Προς το περιεχόμενο

Παραγγελια κιθαρας απο Αμερικη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχιζοντας το θεμα, χαιρετω τους απανταχου μουσικους και μουσικοφιλους!

Ενδιαφερομαι να παρω την Schecter Hellraiser C-1 FR βλ. λινκ: http://www.schecterguitars.com/Products/Guitar/Hellraiser-C-1-FR.aspx

 

αυτη την κιθαρα λοιπον την βρηκα αμερικη σε καποια καλη τιμη απο το musicians friend. Το προβλημα ομως αγαπητοι συνφορουμιτες ειναι πως η schecter δεν αφηνει τα καταστηματα να κανουν εξαγωγες τα προιοντα της! Συνεννοήθηκα με εναν απο το συγκεκριμενο καταστημα ομως το εξης: την στελνει αυτος σε μια διευθυνση ενος θειου μου που μενει στην Αμερικη, και ο θειος μου με τη σειρα του σαν δωρο σε εμενα!

Η απορια μου και ο προβληματισμος μου ομως ειναι αν θα με πιασει το τελωνειο και ποσο θα ειναι τα μεταφορικα απο το συγγενικο μου προσωπο προς Ελλαδα...

 

Παρακαλω οποιος εχει αναλογη εμπειρια ή γνωση να με πληροφορησει!

...PLAY LOUD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο θειος μου με τη σειρα του σαν δωρο σε εμενα!

 

:D ΟΥΑΟΥ! "Ανακάλυψες την...Αμερική"! :D

 

 

Για να σοβαρευτούμε τώρα,σε συμβουλεύω να μην κάνεις κάτι τέτοιο,ειδικά τέτοιες εποχές που το Ελληνικό κράτος πάει για κανονικό-μεγαλοπρεπές "φούντο" και θα αρχίσουν λίαν συντόμως να φορολογούν και τις...μύγες.Με το που φτάσει η κιθάρα στο τελωνείο και δουν οτί είναι δωράκι "από τον πλούσιο Θείο από το Σικάγο",θα σε "βαρέσουν" με ένα 26% "for starters" και μετά ένας Θεός μόνο ξέρει με τι άλλο...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη που βρηκες στο musicians friend ειναι τα 900 δολλαρια? Αν ναι, με τα μεταφορικα θα σου βγει (στην καλυτερη των περιπτωσεων) πανω κατω οσο θα σου βγει η αγορα απο εδω. Πιθανοτατα με τους φορους θα παει αρκετα παραπανω...

 

Γενικα δε βλεπω να σε συμφερει η αγορα απο musicians friend, ποσο μαλλον οταν η κιθαρα υπαρχει σε νορμαλ τιμη και στην εγχωρια αγορα. Οι αγορες απο Αμερικη ειναι συνηθως συμφερουσες αν κοιτας στην αγορα μεταχειρισμενων ή αν ψαχνεις κατι που δεν υπαρχει σε Ελλαδα/Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε όντως για την αριστερόχερη ή τη λίνκαρες τυχαία;

Αν ναι, μάλλον δε θα είναι πολύ εύκολο να τη βρεις στην Ευρώπη. Δε χάνεις τίποτα να το ψάξεις και στην εγχώρια αγορά πάντως (εισαγωγέας νομίζω πως είναι η Telesound και ακούω από φίλους ότι οι Schecter πωλούνται σε πολύ καλές τιμές.

Για το τυπικό της υπόθεσης περί τελωνείου, δεν είμαι σίγουρος τί ισχύει για την περίπτωσή σου. Νομίζω όμως ότι, αν η κιθάρα ακολουθήσει το δρομολόγιο που λες, ο αμερικανός πωλητής είναι κατωχυρωμένος.

 

 

Μέχρι νά'ρθει η πίτσα απάντησαν αρκετοί. ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αγοράζω απο ένα φίλο ιδιώτη απο Αμερική, τα αγοράζω σε τίμες τσάμπα σχετικά με Ελλάδα, τα βάζει σε τέλειο πακέτο έτσι ώστε και να γίνει κάτι δεν παθαίνουν τίποτα. Τα στέλνει με ασφάλεια 100 δολλάρια και όταν έρχοντε εδώ πληρώνω μόνο 3 ευρώ. Ενώ αμα τα έπαιρνα κανονικά τουλάχιστον 800-1000 ευρώ πάνω.

 

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω να κινουμαι προς ''Θωμα''... ;D

Παντως απογοητευτηκα γιατι δεν τα ηξερα αυτα με την Αμερικη. Κι απο τη μυγα ξυγκι, ουτε μια κιθαρα δε μπορουμε να φερουμε...

 

...PLAY LOUD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνεις το lefty μοντελο ή την κανονικη? Γιατι ο thomann εχει μονο την δεξιοχειρη και την δινει γυρω στα 100 ευρω παραπανω απο οτι την πουλαν ελληνικα καταστηματα.

 

Υποψην οτι οι τιμες στο site της Telesound (που ισως να τις ειδες και να τρομαξες) ειναι τιμες καταλογου, η τιμη αγορας της κιθαρας απο καποιο μαγαζι που συνεργαζεται μαζι τους ειναι χαμηλοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος θωμάς ποιος ντιβίς και ποιος φίλος του μουσικού, ο ντούκας ρε παιδιά

 

http://guitars.gr/el/guitars/elgtr/schecter/schecter-prices-6strings

 

 

Μόνο τον εαυτό σας κοροϊδεύετε όταν έχουμε τέτοιες τιμές στην Ελλάδα και αγοράζετε από εξωτερικό

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου