μικρη εμπειρια στο diy και στην κατασκευη πλακετων αλλα οτι γνωση εχω ειναι στην διαθεση σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δει και αλλες πλακετες που ειναι πανω σε διαφανο πλαστικο και οι γραμμες του κυκλωματος ειναι σχηματισμενες απο χαλκο.υπαρχει περιπτωση να εινα χαλκοταινια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα χρειαζεσαι ενα ready to print αρχειο με το κυκλωμα που θες να φτιαξεις, το τυπωνεις σε laser εκτυπωτη  σε φωτογραφικο χαρτι η διαφανειες, το σιδερωνεις πανω σε μια πλακετα χαλκου (απο την μια ειναι επικαλυμενη με ενα λεπτο φυλλο χαλκου και απο την αλλη ειναι το πλαστικο μερος της η βακελιτης) και απο εκει και περα χρειαζεσαι χημικο (τριχλοριδιο του σιδηρου) και ζεστο νερο η λαμπα, αναλογα την μεθοδο που θα χρησημοποιησεις, τα σημεια της πλακετας που ειναι καλυμενα με το μελανι του εκτυπωτη (το κυκλωμα σου δηλαδη) θα μεινουν πανω με τελικο αποτελεσμα αυτο τησ φωτογραφιας σου, το υπολοιπο κοματι του χαλκου που δεν ειναι καλυμενο με το μελανι θα φυγει. αυτα σε πολυ γενικες γραμμες. αν κανεις google "pcb etching" θα βρεις απειρες πληροφοριες για το πως και τι υλικα θα χρειαστεις. εχω μικρη εμπειρια στο diy και στην κατασκευη πλακετων αλλα οτι γνωση εχω ειναι στην διαθεση σου :)

Θέλεις λίγο διάβασμα για αρχή αλλά γενικά τα πράγματα είναι όπως λέει ο Χάρης μόνο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιο "απαλά" χημικά όπως είναι μείγμα από αραιωμένο υδροχλωρικό οξύ που καθαρίζει τις λεκάνες με 2-3 σταγόνες peridrol (συμπηκνωμένο οξυζενε από φαρμακείο) μέχρι να αρχίσει να αφρίζει. Ξέπλυμα με άφθονο νερό και έτοιμο. Βγάλε τα δαχτυλίδια σου, φόρα πλαστικά γάντια, μην το εισπνέεις και κάνε ότι κάνεις έξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε τρώγεσαι ντε και καλα να μπλέξεις με λάμπες και χημικά για

ένα τόσο δα πλακετάκι προχώρα όπως λένε παραπάνω.

Ρίξε πάντως μια ματιά και σε αυτό http://www.dipmicro.com/store/PNPB.

Παίζει και στον ημπέη.. ;)

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου