Προς το περιεχόμενο

SOS Πρόβλημα με ηχογράφηση ομιλίας


makaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας

 

η αναγκη με φερε να φτιαξω λογαριασμο και να μπω κ εγω στη παρεα σας.Λοιπον μπαινω κατευθειαν στο ψητο.

Εχω μια M-Audio Ultra 8R καρτα ηχου, ενα Bomm mic SONY ECM 670, και 2 ψειρες AKG που δε θυμαμαι τωρα.Κατα την ηχογραφηση λοιπον (με το προγραμμα Logic σε MAC OS) ενω εχω ανεβασει τερμα gain και εχω θεσει σε λειτουργια το phantom power της καρτας το σημα γραφεται πολυ αδυναμο.ενω ενα shure SM57 που εχω δοκιμασει γραφει τελεια..για πειτε τι μπορει να φταιει;Μηπως εχει προβλημα το phantom power της καρτας;Μηπως δεν εχω δει καποια ρυθμιση στο Logic;

 

Περιμενω Απαντησεις!!!

 

edit by mod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς μας ήρθες.

Θα έχεις απαντήσεις με το θέμα σου.

Γράφουμε ελληνικά,όχι κεφαλαία,όχι υπογραμμισμένα,όχι έντονα (bold).

 

Καλώς ήρθες.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες.

Το ήξερα ότι μια μέρα θα έπεφτες στην ανάγκη μας  ;D ;D ;D

 

Στο θέμα μας:

1)Υποπτεύομαι ότι έχεις τραβήξει έξω το knob του gain.

Αυτό ρίχνει το σήμα κατά 20dB.

2)Έχεις ενεργοποιήσει το phantom για τη "σωστή" 4άδα;

Για δοκίμασε και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αλλά μάλλον δεν υπάρχει πρόβλημα...

Αυτό που μου είπε κάποιος φίλος μου είναι ότι αυτή η κάρτα ήχου προορίζεται κυρίως για τύμπανα.Εγώ δε κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσε μέχρι που μπήκα στο site τους όπου και διάβασα ῾῾You get professional, low-noise, high-gain preamplification with enough channels for applications like miking drum kits or recording complete ensembles.῾῾

Κι απ ότι διάβασα και στα specifications το preamp gain είναι μεγαλύτερο από 53 db, δηλαδή δεν ίναι επαρκές για να γράψει ομιλία και ψιθύρους.

Όπως και να χει ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και μπρἀβο στους δημιουργούς του forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο φίλος σου.

Οι προενισχυτές με βάση τα specs της εταιρίας είναι 60dB.

Τα 60 dB είναι υπεραρκετά για να γράψεις οποιαδήποτε πηγή.

Αυτό που γράφει για "miking drum kits" θέλει να πει ότι τα 8 preamps επαρκούν σαν αριθμός για να γράψεις τύμπανα (1 bdr, 1 top snare, 1 bottom snare, 3 toms, 2 oh).

Ξανακοίτα αυτά που σου είπα.

Επίσης δοκίμασε και κάποιο άλλο πυκνωτικό μήπως είναι προβληματικό αυτό που έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

 

Λοιπόν..Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη κάρτα ήχου απλά για ομιλίες που δεν έχουν και τόσο μεγάλη ένταση πρέπει να τοποθετήσεις το gain σχεδόν στο τέρμα, λίγο πριν αρχίσει να "παραμορφώνει".Το κοίταξα φίλε μου το knob δεν είμαι και χθεσινός...χεχεχε

Ευχαριστώ πολύ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου