Προς το περιεχόμενο

Electro Harmonix Freeze - Sound Retainer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ELECTRO HARMONIX FREEZE SOUND RETAINER

 

το εχει δοκιμασει κανεις?

ακουετε ωραιο στα video kai σκεφτομουνα να το χτυπησω

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω καμια 15ρια μέρες... καλό είναι, έχει την πλάκα του!!! εύκολο στη χρήση, κάνει ότι βλέπεις στο βίντεο.

Το μόνο θέμα είναι πως χρειάζεται isolated ρεύμα, αν το βάλεις με one spot στην ίδια αλυσίδα με -έστω- ένα άλλο πετάλι, βγάζει ένα πολύ ψηλό θόρυβο (ένα σολ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια από τις πιο πετυχημένες αγορές μου. Η πιο κατάλληλη θέση του, έτσι όπως την έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής, είναι μετά τα βρωμοπέταλα και πριν το delay και reverb. Xρησιμοποιώντας το latch mode μπορεί κάποιος να δημιουργεί νότες (ή synth-like συγχορδίες) που κρατούν επ'άπειρον, παίζοντας διάφορα ηχητικά τοπία από πάνω αλλάζοντας μαγνήτη ή ενεργοποιώντας κάποιο από τα dirtboxes. Μιλάμε για... χάσιμο που μπορεί να διαρκέσει ώρες. Τip: απίστευτος συνδυασμός για την εισαγωγή του "Shine on you crazy diamond".

 

Με το One Spot δεν βγάζει πάντοτε θόρυβο. Το δικό μου, όταν το κάνει αυτό, ξεπερνάει το πρόβλημα όταν πιάσω το One Spot και το βγάλω και ξαναβάλω στην πρίζα μερικές φορές, αφήνοντας όμως ανέπαφο το βύσμα των 9V πάνω στο πετάλι. Μετά το τρίτο ή τέταρτο βάλε-βγάλε ο υψίσυχνος ενοχλητικός θόρυβος εξαφανίζεται. Το ίδιο συμβαίνει και με τον δικό του μετασχηματιστή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία με το One spot. Ούτε θόρυβο,ούτε τίποτα. Πολύ ωραίο παιχνίδι. Μπορείς να φτιάξεις ωραία πράματα. Εγώ έπαιζα σε ακουστική μπάντα και το χρησιμοποιούσα όλη την ώρα.

 

Το μόνο αρνητικό κατ εμέ είναι ότι για να σταματήσει χρειάζεται να το πατήσεις δύο φορές. Και δεν είμαι καθόλου καλός σε αυτό.

Αλήθεια, ξέρει κανένας έναν τρόπο για να ρυθμιστεί ώστε να σταματάει με ένα πάτημα? Κάποιο εξωτερικό switch ίσως? Μιλάω φυσικά για την λειτουργία latch.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξαξω μηπως το βρω μεταχειρισμενο και αν δεν...

θα παω να το χτυπησω καινουργιο

 

και εγω για αμβιεντ πλατες το θέλω,

(μεχρι να αγορασουμε synth για την banda)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που σε κάποιους δεν βγάζει θόρυβο.... κι αυτό επειδή το έχω δοκιμάσει με 3 διαφορετικά one spot και ένα power all και έκανε ακριβώς το ίδιο πράγμα! Το τσέκαρα με πολλά, με λίγα πετάλια, με ένα πετάλι... και πάντα τα ίδια!

Πάντως κάπου είχα διαβάσει πως όντως δεν μπαίνει σε αλυσίδα τροφοδοσίας.....

όπως κι αν έχει, είναι εξαιρετικό παιχνίδι!

:)

 

(επίσης, συμφωνώ απόλυτα με την σειρά τοποθέτησής του, όπως προτείνει ο bloody)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, ξέρει κανένας έναν τρόπο για να ρυθμιστεί ώστε να σταματάει με ένα πάτημα? Κάποιο εξωτερικό switch ίσως? Μιλάω φυσικά για την λειτουργία latch.

 

???????????????????????

Είχα σκοπό να ανοίξω θέμα γι αυτό. Καθώς δεν έχω ιδέα από τέτοια πράματα, αλλά μια και αναφερθηκε εδώ, ζητάω τα φώτα σας!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου